HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - čtvrtek, 30 duben 2020

PRVNÍ PSČ V POŠTOVNÍCH ARTEFAKTECH NA NAŠEM ÚZEMÍ JIŽ V ROCE 1944

První poštovní směrovací čísla (PSČ, v němčině Postleizahlen - PLZ ) v poštovně historických artefaktech (zejména poštovnéch razétkách) a v poštovních dokladech se objevila  na našem území již v roce 1944. Bylo to z příkazu Německé říšské pošty, kdy v rámci racionalizace poštovního styku. Příslušné ustanovení obsahoval Věstník říšského ministerstva č. 56 ze 6. 6. 1944, ustanovení č 175 1944. Došlo k příkazu uvádět PSČ zejména v denních razítkách všeho druhu (kovová, gumová apod.). Další ustanovení přikazoval uvádět i v korespondenci před domicilem odesílané a adresované pošty. Toto nařízení se dotklo i denních razítek výplatních otisků, případy jsou na zabraném území Dudet   však spíše  ojedinělé (číslice a s písmeno bylo před domiclem v denním razítku).  Do mnoha razítek a výplatních otisků či na doporučené nálepky se v hojném počtu tato PSČ nedostala. Nařízení vyšlo v červnu 1944 a do konce německé říše zbývalo necelý rok.Vytvoření zón s PSČ se  uskutečnilo již dříve.

První PSČ 001

 

Číst dál...

RINGHOFFEROVY STUŽKY

V pořadí 392. uživatelem výplatního stroje byly Ringhofferovy závody, Tatra v Praze s řadou poboček po celém Ćeskoslovensku v letech 1. republiky. Ringhoffer a jeho celá pražská německá rodina  začínali v první polovině 19. století vyrábět kotel a mědikovové zboží, později technologie pro pivovary a cukrovary a vyvrcholením jejich výrobního programu byly osobní a nákladní železniční vozy, lokotendry a tramvaje.

Věstník MPT č. 31 z 15. 5. 1931 povolil tomuto subjektu používat výplatní stroje Francotyp B4 s horním číslem počitadla, sběratelsky měl otisk označení FR 8h - 4m. První oficiální otisk začal vylácet od 3. 3. 1931. Tento otisk však měl poněkud těžké začátky. Majitelé firmy zadali vytvoření označení oprávněného uživatele u architekta Alberta Jonáše, který vyhověl jejich přání a vytvořil atraktivní označení - pod číslem počitadla znak TATRA v kruhu a nad a pod ním dvě stužky s nápisy RINGHOFFER (nahoře) a AUTO TATRA (dole). Otisk byl připraven, jednotlivé části otisku usazeny ve stroji. Zkušební otisky ještě před zaplombováním, vykázaly chybotisk, který se nelíbil majitelům a výtvarníkovi Jonášovi (potvrzeno osobním svědectvím autora návrhu). Chyba byla napravena a otisk vyplácel zásilky poměrně dlouho.

Reprodukuji  jednak zkušební otisk - esej z 29. 1. 1931 (RR) a jednak poštou prošlý otisk po definitivní úpravě stužek z 10. 3. 1939.

Ve sbírce a v jednom z mých exponátůse nachází i celistvost, na které Albert Jonáš tužkou upravil konce stužek podle svých představ před novým rytím. Psal jsem o ní několikrát, též ve zpravodaji Výplatní otisky před mnoha lety.

 

RING 001     RING 002

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS