HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - pátek, 26 listopad 2021

CITÁTY PRO DNEŠNÍ DNY - FALEŠNOST

Falešná tvář musí skrýt, co falešné srdce v sobě skrývá.

William Shakespeare

 

Je možno mít všechny zuby zdravé a úsměv přesto falešný.

Gabriel Laub

 

Pomluva je falešná mince, kterou dáváme do oběhu, aby přinesla zisk.

Oldřich Fišer

 

Každý slib je na najlepší cestě k tomu být falešný.

Jean Paul Sartre

 

Svět je plný důkazů přesných a přesvědčivých, a přece falešných.

Henry De  Motherlant

 

Falešný  přítel je jako kočka - zepředu líže, zezadu škrábe.

Slovinské přísloví

 

 

Číst dál...

NĚKOLIK ODSTÍNŮ KOPŘIVNICKÝCH VÝPLATNÍCH OTISKŮ

Výplatní otisky pošty KOPŘIVNICE 1 z let 1946 - 1992 má několik zvláštností, které se vymykají obvyklostem platných v dalších čs. poštovních otiscích.

BAREVNÉ MUTACE

Není snad poštovního otisku v této skupině, který by měl tolik barevných mutacích jako kopřivnický otisk pošty Kopřivnice 1. V období - 1/85 - 4/86 -  zaznamenáváme celou řadu barevných odstínů. Jak mutace vznikly: Pravděpodobně po  vyčerpání originální jasně červené barvy (viz první první dva obrázky, na nichž jsou otisky v červených  barvách). doplněním  a využitím různých razítkovacích barev. Co naplat - vyplácet se muselo...

Zároveň je  viditelná i desetinná tečka v různých polohách - u prvního otisku dole, u druhého nahoře nad číslicemi, u některých  barevných mutací dokonce tečka nedotiskuje a mizí.

K REPRODUKCÍM

Barvené mutace byly způsobeny použitím náhradní červené razítkovací barvy jiného odstínu a s neblahou vlastností se rozpíjet. Možná, že se do směsi přimíchala i černá razítkovací barva. Takže z těchto pokusů se vytvořily tmavě červená, karmínová či dokonce pestrá dvou až tří barev, fialová, černá a další. Prostě padesát odstínů červeně.  Některé z nich reprodukuji.

Poloha desetinná tečka u červené mutace

koprivnice 007

Barevné mutace

koprivnice 002

 

koprivnice 004

 

koprivnice 005 zvětšeno

 

 

 

 

 

Číst dál...

NĚKOLIK POHLEDŮ (140) - Závod ŘETĚZÁRNA ČESKÁ VES

Dnes padne můj pohled na jednu lokalitu, která se nazývá ČESKÁ VES (v němčině Böhmischhof, polsky Cieska Wieś, s různými jmény v daleké historii). Nachází se ve Slezsku v okrese Jeseník u řeky Bílá ve výšce 399 m. n. m.

V ní byla založena v roce 1894 Továrna na výrobu řetězového zboží, později nazývaná též jako ŘETĚZÁRNA. Po znárodnění se stala součástí Třineckých železáren. Vyráběla řetězy, dráty, ůzná příslušenství, svého času jen 18% produkce bylo určeno pro tuzemsko, zbytek byl vývoz.

K vyplácení svých zásilek používala dlouho dobu výplatní stroj Francotyp, otisk sběratelsky FR 8 - 0 - 3m (g), velký počet jejich otisků propagoval prostřednictvím příležitostních výplatních otisků  připomínajících pětasedmdesátiletou existenci  závodu. Označení splňovala estetickou a propagační funkci otisku (75 let, 1894 - 1969). Rukopis Katalogu mimopražských výplatních otisků  Ćeskoslovenska 1946 - 1992, který jsem zpracoval s kolegou Luďkem Janů  v 90. letech a který bohužel ještě nevyšel, uvádí čtyři záznamy, jak je vidno z přiložené stránky rukopisu (pod záznamy Č 40a - d).

 

ceska ves 004

 

Reprodukuji dva otisky uvedené pod záznamem Č 40c III a Č 50d III, jsou příležitostné a liší se změnou číslic v denním razítku - u céčka je velikost číslic data 2,5mm, u déčka 3mm. Důvodem neobvyklé výměny celého data byl pravděpodobně doběh číslic vročení. U jiných tsrojů se tato záležitost řešila jen výměnou číslic vročení.

Další zajímavostí těchto otisků je fyzické zastarání stroje - dolní můstek dennígo razítka se opotřebil a prakticky vymizel.

Č 40c III

ceska ves 001

 

Č 40d III

 

ceska ves 003

 

 

Číst dál...

ZASTAVENÍ (6 - 24) - VÝPLATNÍ OTISKY STROJŮ FRANCOTYP NA ČS. POŠTÁCH

BALÍKOVÉ VÝPLATNÍ OTISKY

N O V Ý     P O D T Y P

 

Na poště Mladá Boleslav 1 byl v provozu atypický výplatní otisk balíkového výplatního tsroje. (FR - BAL - 4m). Levé denní razítko bylo atypicky umístěno jen o 13 mm blíže k pravém než ve všech obdobných otiscích.

Normální či obvyklá vzdálenost  těchto otisků mezi středem  levého denního razítka a středem výplatního razítka byla 123 mm, u tohoto otisku to je 107 mm.

Další zvláštností, která tento otisk odlišuje od osttaních této skupiny otisků, jsou i arabské číslice v řádu měsíců (u ostatních to byly římské číslice).

 

PRAHA 86

FR - BAL - 4m  /12

21. I. 1974

 

BAL 1 002

 

MLADÁ BOLESLAV 1

FR - BAL - 4m /11

20. 5. 1975

 

BAL 1 003

 

 

Číst dál...

SKOTSKÝ EDINBURGH (1)

EDINBURGH hlavní město Skotska, součást Spojeného království leží na jihovýchodě Skotska, na pobřeží Severního moře v zálivu Firth of Forth.

 

edinburgh 003      edinburgh 005     edinburgh 004     edinburgh 009     edinburgh 012     edinburgh 002     edinburgh 006     edinburgh 007     edinburgh 008     edinburgh 015     edinburgh 011       edinburgh 013

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS