HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - čtvrtek, 18 listopad 2021

NĚKOLIK POHLEDŮ (132) - DRUŽSTEVNÍ KOMBINÁT

D Z

Družstevní závody Dražice n. Jizerou , pošta Benátky nad Jizerou.

Dnes se zastavíme v Dražicích nad Jizerou, kde se  v 19. století zapustily družstevní  kořeny. Vše začal Josef Kysela koupí mlýna na řece Jizeře (1876). V roce 1891 proběhla rekonstrukce a zprovoznila se pekárna. Namontovaly se dvě turbiny, jedna poháněla mlýn, druhá dynamo. Výrobu a zprovoznění zařídila firma Františka Křižíka. Provozy byly v roce 1899 prodány subjektu " Obilné skladiště, válcový mlýn a pekárna v Dražicích n. Jiz." . V roce 1900 vzniklo družstvo. V roce 1910 se zprovoznila hydroelektrárna, v roce 1912 šly investice do vlastních parních elektráren.  Firma vlastnila skladiště obilí, tři elektrárny, pekárny, sušárny, různé zpracovatelské podniky, opravny, moštárny, kampeličku a jiné. V době největšího rozkvětu zásobovala eletřinou 29 měst a 460 obcí.Čtyčicátá léta přinesla nucený odprodej části provozu. Postupem doby vznikl "Družstevní kombinát" s hlavní výrobou ohřívačů vody. V roce1989 vznikly dva podniky  - Družstevní závody Dražice n. Jiz. a SP Družstvo. V roce 2006 firmy odkoupila švédská firma NIBE. Podrobná informace o historii družstva na adrese: www.dzd.cz.

PROTEKTORÁT

Subjekt si pořídil výplatní stroj v době Protektorátu ČM, pravděpodobně v roce 1939. Byl jím výplatní stroj Francotyp, otisk měl sběratelské označení FR 8h - 4m . Otisk měl několik protektorátních podob, viz níže. Mezi denním a  výplatním razítkem bylo logo firmy - písmena DZ zakomponovaná do sebe v kruhu.

3. REPUBLIKA

Po osvobození stroj dostal otisk s československým vzorem (výplatní razítko ve tvaru větrné růžice) .Otisk měl několik podob:

- 23. 7. 1945: německo - české denní razítko, vysekaný německý název Böhmen und Mähren ve výplatním razítku - logo zůstalo stejné jako z doby Protektorátu,

- 30. 7. 1945 - 4. 8. 1945 - došlo k zasazení názvu Ćeskoslovensko do výplatního razítka, ale stroj vyplácel s otiskem, kde byl vysekán německý název pošty v denním razítku,

Tyto dva otisky patří mezi vzácnosti úrovně RR a R, 

- třetí otisk vyplácel od - 27.9. 1945 - 10/45 -  a možná i déle, to už měl definitivní podobu československého otisku, logo zůstalo stejné jako u předchozích otisků. Viz níže.

 

 

4. REPUBLIKA

Jako jeden z mála otisků po komunistickém převratu zůstalo označení stejné jako u předchozích otisků. Bylo jím logo DZ = Družstevní závody.

Určitě proto, že se jednalo o družstvo, i když i to podlehlo znárodnění, ale hlavně proto, že označení neslo neškodnou zkratku. První otisky po vytvoření Družstevního kombinátu se zatím ve veřejném prostoru nezveřejnily, existuje hodně otisků z pozdějšího období, kdy byl do denního razítka zasazeno PSČ: 294 31 BENÁTKY NAD JIZEROU 1 (dohlédací a podací pošta).

Časové rozmezí: - 5/76 - 4/85 -

Temto otisk ve všech dobách vyplácel korespondenci i dalším subjektům začleněným do Družstevního kombinátu. To se dělo i v dřívějších dobách ( dříve se korespondence vyplácela Vineckému akciovému mlýnu, Prago-mlýnům Praha, Východočeským elektrárnám atd.). Dělo se tak pravděpodobně se souhlasem pošty.

V době 4. republiky se vytvořilo nové logo DKD Dražice s bleskem v kruhu, ale do výplatního otisku se nedostDohlédací pošta byla alo.

Na závěr dodávám, že zkratky se v době 4. republiky moc nevyskytovaly (natož bez textu), DZ je jedna z mála, které se v tomto období objevily v otiscích.

 

DZ 001

 

 

Pro ilustraci několik otisků z dřívějších období:

Protektorát ČM

 

DZ CM 001

 

Draž

 

3. REPUBLIKA

BENAT

 

 

 

 

 

 

Číst dál...
  • Zveřejněno v ZÁLIBY

MALEBNÉ MĚSTO GA - PA S MALOVANÝMI DOMY

GA - PA (Garmisch - Partenkirchen)

Město v Bavorsku, 100km od Mnichova, na jranici s Rakouskem, pod horským masivem Wetterstein. Město vzniklo sloučením dvou měst Garmisch a Partnekirchen v roce 1935. 708 m. n. m. S krásným okolím plným horských krás a historickými domy s malbami a fasádami s uměleckými díly.

 

gapa 003     gapa 002     gapa 004         gapa 001     gapa 005

 

Ga Pa 003     Ga Pa 001     Ga Pa 002      Ga Pa 004     Ga Pa 005     gapa 002

 

gapa 001

Číst dál...

ZASTAVENÍ (6 - 16) - VÝPLATNÍ OTISKY STROJŮ FRANCOTYP NA ČS. POŠTÁCH

PROPAGAČNÍ SLOGANY, SLUŽEBNÍ SDĚLENÍ, OSVĚTA na poštovních výplatních otiscích

 

Jak je známo, čs. pošty používaly pro vyplácení zásilek výplatní stroje Francotyp s otisky FR 8 - 0 - 4m. Ttyo stroje a jejich otisky přímo vybízely k umístění propagačních sloganů a textů případně služebních sdělení či osvětových poučení týkajícíh se poštovního provozu. Vyskytly se však jen výjimky a toto unikátní místo nebylo většinou využito. Nicméně se několik otisků vyskytlo a zpestřily škálu výplatních otisků použitých na čs. poštách- Obohatily čs. poštovní historii.

 

Dvě ukázky takového otisku na listovní zásilce a na poštovní průvodce zobrazuji.

Jsou z pošty TEPLICE 1,slogan je na  listovní zásice s datem 31. 12. 1971 a na  poštovní průvodce ze 7. 9. 1972. Osvětuzamířenou na klienty pošty šířilo poštovní sdělení:

 

"PIŠTE SPRÁVNĚ ADRESY!

URYCHLÍTE DPRAVU SVÝCH

ZÁSILEK A POŠTĚ USNADNÍTE

PRÁCI!"

 

teplice 001

 

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS