HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - pondělí, 08 únor 2021

  • Zveřejněno v ZÁLIBY

CESTA DO ZEMÉ SNŮ: NEW YORK CITY 13 (131)

The James A. Farley Building (Budova Jamese A. Farleye)

Hlavní pošta USPS (United States Postal Service), navrřena firmou McKim, Mead and White ve stylu Beaux - Arts. Postavena v letech 1911 - 1914, přístavba 1932 - 1935. Lokace: 8. Avenue v blízkosti Penn Station a Madison Square Garden. Dominantním  prvkem je korintská promenáda. Zajímavý je strop ve vstupní hale, kde jsou znaky deseti zakládajících členů UPU (Francie iniciály pro absenci znaku) včetně znaku Rakouska - Uherska.  Další podrobnosti na adrese: en.m.wikipedia.org/wiki/James_A_Farley_Building. Nyní slouží budova k různým účelům, poštovním jen v přední části. V kancelářích budovy sídlí momentálně společnost Facebook.

 

Farley 003     Farley 004     Farley 005     Farley 002     Farley 001

 

 

Číst dál...

ZÁKON č. 206 Sb. z 25. 9. 1924

Zákon č- 206 Sb. z 25. 9. 1924 otevřela cestu k mechanizaci poštovního provozu mladé republiky

Tento zákon byl jedním z nejdůležitějších zákonů mladé republiky, která otevřela cestu mechanizaci poštovního provozu a zařadila se mezi nejmodernější  poštovní systémy ve světě, pokud se týče poštovního prostoru.

V Poštovním muzeu ve Vyšším Brodě je mechanizačním prostředkům věnovaná celá jedna část expozice a najdeme zde i související  trojrozměrné exponáty a s detailními popiskami.

Zákonem se otevřela  cesta k modernímu technickému vybavení poštovních provozů:

- výplatní stroje FRANCOTYP,

- adresovací stroje ADREMA, ADRESS, ADRESSTYP,

- kalulačky a počítací stroje americké výroby DALTON, BURROGHS, NATIONAL,

- elektrické váhy TOLEDO.

 

Tímto velkorysým zákonem byly umožněny investice do technického vybavení. Byla navíc zdůrazněna zásada samostatného hospodaření ve státních podnicích. Věc do té doby nevídaná. 

 

Tento zákon otevřel i cestu k zrychlení odbavování poštovních zásilek - jedna z forem vyplácení byly i výplatní stroje. V té době se v roce 1926 poštovní správa rozhodla pro německé výplatní stroje FRANCOTYP. Co rozhodlo? Hlavně úspěch německého inženýrství a velkorysost německé poštovní správy. NA POČÁTKU 20. LET 20. STOLETÍ BYLO TŘEBA VYŘEŠIT VELKÝ OŘÍŠEK - POŠTU V DOBĚ HYPERINFLACE. Vyřešily jej výrobní firmy sdružené pod  FRANCOTYP  GmbH formou výplatních strojů s mnohonásobnou výplatním hodnotou. Pochopitelně s mechanismem, který limitované a  fixní hodnoty překonal a nahradil neomezenou hodnotou při vyplácení. Vedení Ministerstva pošt a telegrafů a jehopříslušní  odboroví radové se rozhodli správně. Navíc  tyto stroje byly nejen výkonné, ale i času odolné. K jejich fyzickému a morálnímu zastarání došlo až po mnoha letech. Výplatní  stroje Francotyp vydržely do 90. let 20. století....

 

Bohužel tento zmíněný zákon měl kratší trvání než výplatní stroje, které se dostaly do poštovního provozu díky zomuto zákonu. . Vydržel do 16. 6. 1949, kdy začal platit nový - socialistický - zákon č. 151/1949 Sb. o Ćeskoslovenské poště podepsaný čtveřicí: Gottwaldem, Hodinovou - Spurnou, Zápotockým a dr. Neumanem. Ten tento zákon a další čtyři vládní  nařízení, dokonce dekret prezidenta republiky, bez náhrady zrušil jako zákony, které jdou porti novému, modernímu zákonu nových počádků.   

Tento nový  zákon se jmenoval  Zákon o československé poště, národním podniku. . Obsahoval zřízení a právní postavení, správu podniku, hospodářství podniku, zaměstnanců, bohužel modernizace poštovního provozu jako by nebyla důležitá....

 

Poštovní muzeum ve Vyšším Brodě připomíná zákon 1. republiky tímto panelem a celou přehlednou expozicí obsahující řadu mechanizačních prostředků.

 

MECHAN 001

 

  -  

Číst dál...

VE ZNAMENÍ OBRÁZKŮ (MP): 11. - korunka nad erbem s nápisem Jaspis

MP

Obrázek s textem: erb s korunkou, v popředí nápis JAPIS - první písmena slov z názvu firmy: JAn PIvečka Slavičín (mezi denní a výplatním razítkem)

Činnost: továrna na kůže a obuv

Lokace: Slavičín - Mladotice

Výplatní stroj Francotyp, otisk sběratelsky Fr 8h - 4m

Dohlédací pošta: SLAVIČÍN - MLADOTICE, později SLAVITCHIN - MLADOTITZ/SLAVIČÍN - MLADOTICE

PRVNÍ OTISK

první definitivní  protektorátní výplatní otisk, neúplný poněmčený vzor, otisk 1. dne 6. 12. 1939 (R), používán do 10. 5. 1940

JAPIS 004

 

DRUHÝ OTISK

druhý definitivní protektorátní výplatní otisk, úplný poněmčený vzor, otisk 1. dne 10. 5. 1940 (R)

JAPIS 002

 

Poštou prošlá celistvost s tímto otiskem s datem 6. 8. 1940

 

JAPIS 003

 

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS