HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - sobota, 04 duben 2020

Úplné a neúplné eseje čs. výplatních otisků

čÚplné a neúplné

 

Eseje se mohou vyskytnout buď úplné, připravené k tomu, aby byly regulérními otsky poštovního provozu, anebo neúplné, kdy zbytdou jen některé části budoucího otisku, který se k vyplácení vůbec nedostane. Typickými příklady jsou následující otisky

Úplný otisk

Uživatel J. Hložek Praha

Této firmě byl schválen k provozu výplatní stroj s otiskem sběratelsky označeném jako FR 6h-4m. Schválen na základě Věstníku č. 10 z 29. 3. 1928. Otisk byl připraven k provozu. Nastala však komplikace. Vůbec nepřišel do provozu a zůstal esejí. MInisterstvo pošt a telegrafů odmítlo schválit tyto stroje pro vyplácení novinových zásilek. Stroj s otiskem byl vrácen firmě B. Jarolímek.Další využití je zatím neznámé.  Tento otisk byl současně chybotiskem, nebyl vyryt háček nad "C" v nápisu státu. Viz šipka. Vznikla esej s chybotiskem (R).

 

ESEJE 001

 

Neúplná esej

Uživatel: Družstevní tiskárna v Hradci Králové

Družstevní tiskárna v Hradci Králové obdržela od ministerstva pošta a telegrafů povolení uvedeném ve Věstníku č. 13 ze dne 23. 4. 1928. Do stroje A s horním číslem počitadla se zamýšlelo vložit denní razítko Hradec Králové 1 a označení uživatele (viz ilustrace níže). Mělo k tomu dojít 20. 7. 1928. Nedošlo. Subjekt odmítl převzít stroj a  vrátil jej firmě B. Jarolímek. Důvod: ministerstvo nepovolilo vyplácet novinové zásilky . Zůstalo u eseje, jejíž vzhled je neznámý. Popsal jej jen slovy Albert Jonáš. Ve sbírce mám neúplnou esej, kterou zobrazuji (RR).

 

ESEJE 002 

 

 

Číst dál...

Historie otisku s jedlovou větvičkou se třemi šiškami

Jedlová větvička se třemi šiškami

 

V roce 1929 povolila fě. B. Jarolímek poštovní správa dovoz a provoz výplatních strojů Francotyp typu C3 a C4.  Povoleno Věstníkem MPT 14. 2. 1929. Tyto stroje se staly velmi populární a během roku 1929 bylo zprovozněno poěrně hodně tsrojů. MPT však 19. 6. 1929 ttyo stroje zakázalo. Fungující stroje byly v provozu ponechány, ale stroje, které firma B. Jarolímek připravovala byly zakázány. řada firme odstoupila od vyplácení korespondence výplatními stroji.

Jednou z těchto firem byl i firma Arnold Kraus z Nového Města nad Metují. Stroj C4 si zakoupili, nechali si vytvořit ucelený výplatní otisk. Byl vytvořen štoček označení uživatele, velmi pracný, výrazný a esteticky provedený. Byla to jejich firemní značka - v kruhu jedlová větvička se třemi šiškami a pod touto značkou název firmy Arnold Krause. Vznikla zajímavá esej a u eseje zůstalo. Firma stroj i s vyrobeným otiskem vrátila. Otisk se nezachoval. Známe jej jen z popisu Alberta Jonáše (1. síl Studií). V seznamu esejí Bouška - Leiš je uvedena pod číslem Ess 42.

Ve sběratelských přírůstcích jsem před několika lety objevil tento otisk (bez názvu firmy Arnold Kraus) hned ve dvou provedeních.Seznam Bouška - Leiš jsem rozšířil o tyto dva přírůstky pod čísly Ess 51 a Ess 52. Kromě toho, že se jedná o zajímavé eseje, sloužily otisky s denním razítky PRAHA (plus plný obdélník) s datem 17. 4. 1931 a POŠTOVN ÚŘAD s datem 24. 12. 1932 (na Štědrý den!, náhoda? Pokud ano, šťastná a trefná náhoda.). Oba s výplatními hodnotami.Stroj se sběratelským označením FR 8h - 4m, typově C4. sloužil pravděpodobně jako předváděcí stroj za účelem získání dalších zákazníků. I takový osud výplatní stroje mohou mít.

ŠIŠKY 001

 

ŠIŠKY 002 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS