HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - sobota, 23 leden 2021

BASET EMIL

BASET EMIL NAŠEL RODINU

Sedmiletý baset Emil z útulku, kam jej odložil předchozí majitel, se dočkal své nové rodiny. Pes loveckého  plemene (FCI 163) pod gescí původně Francie, nyní Velké Británie je charakterizován jako houževnatý, milující, oddaný, přátelský a laskavý pes. Jeho předci pocházejí z Francie, kde u jejich začátku v 16. století stáli mniši. Název BASET pochází z francouzského slova "bas" (nízký). Baset se objevil po boku detektiva Columba ve známém americkém seriálu (1968 - 2003). Dožívá se 10 - 12 let.

Takže, milý Emile, vítej mezi námi.

 

DSC04735     DSC04737     DSC04753     DSC04743

Číst dál...

VENČENÍ V NEW YORKU

Jak se venčí hafíci  v New Yorku ukazují a dokazují tři fotografie pořízené v těsné blízkosti Centrální parku v Manhattanu. Zajímavé, poučné, unikátní. Aspoň pro mne, Newyorčany tento pohled velké smečky klidných psů ani nezaujal.

Kontrolní otázka pro vyznavače rébusů: kolik je venčičů a kolik pejsků?

venčení 002         venčení 003      venčení 001

 

 

 

 

 

Číst dál...

VE ZNAMENÍ ZKRATEK A INICIÁL (MP): 29. - ZKD ve stylizované kresbě

MP

Iniciály: iniciály ZKD (první písmena názvu Západočeské Konzumní Družstvo) ve stylizované kresbě, kde se bachází ozubené kolo, v pozadí va snopy obilí (mezi denním a výplatním razítkem) 

Subjekt: Západočeské konzumní družstvo Plzeň

(v některých Katalozích je chybně uveden název, kde došlo k záměně slova konzumní za konzervárenské, nutno opravit), zároveň nutno doplnit místo otazníku v Katalogu Bouška - Leiš (záznam P 14 (I. díl) název subjektu)

Činnost: družstvo založeno v roce 1918 sloučením několika subjektů konzumních a výrobních spolků, vznikla silná družstevní organizace mající prodejny, sklady, výrobny a provozující podnikání v zemědělství, později i nábytkářství, za Protektorátu vlastnilo družstvo 40 prodejen.V roce 1948 došlo k mnohqa změnám, družstvo převzalo mnoho malých subjektů (prodejen, restaurací) zejména v Západních Čechách, vytvářely se nové řídící jednotky velkého počtu zestátněných subjektů (Jednota, Selpa atd.).  K zánikání ZKD došlo v letech 1953 - 1956, V roce na tuto činnost navázala Jednota. Po roce 1989 došlo ke vzkříšení původního subjektu  ZKD a jeho myšlenky. Nyní má tento subjekt čtyři druhy činnosti: maloobchodní prodej, hotel Central, lahůdky a cukrářství - výroba, velkoobchod chladírenského zboží (po transformaci v roce 1992). 

Výplatní otisk soustavy Francotyp, sběratelsky FR 8h 4m.

Reference otisků (podrobně uvádím zdroje vzhledem k vývoji tohoto otisků, reference jsou použitelné i pro jiné otisky v těchto miniseriálech, i když hlavním záměrem a cílem těchto příspěvků jsou vysvětlivky "zkrácených iniciál, obrázků  atd.-  vše doplňkově na vyžádání sběratelů)

Období 1926 - 1939 Katalog Bouška Leiš (1978), od 10/1935, záznam P 14, + Katalog Di Casola Leiš (2015), záznam P 14

Období 1939 - 1945 Katalog Bouška (1997), záznam P 16 + Katalog Di Casola Leiš (2015), záznam P 20, P 20a, P 20b

Období 1945 - 1948 Katalog Bouška Leiš (1982), záznam P 16 II + Katalog Di Casola Leiš (2015), záznam P 16 II

Další období jiné názvy : věcné katalogy v přípravě a ve formě rukopisu Janů - Leiš (1995), typologické katalogy Katalog Di Casola - Leiš /(2015)

PRVNÍ OTISK

předběžný protektorátní otisk, československý vzor 1939

DRUHÝ OTISK

první definitivní protektorátní výplatní otisk, neúplný protektorátní poněmčený  vzor, 1939 + 1040

TŘETˇi OTISK

druhý definitivní protektorátní výplatní otisk, úplný protektorátní poněmčený vzor,  otisk 1. dne: 11. 5. 1940

ZKD 002 

Poštou prošlá celistvost s tímto otiskem, datum 10. 3. 1941

ZKD 004

Za účelem ucelného pohledu reprodukuji i další výplatní otisk s datem 4. 9. 1943 s lítostí, že  se jedná o výstřižek. Stala se nenahraditelná  škoda, neboť výstřižení zničilo doporučenou zásilku, ze které zbylo jen gumové razítko Eingeschrieben (doporučeně) a denní razítko pošty Pilsen 1/Plzeň 1 ze stejného data. Ztratili jsme důležité údaje ohledně souvislostí a dobových skutečností.

 

ZKD 003 

Číst dál...

VE ZNAMENÍ ZKRATEK A INICIÁL (MP): 28. - kresba s názvem WIKOV v kruhu (logo uživatele)

MP

Zkratka: WIKOV pod kresbou muže s obrovským kladivem v kruhu mezi dnením a výplatním razítkem, WIKOV = počáteční slabiky jmen majitel firmy WIchterle - KOVářík, logo firmy

Subjekt: Prostějovské továrny na stroje WICHTERLE & KOVÁŘÍK A.S. Prostějov

Adresa: Svatoplukova, Vrahovická, Českobratrská, industriální komplex, Prostějov

Stojí za to zastavit se u historie firmy, ale i vyplácení zásilek výplatním strojem.

Činnost: největší firma na výrobu hospodářských strojů v prvorepublikovém Československu, velmi široký výrobní program: zemědělské strojů, motory, parní kotle, lokomobily, ozubená kola, elektromotory, nástěnné výtahy, zařízení pro provoz jatek, mezi lety 1922 až 1936 výroba automobilů WIKOV /(niciativa jednoho z majitelů dr. ing. Františka Kováříka), později i opravny automobilů. Firma vznikla sloučením dvou firem - František Wichterle (zal.  již v roce 1878 pod názvem Wichterle - Procházka) a F. & J. Kovářík (zal 1894). v roce 1946 fiema znárodněna a vzniká národní podnik AGROZET, později přejmenován na AGROSTROJ. V roce 2004 soukromá firma vzkříšena pokračovatelem rodu Martinem Wichterle pod značkou WIKOV.

Historie výplatních otisků uživatele:  Za 1. republiky uživatel vlastnil výplatní stroj Francotyp, sběratelsky FR 8h - 4m, označení jen textové WICHERLE /KOVÁŘÍK A.S. mezi denním a výplatním razítkem (první otisky v dubnu 1929), zachyceny dva otisky, přičemž ke vzniku druhé varianty otisku přispěly výměny číslic. Záznam Katalog Bouška - Leiš, po číslem P 38a, 38 b (I).

Stroj vyplácel i v dalších obdobích - za Protektorátu (viz předmět tohoto příspěvku) a i po roce 1945. Pravděpodobně v době Protektorátu se změnilo označení uživatele (místo textu se do otisku zasadilo logo -viz shora). Zatím ve veřejném prostoru nepublikovány otisky z prvních dnů Protektorátu, kdy v krátkém sledu po sobě vyplácel zásilky otisk československého vzoru (textové či obrázkové označení?), krátce na to upravený neúplný protektorátní poněmčený vzor (opět otázka zní textové či obrázkové označení) a nakonec vývoj dospěl k třetímu otisku v Protektorátu - úplně poněmčený protektorátní vzor (viz níže). Záznam uvádí Katalog Bouška  pod čísly P 39, P 39a. 

Po válce se obnovily československá státnost a československý vzor výplatního razítka. Označení zůstalo - logo mezi denním a výplatním razítkem. Viz Katalog Bouška-Leiš (záznam P 7/II). Změna označení z loga na logo s názvem Agristroj byla značně rychlá. Výplatní razítko bylo jeětě ve tvaru větrné růžice, nikoliv obdélníku. Zachycený otisk z 10. 2. 1947.

Poté následovala další historie a vývoj doznal změn i v oblasti vyplácení zásilek. 

Salší kapitolou je období Agrostroje, který výplatní stroj Francotyp po zaniklé firmě Wichterle - Kovářík používal  (viz Katalog Bouška - Leiš, záznamy P 43  

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS