Zákon č- 206 Sb. z 25. 9. 1924 otevřela cestu k mechanizaci poštovního provozu mladé republiky
Tento zákon byl jedním z nejdůležitějších zákonů mladé republiky, která otevřela cestu mechanizaci poštovního provozu a zařadila se mezi nejmodernější poštovní systémy ve světě, pokud se týče poštovního prostoru.
V Poštovním muzeu ve Vyšším Brodě je mechanizačním prostředkům věnovaná celá jedna část expozice a najdeme zde i související trojrozměrné exponáty a s detailními popiskami.
Zákonem se otevřela cesta k modernímu technickému vybavení poštovních provozů:
- výplatní stroje FRANCOTYP,
- adresovací stroje ADREMA, ADRESS, ADRESSTYP,
- kalulačky a počítací stroje americké výroby DALTON, BURROGHS, NATIONAL,
- elektrické váhy TOLEDO.
Tímto velkorysým zákonem byly umožněny investice do technického vybavení. Byla navíc zdůrazněna zásada samostatného hospodaření ve státních podnicích. Věc do té doby nevídaná.
Tento zákon otevřel i cestu k zrychlení odbavování poštovních zásilek - jedna z forem vyplácení byly i výplatní stroje. V té době se v roce 1926 poštovní správa rozhodla pro německé výplatní stroje FRANCOTYP. Co rozhodlo? Hlavně úspěch německého inženýrství a velkorysost německé poštovní správy. NA POČÁTKU 20. LET 20. STOLETÍ BYLO TŘEBA VYŘEŠIT VELKÝ OŘÍŠEK - POŠTU V DOBĚ HYPERINFLACE. Vyřešily jej výrobní firmy sdružené pod FRANCOTYP GmbH formou výplatních strojů s mnohonásobnou výplatním hodnotou. Pochopitelně s mechanismem, který limitované a fixní hodnoty překonal a nahradil neomezenou hodnotou při vyplácení. Vedení Ministerstva pošt a telegrafů a jehopříslušní odboroví radové se rozhodli správně. Navíc tyto stroje byly nejen výkonné, ale i času odolné. K jejich fyzickému a morálnímu zastarání došlo až po mnoha letech. Výplatní stroje Francotyp vydržely do 90. let 20. století....
Bohužel tento zmíněný zákon měl kratší trvání než výplatní stroje, které se dostaly do poštovního provozu díky zomuto zákonu. . Vydržel do 16. 6. 1949, kdy začal platit nový - socialistický - zákon č. 151/1949 Sb. o Ćeskoslovenské poště podepsaný čtveřicí: Gottwaldem, Hodinovou - Spurnou, Zápotockým a dr. Neumanem. Ten tento zákon a další čtyři vládní nařízení, dokonce dekret prezidenta republiky, bez náhrady zrušil jako zákony, které jdou porti novému, modernímu zákonu nových počádků.
Tento nový zákon se jmenoval Zákon o československé poště, národním podniku. . Obsahoval zřízení a právní postavení, správu podniku, hospodářství podniku, zaměstnanců, bohužel modernizace poštovního provozu jako by nebyla důležitá....
Poštovní muzeum ve Vyšším Brodě připomíná zákon 1. republiky tímto panelem a celou přehlednou expozicí obsahující řadu mechanizačních prostředků.

-