HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - čtvrtek, 23 prosinec 2021

  • Zveřejněno v ZÁLIBY

POHLEDNICE Z ASCONY

Ascona, město v okrese Locarno, v kantonu Ticino u Lago Maggiore na jihu Śvýcarska. První zmínka z roku 1186.

 

ascona 004     ascona 005      ascona 003     ascona 006     ascona 002     ascona 001acscona 002     acscona 004     acscona 005      acscona 003

Číst dál...

NĚKOLIK POHLEDŮ (160) - SÁZAVAN N. P. ZRUČ NAD SÁZAVOU

Dnešní pohled zamíří do Zruče nad Sázavou a do národního podniku SÁZAVAN, který vyráběl obuv, nejvíce proslul výrobou dětské obuvi. Na začátku stála firma Baťa, která z tohoto místa chtěla vytvořit druhý Zlín. Plánovaly se výrobní  provozy, letiště, nemocnice, vysoké školy, bytovky. Dne 24. 3. 1939 firma Baťa podepsala smlouvu o výstavbě obuvnického závodu. Ke staré Zruči se začala připojovat nová Zruč (Baťov).  Jeden ze závodů začal vyrábět zprvu mužskou a ženskou obuv, později během války i bagančata. Válka všechny další plány překazila. Po roce1945 projekt usnul. V roce 1948 se rozhodlo o nové výrobě a  v roce 1953 byl zřízen v existujícíh provozech  národní podnik Sázavan a jeho hlavní činností byla výroba dětské obuvi.   Rok 1989 přinesl konec druhdy slavné výroby. Výroba pokračuje dál - v roce 1996 se začala vyrábět korková obuv, dále lehká pracovní obuv, dětské boty pod značou Essi. Následovníkem Sázavanu je Sávavan Product. 

 Převážnou část existence Sázavanu byla korespondence vyplácena výplatním strojem Postalia, vzhled byl převážně stejný. Sbírkové rozmezí udává období: - 2/72 - 10/79 - . Označení uživatele obsahovalo název, označení, domicil. ale i "hrdý titul Nositel Řádu práce".

V roce 1984 uživatel používal příležitostný výplatní otisk s heslem: Dětem to nejlepší - kvalitní obuv. Připomínal rok 1939 - rok založení a dobu ecxistence - 45 let (1939 - 1984). V označení se objevuje i nevýrazné logo podniku.

 

sazavan 002     sazavan 001

Číst dál...

ZASTAVENÍ (7 - 16) - VÝPLATNÍ OTISKY STROJŮ POSTALIA NA ČS. POŠTÁCH

BAREVNÉ MUTACE - BAREVNÉ CHYBOTISKY

 

Jak je všeobecně známo, UPU povolila používání výplatních otisků výhradně v barvě  jasně červené.

Byly výjimky (např. v USA pro odstupňované poštovné).  V poslední době k červené UPU přidala souhlas  i  s dvěma dalšími barvami - černou a modrou z důvodů pokročilé digitalizace, které jsou výhodnější z hledika čitelnosti. 

Během sledovaného období 4. republiky docházelo občas k nedostatku předepsané červené barvy. Bylo nutno sáhnout na razítkovací barvy, ale jen ve výrazných barvách - černé a modré. Tak tomu bylo i na čs. poštách. Tehdy to bylo v rozporu s předpisy. Navíc tyto barvy byly pro tento účel naprotso nevyhovující a nevhodné. Způsobovaly rozpíjení a omezenou čitelnost. Nicméně stalo se a vznikaly k radosti sběratelské obce barevné chybotisky. Většinou šlo o krátkodobé použití, a proto jsou tyto otisky sběratelsky ceněné a hledané. Zaslouží si ocenění "R".

 

1. 3. 1981

752 01 KOJETÍN 1

černý otisk , denní razítko nečitelné, doplněno denním razítkem s datem pozdějším než je datum otisku, 

barvy 001

11. 5. 1982

840 02 BRATISLAVA 42

černá barva

 

barvy 002

 

_____________________________________________________________________

 

Dnešním pokračováním končím s rozborem otisků ze strojů soustavy Postalia a přechíáím na jinou soustavu poštovních výplatních otisků. Stále rozebírám Československo, otisky s výplatním razítkem ve tvaru zoubkovaného obdélníku z let 1946  až1992. 

 

______________________________________________________________________ 

 

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS