HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - neděle, 17 říjen 2021

ZASTAVENÍ (6 - 6) - VÝPLATNÍ OTISKY STROJŮ FRANCOTYP NA ČS. POŠTÁCH

OJEDINĚLÉ VÝSKYTY VARIANT U STROJŮ S OTISKY FR 8 - 0 - 4m (g)

V období Československa, zejména na jeho počátku docházelo k různým zásahům do výplatních strojů s otisky FR 8 - 0 - 4m (g). Otisky z pošty Hořice v Podkrkonoší, kde byl tento stroj s popisovanými otisky umístěn došlo v 50. letech k přebudování tohoto stroje na stroj s trojmístnou výplatní hodnotou. Podobné varianty byly ojedinělé.

 

horice v podkrkonosi 002     horice v podkrkonosi 001

Číst dál...

NĚKOLIK POHLEDŮ (124) - SCHENKER A SPOL. PRAHA

V roce 1926 povolilo Ministerstvo pošt a telegrafů použití dvou typů výplatních strojů Francotyp na území Československa. Byl to jednak typ A (Anker Bielefeld) a dále typ B (Bafra Berlín - Reinickerdorf). Typ B měl troj- anebo čtyřmístnou výplatní hodnotu.

Pořadová čísla (rozuměj čísla počitadla vyplacených výplatních otisků) u typu B byla zpočátku uprostřed a byla nápadně velká (později se přesunula nahoru mezi denní a výplatní razítko a zmenšila se z důvodu, aby bylo možno využít prostor na označení oprávněného uživatele). Přes tento zásah se k nám dostalo několik těchto strojů s velkými čísly počitadla a vyplácely zásilky, dokonce poměrně dlouho, jak o tom svšědčí případ jednoho z uživatelů - firmy Schenker a spol.  První subjekt, který si tento stroj opatřil bylo nakladatelsví Buchsbaum v Moravské Ostravě, jedním z dalších to bylo zasilatelsví Schenker a spol. v Praze.

Těchto strojů a jejich otisků se vyskytlo v našem provozu velmi málo a proto jsou hledané a patří mezi cennější skupinu artefaktů.

Pro ilustraci reprodukuji jeden z otisků tohoto subjektu, otisk sběratelsky FR 8 s (v) - 4m, který vyplácel od roku 1928, kdy si jej tato firma opatřila.

 

schenker 001

 

Pohlédněme nyní na období od roku 1946 (Československo, výplatní razítko ve tvaru zoubkovaného obdélníku).I v poště roku 1948 nalezneme otisk stroje Francotyp typu B s velkými číslicemi mezi dnením a výplatním razítkem. Srovnání obou otisků ukazuje na jednu zajímavost. U druhého otisku z roku 1948 je poslední nula větší než osttaní číslice. Došlo i k dalším změnám -  v označení uživatele,ve  výplatním razítku a denním razítku (dohlédací poštou byla dříve pošta PRAHA 7, později po pčestěhování z Hybernské ulice na Příkopy pošta Praha 1).

schenker 002

 

Další osud tohoto uživatele a tohoto otisku je již znám. Firma byla nucena opustit československý prostor a její agenda splynula se socialistickými následovníky. Osud stroje je zatím neznám. Obávám se, že skončil postupem doby ve štotu. Možná, že jej používali její následovníci, o kterých jsem již v tomto seriálu psal (Metrans, Čechofracht), ale kdo ví?

 

 

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS