HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - úterý, 16 listopad 2021

MAIL - ART ..... ZDOMÁCNÍ I U NÁS? (1)

Úvodem

Když jsem byl malý kluk, tak má matka měla v 40. a 50. letech čilý korespondenční styk se svými americkými tetami a jejich rodinami, které našly v novém světě lepší prostředí a podmínky pro svůj život než hlad, bídu a náboženskou nesvobodu  ve své původní domovině. Obálky, které přicházely ze země svobody, se lišily od přísně úřední a strohé korespondence v našich končinách postrádající lidskost a přátelskost., i když zde dostávaly znaky punc cenzury orgánů  nového režimu.

Tak to byl první kontakt s uměleckým oborem, který se nazává anglicky mail - art, dost nepřesně překládáný jako poštovní umění v češtině. tehdy jsem o něcčem jako umění neměl ani páru, jen jsem si obálky pečlivě uschovával.

Druhý kontakt byl v roce 1969, kdy jsem jako praktikant AIESECU zakotvil na východě Ameriky. V té době se tento směr umění rozvíjel a jeho zastánci se stalo dost renomovaných amerických umělců. Konaly se výstavy, Ray Johnson  se stal nositelem umělecké školy a tohoto směru, dnes známého jako New York Correspondence School. Hnutí Fluxus podporující tohto umění se v 60. ltetch vyvinulo v globální hnutí a existuje do dneška. První výstava tohoto směru se konala pod názvem "New York Correspondance School Exhibition" ve Whitney Museum na Madison Avenue/75. ulice) v New Yorku 10021.

Třetí kontakt přišel nějak samovolně - od přátel ve Vlelé Británii, Francii a Skandinávii ve formě krásných dopisových výtvorů.

Mail art čili něco jako poštovní anebo spíše korespondenční umění se ve světě dost rozšířilo. Dá se definovat jako"umělecké hnutí zaměřené na zasílání malých děl prostřednictvím poštovních služeb" (wikipedia - https://en-m-wikipedia-org

Vzniklo povolání poštovní umělec (za něj je považován jako první zmíněný Ray Johnson, jehož experimenty na toto téma začalky již v roce 1943).

Má hlavní sbírka filatelie a poštovní historie vznikala z osobní koresponedence a korespondence mé rodiny a blízkých přátel, ale hlavní část vznikla ze skartu -  v papírových koších. Během několika desítek let, co se věnuji poštovní historii, jsem  na  výtvor mail- artu v koších na papír na nosičích narazil velmi zřídka.

Už jsem se vzdával naděje, když mne sestra architekta Alberta Jonáše obdarovala několika kousky mail artu, který tento vynikající umělec a úžasný sběratel vytvořil se svým švagrem štábním kapitánem F. T. Winklerem coby sběratel výplatních otisků. Jedno torzo mail artu jsem zařadil na titulku první části mé trilogie o výplatních otiscích na našem území !"ralok a frankotyp".

Existují spíše výjimky. A proto si kladu otázku. Zdomácní u nás mail art? Vždyť i tento umělecký směr je umění a navíc umocněný poštovním procesem. Vždyť umění a pošta spolu souvisí, i když se to na první pohled nezdá.

 

Dvě ukázky:

 

Ukázka první ze sbírek Poštovního muzea ve Velké Británii

mail art 002

 

Druhá ukázka

Zdroj: https://halsey-cofe-edu

 

 

mail art 001

 

Příště podrobněji.

 

 

 

Číst dál...

NĚKOLIK POHLEDŮ (130) - ZANIKLÍ UŽIVATELÉ ... ZANIKLÉ OTISKY

V bouřlivých  a revolučních dobách docházelo ve světě čs. výplatních otisků k velkým změnám. Jednou z nich je i zánik majitelů a uživatelů výplatních strojů. S tím jsou spojeny i zániky výplatních otisků. Na púzemí Československa se o tyto změny zasloužily dvě režimní  diktatury - nacistická a komunistická. Nacisté v letech 1939 - 1945 zlikvidovali řadu firem zejména těch, které patřily židovským majitelům. Jen málo e jich obnovilo po roce 1945, většinou zanikly či přešly do rukou arijských majitelů. Řadu příkladů čtenář najde v předchozím seriálu o výplatních otiscích 1., 2. a 3. republiky na tomto webu. Tato historie by vydala na několik knih většího rozsahu.

Znárodňovací lavina v roce 1945 a později společně s komunistickou diktaturou ukončily soukromé vlastnictví a přešly stoprocentně na státní socialistické. S tím zanikla celá řada subjektů a vytvořily se nové.  Pravidlem byly krkolomné názvy, někdy opestřené jmény\ komunistických představitelů.Reorganizace se dotkla všech sektorů hospodářského života, ale i společenského a  kulturního. V průběhu "budování socialismu a komunismu" došlo k řadě reforem. S tím se měnily i názvy subjektů a uživatelů výplatních  strojů a jejich otisků.

Dnešní letmý pohled na otisky konce 40. let. Proces byl jednoduchý - některé firmy v těchto letech ještě dožívaly a pak zmizely (např. Sana či Slavia), některé se nově vytvožřily a pak zmizely a dostaly nové jméno (Spojené smaltovny a závody na kovové zboží). Společný jmenovatel byl jediný - národní podnik pro všechny.

Pozorný sběratel si všimne na zobrazených otiscích ještě jedné věci - nové poštovní předpisy ohledně vzhledu se postupně dostávaly do výplatních tsrojů a a našly své odrazy v otiscích.

 

BENÁTKY n. JIZEROU 1

Okresní záložna hospodářská

19. 12. 1947

FR 8 - 0 - 4m (g) - 2km

 

čtyřicítky 001

 

PRAHA 1

SANA, národní podnik

12. 7. 1948

FR 6h - 4m - 1k

 

čtyřicítky 002

 

PRAHA 1

Spojené smaltovny a závody na kovové zboží, národní podnik

FR 8h - 4m - 1k

21. 5. 1949

čtyřicítky 003

 

PRAHA 1

Pojišťovna SLAVIA, národní podnik

FR 6h - 4m - 2k

25. 5. 1949

 

čtyřicítky 004

 

PRAHA 1

Pražská pojišťovna, národní podnik

FR 8h - 4m  - 2km

28. 5. 1949

 

čtyřicítky 005

 

 

 

 

 

 

 

 

Číst dál...

ZASTAVENÍ (6 - 14) - VÝPLATNÍ OTISKY STROJŮ FRANCOTYP NA ČS. POŠTÁCH

SVĚT VARIANT U OTISKŮ strojů Francotyp na poštách

V poštovním provozu se ve sledovaném období vyskytly případy použití jednokruhového denního razítka v poštovním výplatním otisku. Jednalo se zcela výjimečný úkaz,

 

JINDŔICHŮV HRADEC

17. 4. 1962

FR 8 - 0 - 3m - 1k

 

Jediný známý případ použití českoslovnských (oválných) číslic u varianty s trojmístnou výplatní hodnotou. Otisk vyniká další anomálií - zcela neobvyklým tvarem darumových číslic. Zoubková 16.

 

anomalie 2 001

 

LIBEREC 1

FR 8 - 0 - 3m (g) - 1k

24. 7. 1982

 

Otisk s jednokruhovým denním razítkem v pokročilé době (80. léta) , trojmístná výplatní hodnota s gotickými tvary číslic ve výplatním razítku, zoubkování 19.

 

anomalie 2 002

Číst dál...
  • Zveřejněno v ZÁLIBY

ZUGSPITZE - POHLEDY Z VRCHOLKU DO NĚMECKA A RAKOUSKA

Zugspitze

S nadmořskou výškou 2962 m. n. m. je nejvyšší horou Německa a čtvrtou nejvyšší horou Severních vápencových Alp. Vrchol leží v alpském masivu Wetterstein a hraniční horou mezi Německem a Rakouskem. Pohledy z vrcholku skýtají neuvěřitelné dechberoucí zážitky.

 

Spitz 003     Spitz 004     Spitz 001      Spitz 002     Spitz 005     Spitz 006     Spitz 008     Spitz 009     Spitz 010     Spitz 007

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS