- Zveřejněno v OSOBNOSTI
ZA JANEM GALUŠKOU
Jan Galuška, český poštovní historik opustil náš svět ve věku 71 let dne 15. 12. 2021 po dlouhé těžké nemoci.
Narodil se v Praze dne 14. srpna 1950. V letech 1968 - 1974 vystudoval obor kulturolopie a sociologie na FF UK v Praze. Byl synem Miroslava Galušky, jednoho z představitelů Pražského jara roku 1968 a tehdejšího ministra kultury. . Toto stigma mu znemožňovalo najít si po studiích práci. V roce 1976 nastoupil do VÚSTE, ale z politických důvodů tam nemohl pracovat a zaměstnavatel se s ním rozloučil. V roce 1977 našel místo v Poštovním muzeu v Praze, kde pracoval v různých funkcích včetně ředitele celých 36 let (byl 10. ředitelem od začátku existence této prospěšné instituce). Byl blízkým spolupracovníkem tehdejšího ředitele dr. Pavla Čtvrtníka. V roce 1993 vedl historické oddělení a v roce 2007 byl jmenován ředitele Poštovního muzea. Jeho odbornou specializací byly telekomunikace, poštovní letecká doprava (jeho koníčkem byla civilní a vojenská letecká doprava) a nejnovětší dějiny pošty.
Do důchodu odešel v roce 2013, nicméně byl stále v kontaktu s poštovně historickou vědou a často se zúčastňoval různých odborných a společenských akcí. Jeho zásluhou vznikla expozice vozů a kočárů (zámek Ctěnice u Prahy) a hlavně připravil výstavní koncepci pro Poštovní muzeum ve Vyšším Brodě. Byl spoluautorem a organizátorem celé řady poštovních a filatelistických výstav, z nichž jmenuji alespoň výstavy pRAGA 1978, PRAGA 1998, specializovanou výstavu "100 let telefonu v Čechách" (1981 )či výstavu "130 let telegrafu " )1987). Byly i dašěí. Byl i autorem a spoluautorem růzých odborných publikací, z nichž je nejznámější "Poštovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku". V roce 2016 byl oceněn ministrem kultury Danielem Hermanem medailí " ARTIS BOHEMIAE AMICIS".
Mé první setkání s ním se uskutečnilo v roce 1977, krátce po jeho nástupu do Poštovního muzea. Bylo to ještě ve sv. Gabrielu. Tehdy jsme společně s přítelem dr. Miroslavem Bouškou jako představitelé znovuzřízené komise poštovní historie a celin SČSF navázali kontakt a spolupráci s Poštovním muzeum na úseku výplatních strojů a otisků. Zpracovali jsme a utřídili fondy muzea a vytvořili podklady na děrných štítcích. Nápomocen nám byl Honza Galuška, tehdy ještě s dlouhými vlasy. Vždy ochoten, vstřícný, empatický, s pochopením pro náš obor. Poskytoval nám velkou součinnost. Později, když jsem se stal předsedou komise poštovní historie a celin jsme byl ve styku s ním a dašími pracovníky Poštovního muzea zejména při přípravě výstav a přednášek. Několikrát jsem měl tu čest jej přivítat mezi námi na Dnech poštovní historie. Ještě později ochotně poskytoval přednášky v mém domovském Klufu filatelistů 00 - 15. Setkání a diskuze s ním byly vždy hlubokým zážitkem. Jeho přednášky byly cenným obohacením našich znalostí o poštovní historii.ˇInternet poskytuje celou řadu zajímavých záznamů jako např. https://www.youtube.com/watch?v=hrb2WvTJ6KQ. a další.
Čest jeho památce!