HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - neděle, 20 září 2020

OTISKY MODELŮ VÝPLATNÍCH STROJŮ

 

Nedá mi to, abych se při neděli nezamyslel nad jednou záležitostí, kterou je třeba zmínit, aby se sběratelství nestalo nesnesitelnou noční můrou.

Svět sběratelství výplatních otisků skýtá nepřeberné možnosti. Od roku 1976 prakticky do dneška prožívá tento obor svou sběratelskou renesanci. Publicisté přinášejí řadu poznatků ze všech možných úhlů. To přispívá k rozvoji a zkvalitňování tohoto sběratelství. 

V poslední době se publicisté soustředili na rozbory a identifikaci modelů výplatních strojů, což je je víc než dobré. Avšak nic by s nemělo přehánět a modely nadřazovat nad artefakty sběratelství - výplatní otisky. 

V prvním - klasickém - období sběrateství v letech 1926 - 1948 (zhruba můžeme toto období nazvat obdobím větrné růžice podle tvaru výplatního razítka), to měli sběratelé ještě jednoduché. Byla jedna soustava - Francotyp). Až od 40. let se na zabrná území dostala soustava Postalia a po roce 1946 s nástupem výplatních strojů na přepážky pošt i další soustavy (Hasler, Universal Postal Frankers a jiné). V tomo období dále byly tři modely a jejich modifikace. Byly jimi výrobky dvou sesterských firm ANKER WERKE z Bielefeldu vyrábějící model A, a BAFRA z Berlína, vyrábějcí model B. Symboly A a B vycházely z modelové označení a jejich otisky byly snadno rozeznatelné. POmůckou byla osová vzdálenost mezi středy denního a výplatního razítka 6 cm (A) a 8 cm (B) s pochopitelnou tolerancí +- x mm. pro sběratelskou jednoduchost jsme se rozhodli s dr. M. Bouškou při tvorbě katalogů pro symboly FR 6 a FR 8. Zdůvodnili jsme tento přístup takto: 

"Domníváme se, že z hlediska rychlejší orientace v katalogu je výhodnější modelový znak stroje nahradit symbolem, který by vyjádřil tento důležitý kvantitativní údj. Porto označujeme otisk modelu A symbolem FR 6 a modelu B (a  C - viz níže) symbolem FR 8."

Nevydali jsme se cestou  arch. Alberta Jonáše, kterž se držel přísně odlišení otisků symboly A, B, C a jejich modifikací A, B 3 - 4 či C 3 - 4. Odlišení či identifikaci pomocí dalšího znaku - umístění číslic počitadla - jsme dodrželi. Navíc od začátku jsme věděli o vzdálenostních odchylkách, vzdálenost nebyla vždy 8 a 6 cm. Zejména u modelů B vzdálenost kolísala. Hezky rozebral tuto okolnost švédský sběratel a vystavovatel Stig Asklund ve svém exponátu, který jsme viděli na výstavě PRAGA 2018. Bohužel jury tento studijná pohled nevzala v úvahu a exponátu přisoudila podceněnou velkou stříbrnou. Stig Asklund popsal a doložil zejména u modelů B čtyři další podtypy se vzdálenostmi  v mm: 78 (Schenker, B.B. Úpice), 75 - 78 (Ogar Štěpánek a EB Brno 1) jak u modelů 3m a 4m (troj- či čtyřmístná výplatní hodnota). Záslužné, ale z hlediska katalogizace a sběratelství naprosto nepraktické. Navíc by přísné odlišování a uvádění těchto hodnot v katalogizaci by sběratleství znepřehlednilo, což by bylo na úkor srozumitelnosti. Na druhé straně nebráním sběratelům jít po této lince, čímž se stává tato cesta vysoce studijní cestou. 

Situaci tohoto období znepřehlednila soustava Francotyp, model C 3 A C4 (s různými modifikacemi - jedna z verzí měla ruční obsluhu.). Tento oblíbený  model, který vyráběla tak jako model B též továrna Bafra v Berlíně,  povolilo ministerstvo pošt a telegrafů dne 14. 2. 1929. O něco později dne 19. 6. 1926 poštovní správa odmítla další povolení. Model C byl troj- a čtyřmístný, pořadová čísla počitadla byla malá horní mezi denním a výplatním razítkem. Otisky modelů B novějšího typu (malé číslice počitadla nahoře)  a C se nedají odlišit bez znalostí zákulisí a dalších podpůrných znalostí. Nebýt arch. Alberta Jonáše, neuměli bychom identifikovat otisků strojů B a C (A. Jonáš byl u toho a navíc měl dobré informátory u pramene). Přiznejme, bylo by to důležité pro normální lidské sběratelství?

Proto cesta prostřednictvím modelů je zavádějící a zkreslující. Bohužel některé weby přinášejí tento pohled jako zásadní v úvodu svých stránek o výplatních otiscích. Před několika lety i tištěná média otiskla zásadní a rozsáhlé články na toto téma.

Na závěr přináším dvě reprodukce otisků na celistvostech. První otisk je ze stroje Francotyp, modelu B 4 (Thun), druhý ze stroje modelu C 4 (Osram). Naprosto identické a nerozlišitelné. Aspoň na první pohled. Bližší zkoumání se sofisstikovanými přístroji by možná odlišnosti našly. Ale je tato cesta o normálním lidském sběratelství? Maximálně pro studijně zaměřené sběratel či absolutní fajnšmekry. Přiznávám, i ti se nezi ámi najdou....Pochopitelně odlišnosti na první pohled najdeme (např. číslice u výplatní hodnoty), ale je to určující pro odlišení modelů?

Model B 4 a model C 4 - otisky Thun a Osram (stejné to je u modelů B 3 a C 3). Nakonec mne napadá, nezakázali úředníci MPT model C proto, aby měli jasno ......? Možná, že jim otisky těchto dvou modelů splývaly v jejich rozhodování a regulaci.

 

Modely 001

 

Modely 002

 

 

 

 

Číst dál...

VE ZNAMENÍ REKLAM: 2. - BIOKLEÏN/ACYLPYRIN & obrázky

Subjekt: Lučebninové továrny Kolín, Akciové továrny na vyrábění lučebnin Kolín

Reklama: Kartonáž Biokleïnu a acylpyrinu s vysypanými tabletami (mezi denním a výplatním razítkem, zasahuje pod výplatní razítko)

Povolení MPT ? rok 1931

Výplatní stroj Francotyp typu B 4 s horním číslem počitadla

Sběratelsky: FR 8h - 4m

 

Otisk 1. dne: 4. 1. 1932

Tohoto dne došlo k vytištění dvou otisků s rozdílnými znaky

PRVNÍ OTISK (RR)

ESEJ (v seznamu Bouška/Leiš jako Ess 6) 

 

Luč 1 001

DRUHÝ OTISK (R)

Regulérní a oficiální otisk ( druhý otisk shora), reprodukován otisk poštou prošlý ze dne 6. 5. 1932 na obálce s nátiskem názvu firmyt

Výplatní stroj u obou otisků  je stejný. Před odevzdáním stroje uživateli došlo ke změně všech číslic výplatní hodnoty (poznatelné podle poslední nuly - nula štíhlejší u prvního otisku)

 

Číst dál...

VE ZNAMENÍ REKLAM: 1. - AEROIL/AUTOIL & firemní značka

VE ZNAMENÍ REKLAM

 

Dnes začínám idntifikovat výplatní otisky Československa z let 1926 - 1939. Otevvírá se 4. - poslední díl seriálu o identifikaci otisků, který vychází z rejstříků, které jsou obsahem Katalogu výplatních otisků Československa let 1926 - 1939 autorů M. Boušky a I. Leiše - vychál na pokračování počínaje Filatelií 6/1979. Rejstříky jsou uvedeny na stranách 170 a 171. Příjemné sbírání a rychloiu orientaci v identifikaích otisků. Poznatky prosím sdělit na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Začínám výplatním otiskem firmy Janský a spol. - AEROIL AUTOIL.

Ještě jednu malou poznámku. Ministerstvo pošt a telegrafů zpočátků reklamám zejména reklamním textům nepřálo. Řadě uživatelům "nebyly reklamy doporučeny". Vedení firmy F. Borový by mohlo vyprávět celé historky....Postupem času se dostalo i na reklamní texty. Nad firemním značkami a značkami výrobků přivřelo oči....

 

Subjekt Janský a spol., Těšnov 5, později Zlatnická 10 v Praze. Minerální oleje. Továrna technických tuků a rafinerie pryskyřice.

Mezi denním a výplatním razítkem firemní značka + nápis AEROIL + vpravo nápis AUTOIL

Povolení MPT Věstník č. ze dne 1. 2. 1929

138. uživatel

Dohlédací pošta PRAHA 6

Výplatní stroj Francotyp typu B 3 s horním číslem počitadla

Otisk 1. dne: 28. 1. 1929 (R)

Poštou prošlý otisk s datem 16. 8. 1932 a firemní značka (nátisk na obálce firmy)

 

Oil 001

 

Firemní značka z firemní obálky - je vlevo od AEROIL ve výplatním otisku ve zmenšeném provedení. Reklamním heslem firmy bylo: " Kde auto tam AEROIL AUTOIL".

 

Oil 002

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS