HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - sobota, 25 duben 2020

VZPOMÍNKA NA SISINKY

SISINKY - bonbony mého mládí od firmy OPP Brno

Mládí každého z nás provázejí sladkosti všeho druhu. Za dob mého mládí jich bylo hned několik z továren v Praze, Olomouci, Holešově a Brně. V Brně vyráběla firma OPP, akciová polečnost na čokoládu a cukrovinky chutné bonbony pod značkou Si-Si , které jsme nazývali sisinky.

Akciová společnost OPP vyrýáběla cukroviny a čokoládové pochoutky od roku 1914 do roku 1948 (resp. 1952). Za Protektorátu pod německým názvem OPP Schokoladen un Zuckerwaren AG (od roku 1941 do roku 1945), poté se jí zmicnil národní správce (1945) a úspěšná kariéra firmy byla zakončena konfiskací a znárodněním (1948). Firma byla definitivně společně s jinými soukromými firmami začleněna pdo Brněnský průmysl speciálních cukrovinek (sic!). Sisinky i za změněných podmínek se vyráběly dál...Po roce 1989 nastala privatizace.

Slavné bonbóny mi připomněly výplatní otisky firmy OPP, která si pořídila výplatní stroj Francotyp typu B3 s horním číslem počitadla.Sběrateslky: FR 8h - 3m Otisk měl za léta 1933 do 1939 dvě podoby. Firma si nechala zhotovit velice střídmý a jasný otisk s označením Si-Si/OPP.

První otisk vyplácel zásilky od 15. 8. 1933 do 2. 11. 1933. Do světa se rozletěly zásilky s malým štočkem označení o velikosti 17/14,5 mm.S date, 15. 8. vzniklo několik otisků s nulovou hodnotou, ale i se skutečnou hodnotou. Hodnotové otisky byly pořízeny ve větším množství. Pozor na vytváření umělých celistvostí pozdějším doplněním adresy. Otisky 1. dne by tak ztratily na hodnotě, i když by se pravděpodobně prodávaly dráž. 

OPP 1 001

 

Dne 10. 10. 1933 nastal druhý 1. den výplatního otisku. Otisk byl vyjet bez adresáta. Toho dne došlo k nějakému zásahu u tohoto stroje (čištění? oprava?), kterou Albert Jonáš nepopisuje. Možná., že otisk byl pořízen jako otisk z ochoty. Dnes se už pravý důvod nedovíme. Ve stejný den odešla zásilka na adresu škpt. F. T. Winklera do Ovenecké 40 v Praze. Vypadá, že dopis byl doručen poštou. Nebo firma zhotovila otisk o své vlastní iniciativě s ohledem na její plány, zěvšit označení uživatel, kte kterému došlo 2. 11. 1933 - viz níže.

 

OPP 2 001

 

OPP 2 002

 

Dne 2. 11. 1933 došlo k odstranění předchozího označení uživaele v malém provedení a do stroje byl zasazen nový štoček označení ve větším provedení (23/19 mm). Důvodem byla pravděpodobně snaha o zvýšení reklamního účinku. Textově zůstal štoček stejný jako předtím. Zobrazuji první den otisku a dále tři otisky s pozdějšími daty dvou následujících let. Na celistvostech je zajímavý vývoj tištěného názvu subjektu na celistvosti a jeho použití v jazyce německém v roce 1938, kdy se schylovalo k neblahým událostem v naší republice....

 

 OPP 4 001

 

Značka S-Si a název firmy přečkaly i dobu Protektorátu a objevily se v původní kráse i v roce 1945. Během Portektorátu se vzhled otisku měnil třikrát (československá varinata, poněmčené výplatní razítko, poněmčené denní a výplatní razítko). Bohužel otisky a firma nepřekčaly tvrdý úder komunismu a budování světlých zítřků.  To už je ale jiná historie, neméně zajímavá, i když velice smutná,  ale překračující dnešní téma.

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS