HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - pondělí, 22 listopad 2021

KLATOVSKÉ ZAJÍMAVOSTI POŠTOVNÍCH OTISKŮ

Při práci na databázi výplatních otisků čs. pošt (Československo 1946 - 1992) občas narazím na zajímavosti, které je třeba zvýraznit v samostatném článku. Jsem u písmena "K" a pod ruku mi přišly celistvosti s poštovními výplatními otisky klatovských pošt.

 

K

KLATOVY + KLATOVY 1

 

Pětímístná výplatní hodnota až do 80. let

 

V 50.letech se měnily masívně pětimístné výplatní hodnoty výplatního razítka strojů Francotyp, stávaly se z nich čtyřmístné výplatní hodnoty. Klatovský otisk na poště Klatovy 1 soustavy Francotyp  byl původně pětimístný, vydržel poměrně dlouhou dobu a udržel se ještě v 80. letech, což je zajímavá výjimka.

 

Název pošty byl změněn z KLATOVY na  KLATOVY 1, i když výplatní stroj s názvem kLATOVY vyplácel již na přejmenované poště.

 

klatovy 004      klatovy 005

 

 ROZLIŠOVACÍ SYMBOL V DENNÍM RAZÍTKU

U výplatního stroje Postalia pošta Klatovy 1 požádala o zanesení rozlišovacího symbolu "-1-" do dolního mezikruží denního razítka. Důvodme bylo pravděpodobně použití několika výplatních strojů na přepážkách nebo aspoň úmysl mít více strojů. Tento způsob u větších pošt byl celkem pochopitelný, u pošt velikosti Klatovy to byla spíše výjimka.

 

klatovy 002

 

 

 

 

Číst dál...

KELTSKÝ ARCHEOPARK PRÁŠILY - VZPOMÍNKA Z ROKU 2013

Šumavská obec Prášily hostila několik let keltské sídliště oživené ukázkami života Keltů. Bohužel po několika požárech a diskuzi, zda je tento projekt u čističky vody vhodný, se keltský skanzen neobnovil. Tak aspoň vzpomínka na to, co  bylo možno v šumavském srdíčku tvořeném obcemi Srní - Modrava - Prášily vidět a zažít.

prasily 001     prasily 002     prasily 008       prasily 009   prasily 010       prasily 003     prasily 004     prasily 006      prasily 005      prasily 007     prasily 013     prasily 014      prasily 016     prasily 017     prasily 011     prasily 012    prasily 015     prasily 020     prasily 019

 

 

Číst dál...

NĚKOLIK POHLEDŮ (136) - KOUZLO CELISTVOSTI V OBDOBÍCH ZMĚN

V období po II. světové válce se tehdejší poštovní správa přičinila zásadním způsobem o odlišení 3. a 4. republiky. Ve 3. republice (1945 - 1948) výplatní otisky měly podobu větrné růžice či po sběratelsku motýlka. Ve 4. republice, která se začala datovat koncem roku 1946, kdy místo prvorepublikového smybolu nastoupil zoubkovaný obdélník anebo po sběratelsku pseudoznámka, začala nová epocha. Udržela se aspoň symbolickým obdélníkem do dnešních dnů, i když se osttaní části otisku změnily v průběhu doby.

Tím se staly výplatní otisky objektem sběratelství, i když ne na takové úrovni jako za první republiky, kdy větrná růžice svým neobvyklým tvarem a oblíbeným symbolem a otisky s ní se  staly u nás i ve světě hledaným artefaktem. Popularitu měly čs. otisky zejména v Německu, a nejen díky tomu, že tehdy byla první a jedinou soustavou u nás německá soustava FRANCOTYP.

Kromě otisků byly hledaným předmětem i celistvosti s otisky, které kromě otisků zachycovaly i obraz doby - společenské změny a historii. Dne 7. 10. 1947 (!) vznikla celistvost v obchodní korespondenci nově vzniklého subjektu a uživatele stroje FRANCOTYP - (otisk sběratelsky FR 8h - 4m - 2k), který měl název Brněnské továrny terstí a cukrových barviv Brno pod národní správou. K obchodnímu sdělení obsahující zprávu o ostružinovém destilátu fě. Ptáčník v Hradci Králové se využil starý korespondenční lístek pouýévaný za Protektorátu ČM, kde bylo zdůrazněno, že "Z úsporných důvodů používáme do vyčerpání". Původní název firmy v němčině "BRÜNNER ESSENZEN UND KULÖRFABRIKEN inh. Edwin Piesch" byl korigován dumovým razítkem nového subjektu - "Národní správa fy. Brněnské továrny terstí a cukrových barviv".

Poučné nejen z hlediska vývoje čs. výplatního tisku, ale i z historického hlediska.

 

kouzlo celistvostí 001

 

 

 

 

Číst dál...

ZASTAVENÍ (6 - 20) - VÝPLATNÍ OTISKY STROJŮ FRANCOTYP NA ČS. POŠTÁCH

ROZLIŠOVACÍ SYMBOLY V DENNÍM RAZÍTKU

Na některých čs. poštách se používalo více výplatních strojů. Dva nebo více. Bylo nutno je rozlišit a snáze identifikovat. K tomu lsoužily rozlišovací symboly v dolním mezikruží denního razítka. Někdy i na jiném místě razítka. používaly se číselné anebo písmenné symboly.

 

Horní celistvost v koláži

PLZEŇ 1

30. 1. 1961

rozlišovací symbol "b"

Francotyp

FR 6 - 0 - 4m

 

Dolní celistvost v koláži

PLZEŇ 1

28. 6. 1964

rozlišovací symbol :a"

Francotyp

FR 6 - 0- 4m

U tohoto stroje bylo použito ojedinělé úzké výplatní razítko s nevyplněným zoubkováním.

U obou otisků jsou zajímavé i křížky oddělující název pošty od rozlišovacích symbolů.

Použití rozlišovacích synbolů vytváří další zajímavé varianty v mozaice čs. výplatních otisků.

Rozlišovací symboly se použily výjimečně i u otisků komerčních uživatelů.

 

plzen 002

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS