HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - čtvrtek, 23 duben 2020

Označování zásilek se zvláštním způsobem vyplácení

Před několika lety jsem otevřel na portálu www.kf0015.cz jednu ze zajímavých částí poštovní současnosti (dnes už též novodobé poštovní historie). Zakrátko se okolo mne soustředil poměrně široký aktiv sběratelů a snad i badatelů, kteří byli ochotni spolupracovat na tomto způsobu vyplácení poštovních zásilek. Tento způsob je dost rozsáhlý a navazuje na předchozí populární paušální či paušalizované výplatné. Díky systematickému produktovému marketingu České pošty se do této problematiky vnesl systém, pořádek a přehlednost. Původní rozjezd někam zapadl a nikdo se na něj na tomto webu neozývá.

Na přání několika přátel, kterým chybí možnost pokračovat v bádání a sbírání těchto artefaktů, záležitost restartuji. Přece jen k vyplácení lidé nevyužívají jen poštovní známky (či poštovní celiny) a výplatní stroje včetně terminálů APOST a jiných vymožeností. Velký počet zásilek je vytvářen  v mezinárodním a tuzemském styku, ale i ve specufuckých případech (odpovědní zásilky a v oblasti zvláštních služeb).  Tuto problematiku je nutno sledovat, často je opomíjena, řada částí tohoto procesu není zmapovaná. Nejde jen o artefakty, které jsou koncem tohoto procesu. Takže jakékoliv poznatky přijmu, zpracuji a zavěsím na svůj web.

Na začátek přikládám základní materiál České pošty , kde sběratel najde i vysvětlení k označování zásilek (symboly), parametry a specifikace potisků, možné varianty tak, abychom mluvili stejným jazykem. Tak snad podruhé to vyjde.

 

Paušál 001     Paušál 1 001     Paušál 2 001     Paušál 3 001

Číst dál...

CO VÝPLATNÍ OTISK, TO OBČAS PŘEKVAPENÍ

Když jsme s M. Bouškou v 70. a 80. letech dokončili dva základní katalogy výplatních otisků Československa, domnívali jsme se, že máme dostatek materiálu a informací (zejména díky usilovné práci K. F. Pešáka, A. Jonáše, J. Lešetického, F. T. Winklera a M. Marka) a že dodatky se objeví jen ojediněle. Tento stav skutečně nastal, za za čtyřicet let se skutečně objevilo jen minimum dodatků. Podrobnější pohled a nové akvizice způsobily to, že jsem v minulých dnech objevil několik desítek nových údajů a zajímavostí, o které je třeba původní katalogy doplnit. Je to přirozené, odstup let a otisky z neznámých sbírek k doplnění údajů a nových otisků značně přispěl. V současnosti jsem se hlouběji pustil do studia a bádání přineslo ovoce. I dnes přispívám s další troškou do mlýna. Týká se 335. uživatele výplatního stroje Francotyp B4 s horním číslem počitadla (sběratelsky FR 8h - 4m , dohlédací pošta PRAHA 1). Firma TEX závod se suknem obdržel povolení publikované ve Věstníku č. 45 ze dne 25. 9. 1930.

Do této chvíle jsme žili v domnění,že prvním otiskem tohoto uživatele bylo datum 25. 7. 1930 (údaje dle AJ, který obdržel pravděpodobně od firmy B. Jarolímek a jeho kontaktů uvnitř této firmy). Překvapením je nález nového otisku s datem 10. 7. 1930. To byl první den použití? Anebo otisk na celistvosti vznikl při dokončení montáže otisku a byla esejí, která nebyla ve své době takto označena. Patnáct dní se čekalo ma "druhý" první den otisku? Co vše zpozdilo? Co tedy považovat za 1. den života otisku? 10. anebo 25. 7. ? 

 

 

TEX 001

Další osud tohoto otisku, ať již byl první den jakýkoliv, byl zajímavý. Jak píše Albert Jonáš:

 

"Při namontování štočku pod známkou porušil mechanik závity přídržného šroubu a poněkud špatně tiskl. Firma TEX žádala opravu, kterou mechanik na svůj náklad přislíbil. Po několikátém upozornění (posledním 19. 8. 1930), nechala fma Jarolímek rýti na svůj )čet pod známku štoček nový. Původní štoček měl charakteristické znaky: široké H ve slově Praha. Dolní R vybíhá skoro z průsečíku obloučku a svislé nožky. Dolní dvě řádky nízkým písmem."

 

Další otisky byly ve stejném stroji. Pouze označení bylo změněno. Reprodukuji originální popis změn ze Studií A. Jonáše a nechávám je na celistvosti.Otisk začal tisknout v srpnu 1930 a dále vše probíhalo beze změn (viz druhá celistsvost).

TEX 2 001

 

 

 

Číst dál...

PAGODA KYAIK PUN U MĚSTA BAGO

Buddha do čtyř stran v zemi pagod

Blízko města Bago v Burmě (nynější Myanmar) se nachází Kyaik Pun Pagoda, buddhistická památka se čtyřmi Buddhy dívající se do čtyř stran. Sochy mají svá jména: Kakusandha, Konaganam, Kassapa a Gautama.4tyři sochy již od 7. století tvoří součást této oblasti. Nechal ji postavit král Migadippa z Baga. Sousoší je 27m vysoké.

PUN 003     PUN 002     PUN 001     PUN 004     PUN 005

 

Číst dál...

ALBERT JONÁŠ - ILUSTRÁTOR A GRAFIK

Nikdy jsem netušil, že v kmetském věku otevřu učebnice pro základní a střední školy. ne, nevracím se do školnách škamen. Jen jsem nedávno darem přítele - filatelisty obdržel darem učebnici Zoologie, I, II (pro I. a II. ročník středních všeobecně vzdělávacích škol - jak se "geniálně" nazvývaly gymnázia za komunistických lepších včerejšků. 

Stalo se. Otevřel jsem ji hlavně proto, že tuto publikaci vydanou v SPN Praha v roce 1966ilustroval a graficky upravil Albert Jonáš, osobnost se širokým uměleckým rádiem, kde se našlo i významné místo pro výplatní stroje a jejich otisky a filatelii vůbec. Ve své knize vzpomínek jsem mapoval celý život Alberta Jonáše hlavně v oblasti poštovní historie a filatelie. O jeho funkci jako ilustrátora jsme se zmínil okrajově. nebyl to ani cíl publikace. Nyní jen připomínám i tuto záslužnou činnost člověka, který ve 20. až 40. letech stál u kolébky záliby, které jsem propadl až po uši. A nejen já.

 

Učebnice 001     Učebnice 2 001

 

 

 

 

 

 

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS