HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - neděle, 07 únor 2021

ČASOVÁ OSA PROTEKTORÁTNÍCH VÝPLATNÍCH OTISKŮ

Mezi nejzajímavější úseky československého výplatního otisku plné změn a zajímavostí  patří výplatní otisky, které byly v důsledku zániku Československé republiky respektive Česko - Slovenské republiky v roce 1939  používány v letech 1939 - 1945 na okleštěném území republik - v Protektorátu Ćechy a Morava. Během šesti protektorátních  let došlo k mnoha změnám plánovaným a  vynuceným úředním  či  spontánním,rozhodnutím, z nichž ty nejzásadnější jsou  důležité pro sběratelství tohoto oboru a hodné k zaznamenání.

Dodávám, že i když známe zásadní mezníky, které měly vliv na vzhled otisků, stále existuje mnoho bílých míst (např. při badatelství označení oprávněného uživatele).

Tato pomůcka je určena pro sběratelství a další bádání, které je zapotřebí. Uvedené výrazy jsme již použil v předchozích badatelských pokusech a při zveřejnění zjištěných poznatků.

 

Časová osa 001

 

Číst dál...

BUDE 330. VYDÁNÍ MSSQ BULLETINU POSLEDNÍM TIŠTĚNÝM ZPRAVODAJEM?

Počátkem roku jsem našel v poště z USA The Meter Stamp Society Quarterly BULLETIN (číslo 330). Bulletin začal vycházet v roce 1948 a dosáhl úctyhodného počtu 72 ročníků. 

 

Bullet 001

Vedení MSS a redaktor časopisu (Dave) avizují, že se jedná o poslední číslo tištěného zpravodaje a v budoucnu bude vydáván jen v elektronické formě. Je to velká škoda,zpravodaj byl jedním z nejlepších periodik, které sběratelé výplatních otisků v USA a  ve světě dostávali dlouhých 72 let. Bohužel nová situace nedovoluje pokračovat v tradici vydávání tištěného média. Díky všem, kteří se podíleli na tvorbě, tiškuí a zasílání tohoto zpravodaje. Měl jsem tu čest stát se jedním z dopisovatelů, ale hlavně věrných čtenářů. 

Co přináší poslední číslo? Z titulky se dovídáme, že popisuje slogany otisků Neopost vyplácejících v Austrálii Dále otiskuje články z americké scény výplatních otisků ( např. osobní známky a rozsáhlá studie o patnácti letech tohoto poštovně historického fenoménu). Významné místo obsadil svou studií  o německých předchůdcích výplatních otisků z let 1918 - 1922 významný německý badatel  a sběratel výplatních otisků Hans - Joachim Förtser. Jeho souběžná studie vyšla i v němčině v německých médiích. Tato studie patří k tomu nejlepšímu. co Mistr archivů výplatních otisků a velký sběratel (mimo jiné jeden z prvních předsedů německé entity sběartelů výplatních otisků a čestný předseda současné FG) pro sběratele vytvořil. 

 

Ukázka ze studie přítele  Hanse -Joachima Förstera, která vyšla v Německu a byla částečně přetištěna do amerického Bulletinu.

Hans - Joachim řadí popisuje předchůdce výplatních otisků v Německu. Nás takový pohled s našimi franko razítky ze strojů Krag  a další pokusy použitých u nás ještě čeká..... 

 

BULLET 003

 

 

Číst dál...

CESTA DO ZEMĚ SNŮ: NEW YORK CITY 12 (130)

SOCHA SVOBODY

STATUE OF LIBERTY

Liberty Enlightening the World (Svoboda poznášející světlo světu)

Rozměry: socha 46 metrů vysoká, podstavec 47 metrů,, vrchol pochodně 93 metrů nad země

Dar Francie americkým osadníkům. Symbol Ameriky. Autoři Gustave Eiffel, Frédéric Auguste Bartholdi, socha předána v Paříži americkému velvyslanci dne 4. 7. 1884.

 

LIB 005         LIB 004       LIB 003     LIB 002           LIB 007     LIB 012     LIB 013     LIB 011     LIB 012     LIB 001     LIB 006            LIB 008     LIB 010     LIB 009     

Číst dál...

VE ZNAMENÍ OBRÁZKŮ (MP): 10. - budova

MP

Obrázek: detailní a realistická kresba budovy bez textu  - sídla subjektu (mezi denním a výplatním razítkem)

Subjekt: Hospodářské družstvo skladištní a výrobní v Rokycanech,  založeno v roce 1893

Činnost: družstevnictví, koupě různých potřeb, hospodářské plodiny, obstarání plodin, jistý čas i financování a úvěry

Výplatní stroj Francotyp, sběratelsky FR 8h - 4m

Dohlédací pošta: ROKITZAN/ROKYCANY

Zelené dodatky dat - Pavel Koťátko

Výplatní otisk

data sbírky: 22. 9. 1944 (reprodukce), 8. 11. 1944, 25. 4. 1945, 8. 7. 1943 - 4/1945-

 

rokyc 001

Číst dál...

CITÁTY O ZMATKU PRO TYTO DNY

Nejlepší myšlení bylo provedeno v samotě. Nejhorší ve zmatku.

Thomas Alva Edison

 

Pravda je to, co zjednodušuje svět, a ne to, co vytváří zmatek.

Antoine de Saint - Exupéry

 

Zdar nešlechetných přichází brzy ve zmar.

Publius Syrus

 

Pramen všech zmatků u nás je strach jedněch a hloupost ostatních.

František Vymazal

 

Pravda vystupuje rychleji z omylů než ze zmatků.

Roger Bacon

 

Reklamní agentura je 85% zmatku a 15% agenturní provize.

Fred Allen

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS