HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - pondělí, 27 duben 2020

  • Zveřejněno v ZÁLIBY

ESTEPONSKÉ ORCHIDARIUM

ORCHIDEJE

Vstavačovité neboli orchideje je řeleď jdnoděložných rostlin z řádu chřěstotvaré.  Jejich název pochází z řeckého orchis - v překlau varle podletvarz podzemních hlíz rodu vstavač.

 

Tyto rostliny jsou zvláště ceněny pro své krásné květy všech odstínů i barev. Z tropických roszlin sem patří ale i hospodářsky ceněná vanilka uíslávaná z plodů vanilovníku. Sběratelsktvím porslul zejména český cestovatel, zahradník a botanik Benedikt Roezl.  Jeden rod Roezliella nese jeho jméno. Rostou zejména v tropech na stromových patrech tropických pralesů. V mírném pásmuto  jsou spíše pozemní rostliny. Některé parazitují anebo rostou pod zemí.

WikipediE

 

 

 

Ve španělské Andalúzii ve městě Estepona se nachází oficiálně největší orchidarium v Evropě. Veřejnost zde může vidět až 5000 druhů prchidejí ve třech krystalových dómech s obdivuhodnými vodopády.Abych byl přesný v Evropě je ještě větší orichidarium, kde se nachází 10000 druhů orchidejí. Toto místo je v držení Leidenské univerzity, ale není přístupné pro veřejnost tak jako orchidarium v andaluzské Esteponě.

Orchideje jsou zvoláštní květenou - každý z nich potřebuje jinou péči než druhá - sluneční svit, teplota a nadmořská výška určuje podmínky pro ten, který druh. Unikátnímrysem ptování orchidejí v Esteponě je to, že nerosotou v květináčích, ale

se daří se jim na  různých druzích povrchu.Některé vidíme na půdě, některé ve výšce na stromech. V orchidariu je dvancáct druhů mikroklimatu. Některé orchidehe potřebují teplo po celký rok, některé teplo vyžadují jen v létě a v zimě jim vyhovuje nižší teplota. Některé druhy majá rády celý rok chladnější teplotu. Orchideje se liší i velikostí.

 

ORCHID 11 001     ORCHID 2 001

Číst dál...

Z PRAHY 5 NA PRAHU 6

 Změna dohlédací pošty: z Prahy 5 na Prahu 6

Důvod: změna adresy (přestěhování)

Velmi často se u jednoho uživatele měnily dohlédací pošty (uvedeny v denním razítku). Nejčastrěji to byly důvody plynoucí z přestěhování uživatele výplatního stroje. Ruku v ruce s touto změnou se měnilo i označení uživatele (změna adresy).Byly i jiné důvody ke změně dohlédací pošty (z nařízení MPT či rozhodnutí uživatele z důvodů pohodlnosti dosažení pošty v denním styku - o tom někdy příště. Dnes se zaměříme na změnu dohlédací pošty z důvodů přestěhování. Jedním za takových případů je výpatní stroj a otisky firmy O. Mareš, Autogen z Prahy v období let 1926 - 1939.Tato firma získala oprávění používat výplatní stroj Francotyp B3 s horním číslem počitadla od MPT ve Věstníku č. 12 z 10. 3. 1930.Sběratelské označení FR 8h - 3m.

První otisk měl dohlédací poštu PRAHA 5 (sídlo firmy bylo v Dlouhé ulici 42 v Praze I.). Otisk orážel zásilky od 17. 1. 1930 až do 31. 3. 1938. FRuhý otisk jiného vzhledu vznikl z důvodů přestěhování firmy do Petrské ulice 8 v Praze I.Dohlédací pošta PRAHA 6. Nově bylo ryto i  rytým označení oprávěného uživatele (poznatelné zejména podle jiné adresy a rozdílů v nápisem - např. AUTOGEN srovnáním obou štočků). 

Zobrazuji:

- otisk s datem 17. 1. 1930 s pořadovým číslem 9996 (jednalo se o zkušební otisk před 1. otiskem 1. dne - R)

- otisk s datem 17. 1. 1930 s pořadovým číslem 0001 (jednalo se o 1. oficiální otisk 1. dne - RR)

- poštou prošlý otisk s datem 5. 8. 1932

- otisk s datem 1. 4. 1938 (změna - denního razítka a označení - 1. den, pravděpodobně též zkušební otisk, oficiální otisk by měl být přetočen na číslo 0001 podle tehdejších pravidel, možná, že k tomu nedošlo a toto byl 1. otisk - R)

 

Mareš 1 001     Mareš 3 001

 

Mareš 2 001     Mareš 2 002

 

 

 

 

  

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS