HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - pondělí, 06 duben 2020

  • Zveřejněno v ZÁLIBY

Pošta Kvilda (Šumava)

KVILDA

Pošta 384 93 Kvilda se nachází v obci Kvilda ve výšce 1065 n. m. Nejvýše položená oboce a pošta v Česku.

 

Kvilda 001

 

Pošta Kvilda (Aussergefield) byla založena 23. 6. 1869. V rané historii měla několik různých razítek První bylo razítko s malým průměrem  s údajem roku (nařízení z roku 1867).Náprstková razítka měla průměr 16 - 21 mm. Rytcem byla vídeňská dílna rytce Burka.Důvod - symbióza s tehdejšími známkami. Další byla razítka většího průměru - 24 - 28 mm. Od antikvy se přešlo ke grotesku. Barva byla černí, modrá. Pvrní razítko se objevilo 30. 12. 1969. V roce 1906 se razítko změnilo na dvoukruhové se zesíleným vnitřním kruhem a můstky - první razítko 24. 6. 1906. Razítka autora Burka měla několik podob, podoba razítek se vyvíjela, objevilo se i pořadové číslo v dolní části mezikruží a datum bylo ve vodorovné linii.

Číst dál...

Výplatní otisky vzniklé před oficiálním spuštěním výplatního stroje (1)

Výplatní otisky období 1926 - 1939

Toto období má velké zázemí z hlediska uchovaných archivních údajů. Záhy po oficiálním povolení se díky firmě B. Jarolímek, Ministerstvu pošt a telegrafů a širokému zájmu sběratelů včetně významných osobností, které rychle vypracovaly různé druhy seznamů, studií či katalogů prvních výplatních otisků. Velmi pomohlo nařízení poštovní správy, která vydala nařízení o povinném zasílání tří povinných výplatních otisků Poštovnímu muzeu při zprovoznění výplatního stroje (registrovala se každá změna).Navíc poštovní orgány poctivě vypisovaly průvodní lístky pro každý stroj, kde se zveřejnily nutné detaily. Pověstné štamkarty zůstavaly u výrobce firmy Francotyp. Bohužel ttyo vynikající postupy se rozměnily později až zanikly.

Díky těmto podkladům lze vystopovat i osudy výplatních strojů a jejich otisků z časového hlediska. Studijní pohled mi umožnil najít v prvním kole několik desítek otisků s dvěma daty - s datem před oficiálním uvedením stroje do provozu a s datem prvního dne uvedením stroje do provozu. Vysvětlení je hned několik. Může se jednat o eseje, předváděcí otisky či otisky připravené k vyplácení několik dní před oficiálním dnech uvedení do provozu. To je předmětem dalšího  zkoumání. V tomto okamžiku se mi zdá nejpravděpodobnější třetí varianta. V tom případě tyto otisky jsou i esejemi a lze je zařadit do existujícího seznamu autorl Bouška - Leiš, Seznam esejí z období 1926 - 1939.

Zveřejňuji dva otisky firmy SALCHER z Bílovce (Wagstadt). Firma se zabývala výrobou knoflíků a kovového zboží. První otisk nese datum 29. 10. 1934, druhý, oficiální (údaje obdrželo Poštovní muzeum od dohlédací pošty) zní: 7. 11. 1934.

Každopádně vznikla nová kategorie čs. výplatního otisku: Výplatní otisky před prvním dnem oficiálního zprovoznění, ze je nazvat jako eseje. Obvykle otisky se zamontovaly do stroj ve stejný den, kdy přicházely do provozu a začaly vyplácet. V těchto a příštích případech se jedná o prodlevu, jejíž důvod moc neznáme a můžeme se jen domnívat, proč tomu tak bylo. Jedná se zajímavou kapitolu historie čs. výplatního otisku.

 

Bílovec 001    

 

Bílovec 002

 

pokračuje

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS