HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - středa, 29 duben 2020

  • Zveřejněno v ZÁLIBY

V HLAVNÍ ROLI KROCAN

Není slavnější pták na světě než je krocan (anglicky turkey).  Na severoamerickém kontinentě je spojen s Dnem díkůvzdání Thanksgiving Day.  Tento tradiční sevreroamerický svátek patří k období dožínek. Historicky je jedná o náboženský svátek, kdy lidí vzdávají díky Bohu. Poprvé jej slavili Pilgrims (Otcové poutníci) spolu s přátelskými domorodci v Plymouthu na severovýchodě USA. Poutníci přijely v roce 1620 na území Severní Ameriky. Uídlili se někde, ke je dnes stát Massachusetts. Dlouhá cesta přes oceán, málo jídla, studené počasí zabilo mnoho z nich. Ale jaro s pomocí Indiánů přineslo změnu - lidé zaseli, postavili domy, naučili se chytat ryby a zvěř. Vše s pomocí Indiánů.  Na podzim sklízeli a rozhodli se vzdát díky. To jesou kořeny tohoto svátku. To byl njšˇatsnější den Pilgrimů. Do dneška existuje řada obrazů a rytin s tímto motivem.

Svátek se slaví vždy v pondělí (Kamada), hodovat lze více dní či čtvrtý čtvrtek v listopadu (USA) Slaví se v rodinném a přátelském kruhu. Hlavní událostí je tradiční velkohostina, kde se podává dozlatova upečený nadívaný krocan. K tomu brusinková omíčka, šťouchané či zapečené bramboty a dýňový koláč. Oblíbené jsou doplňkové aktivitxy - sport, rekreace, oddech, klutura, turistika, nákupy, rybaření a posez u televize při sledování amerického fotbalu. V uSA tento svátek ustanovil zákon v roce 1941. V uSA se spotřebuje 50 000 000 krocanů, Je zvykem, že prezident USA ušetří jednoho či dva krocany jak symbolické gesto.Svátek doprovázejí i modlitby.

Rituální svátek však nekončí tímto dnem či dny. Po Díkůvzdání následuje Black Friday (černý pátek - den nákupů). je provázen selvami v obchodech. Obchody otevírají několik málo hodin po půlnoci (čtvrtá ranní nebývá výjimkou). I to je americká tradice.Krocan tak je po dlouhou dobu národním ptákem USA.

 

Krocan 2 001    

Zdroj: wikipedia

Teď k historii a ligvistice.

Lze původně označit krocana jako národního ptáka USA? Co například orel? Krocan určotě lépe chutná a navíc se dápe chytit.

Když přišli do dnešních USA první settleři, v přírodě našli mnoho velký ptáků. Vypadaly jako první krocani, které Evropané vozili z Turecka (Turkey). Takže název pro tyto velké práky byl jasný - turkey podle země původu.Sloco "turkey" v angličtině postupně však dostalo i jiné významy. Slovem lze označit i špatný film nebo divadelní hru. Jak k tomu došlo? Krocan, když vidí samičku, tak napne prsa, stává se z něj důležité zvíře, a vydává jene jeden zvuk. Člověk vypozoroval, že se jedná o show bez smyslu..... Tomu zvuku rozumí asi jen samička. 

Toito slovo se objevuje i v další sousloví : "talk turkey". . Znamená to, že mluvíte přímo, čestně, nic neskrýváte. Není pochyb, že to, co říkáte je pravda.

 

Číst dál...

OSUD JEDNOHO VÝPLATNÍHO STROJE FRANCOTYP B3

Cesty výplatních strojů a jejich osudy (a s nimi spojené i osudy výplatních otisků) patří jednu z nejzajímavějších kapitol studia sběratelského oboru výplatníc otisků. Jako jeden z příkladů období 1926 - 1939, které bylo vynikajícím způsobem zmapováno jednak ve sběratelské praxi, zachovaných sbírek a poměrně dobré dokumnetace v podobě interních materiálů, ale i článků,  seznamů či katalogů. Co se nezachytilo ve 20. a 30. letech, či v nepublikovaném katalogu Mirko Marka v z 50. a 60. let, Všetečkových seznamech, to naplno propuklo ve zpravodajské a publicistické lavině let 70. - 90. A poté i později na počátku 20. století zejména v souvislosti s daší publikační a katalogovou lavinou na portálu KF 00-15 (2013-2018), kde pokračuje shromažďování údaj o digitálních otiscích na portálu modry.kf0015.cz.  Po tomto období se pravidelně o výplatních strojích a otiscích píše na portálu www.historiapostalis-etc.cz.

Zajímavé cesty v poštovním provozu měly výplatní otisky stroje Francotyp B3 s horním číslem počitadla.

První dějství

Firma M. Weiss, Zeitungsbüro und Buchhandlung si pořídila tento stroj. Povolení bylo publikováno ve Věstníku MPT č. 12 z 10. 3. 1930. Otisk prvního dne   dohlédací poštou BRATISLAVA 1 se objevil dne 24. 2. 1930 (viz ilustrace).

Weiss 001

Dále existuje zamlženo. Albert Jonáš ve své Studii píše: Pro nedostatek agendy nepoužíval stroj a prodal tento zpět fmně Jarolímek. Stroj později převzala fma Waldek Wagner - Praha". Otisk, který by byl poštou prošlý jsme doposud neviděl. Otisk prvního dne si zaslouží zcela jistě za těchto okolností označení R. Otisk měl oprávnění do 26. 4. 1930, kdy došlo k vrácení a prodeji tohoto stroje. Skuečně jepičí život v podobě dvou měsíců. Nastal zajímavý případ. Zobrazený otisk není esejí - otisk měl oprávnění. že nebyl použit jej esejí nedělá. Takových případů bylo jistě více, ale zatím je tento otisk ojedinělý. Bratislavské specifikum by pak mohlo dosýhnout na ocenění RR.

 

Druhé dějství.

Výplatní stroj si  žil dalším svým životem a doprováuel jej tento osud:

Výplatní stroj B3h byl prodán fimě Waldek a Wagner v Praze (Praha II, Hybernská ulice).Předtím, než firma

 Waldek a Wagner Praha tento stroj použila, měla od B. Jarolímka podobný stroj B4 s horním číslem počitadla (údaj Alberta Jonáše - AJ). První den použití  27. 12. 1929. J PÍŠE:"POD ČÍSLEM  DVOUŘÁDKOVÝ NÁPIS: WALDEK WAGNER".Zobrazuji tento otisk - dvouřádkový název firmy otisk neobsahuje. Omyl, přepis? Přiládám ještě celistvost poštou prošlou adresovanou na K. F. Pešáka, který si dle písma adresy ( jeho signa a barvy obálek) vyžádal u této firmy otisk pro svou sbírku. Ani zde název není dvouřádkový, Navíc AJ neudává existenci "&".

Waldek 001     Waldek 002

 

Třetí dějství

Teď vstupuje do hry druhý stroj firmy Waldek a Wagner, který vrátila firma M. Weiss z Bratislavy (viz dějství první). Waldek a Wagner zakoupili u B. Jarolímka tento stroj. Důvod neznámý. Jedná se též o Francotyp B4 s horním číslem počitadla - FR 8h - 3m. Dle AJ je jiný než první, i když otisky jsou identické. Údajně "bylo přeneseno razítko (rozuměj denní razítko) a fmní štoček (rozuměj označení orpávněného uživatele. Známka (erozuměj výplatní razítko) ze stroje fy. M. Weiss). Jenom sofistikované přístroje by možná objevily rozdíly, lidské oko filatelistovo toho nedokáže i při velké úsilí.... Ve sbírce mám obálku s datem 12. 12. 1930 neprošlou poštou - mohl to být otisk druhého stroje ? Anebo se jednalo o tisk z ochoty či z pilnosti? Pokud by to byl první otisk druhého stroje, pak to neodpovídá údajům ve Studii AJ.

 

 

Waldek 2 001

 

Obě selistvosti prošly poštovním proovzem. DRuhá je zajímavá použití obálky od vídeňsjého uživatele. Výpomoc pro obchodního partnera? Obálka ze zásob firmy Waldek a Wagner? Poštovní řád toto zakazoval, nicméně se stalo.Doposu nevíme, jaké byly aktivity firmy W+W. Měly něco společného se zdravotnictvím. Tato zachovaná obálka a adresa Hybernská 8 by tomu nasvědčovaly. Jisté to ale není.

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS