HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - sobota, 18 prosinec 2021

VĚJÍŘ BAREV V KYSUCKÉM NOVÉM MĚSTĚ

V období Československa v letech 1946 - 1992 se na poště v Kysuckém Novém Městě používal výplatní stroj soustavy POSTALIA. Ke změnám vzhledu prakticky nedocházelo až na jednu zvláštnost. U jednoho otisku se vyskytlo několik barevných mutací. Důvodem byl nedostatek originální povolené červené barvy a její náhrada černou razítkovací barvou. Z ní se vytvořily při smíchání barev a nedokonalém vyčištění stroje různé mutace - barva lila anebo barva smíšená - dole červená, nahoře černá, uprostřed smíšená čevenočerná. K různým barvám došlo několikrát. Vznikl barevný vějíř ....

ČERVENÁ BARVA (různé odstíny - jasně červená, tmavá červená)

v období - 4/70 -  + - 12/71 - + - 11/81 - + - 11/84 - +  - 9/85 - + - 4/88 -

kysucke nove mesto 002

ČERNÁ BARVA (celý otisk, velkí část otisku, dole zbytky červené)

- 9/83 -

 

kysucke nove mesto 001

BARVA LILA

- 1/73 -

 

kysucke nove mesto 004

 

BARVA SMÍŠENÁ (celočervený otisk, horní část černá, barva otisku tmavší než jasná červená)

- 5/84 -

kysucke nove mesto 005

 

 

 

Číst dál...

ZASTAVENÍ (7 - 15) - VÝPLATNÍ OTISKY STROJŮ POSTALIA NA ČS. POŠTÁCH

Služebně - propagační slogany ve výplatních otiscích pošt (Postalia)

 

Do otisku výplatního stroje POSTALIA bylo možno umístt vlevo od denního razítka i štoček se služebně -propagačním sloganem (textem) působícím osvětově na uživatele pošty. Tato možnost se využívala poměrně velmi zřídka. Za všechny tyto případy tři ukázky  poštovních výplatních otisků používaných na poštách NYMBURK 2, SOKOLOV 1 a OSTRAVA 2 ze 70. a 80. let.

 

Uvedené texty propagují používání PSČ, upozornění na nevhodnost vkládání peněz do zásilek, plateb sdruženého inkasa a uváddění městské čtvrti v adrese. Rozsah sloganů byl poměrně široký. Otázkou je, zda byl i úřinný.

 

prop 001

Číst dál...

NĚKOLIK POHLEDŮ (159) - METRA N. P. BLANSKO - 2. část

METRA BLANSKO N. P. - Nové poznatky (v návaznosti na první část (pokračování č. 107 v seriálu Několik pohledů z 5. 9. 2021).

Navazuji na 107. pokračování a doplňuji nově objeveným otiskem Francotyp z období - 10/56 - 6/70 -, kdy došlo k opravě výplatního znaménka  - narovnání do symetrické polohy. První otisk Francotyp (FR 6 - 0 - 4m měl výplatní znaménko vychýlené doleva. (viz srovnání obou otisků v koláži dole).

metra 004  

 

Srovnání obou otisků.

 

metra 002

 

Zároveň doplňuji několik slov k historii tohoto subjektu.

Metra Blansko je společnost v Blansku, která se zabývá výrobou přístrojů pro měření elektrických a  neelektrických veličin.

Zakladatel firmy ing. Erich Roučka jako první v Rakousku - Uhersku začal vyrábět elektrické měřící přístroje a regulační soustavy pro tepelnou techniku. Rozkvětu se dočkala před I. světovou válkou a během ní.  Po válce výroba poklesla. Zakladatel vykonal studijní cetsu po Americe a poté rozšířil výrobu na uatomatické regulace kotlů, elektrické přístroje pro doly a hutě atd. Během života přihlásil celkem 850 patentů. Postavil továrnu ve Slatině. Továrnu v Blansku prodal v roce 1934 Robertu Sochorovi. V té době se tento subjekt nazýval SOCHOROVA TOVÁRNA. 

Po roce 1945 se zovárna přejmenovala na METRA BLANSKO, stala se oborovým podnikem. Byly k ní přidruženy i další podniky. K produkci se přidala i výroba přástrojů pro vojenskou a kosmickou techniku. Firma existuje dodnes a zabývá se výrobou se širokým sortimentem. Porvádí i kalibrační služby a výrobu v oblasti zakázkové elektrotechniky.

Korespondence se vyplácela výplatními stroji  v tomto subjektu od roku 1945. V předchozích obdobích tomu tak nebylo.

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS