HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - čtvrtek, 02 duben 2020

SVĚT JAROLÍMKOVÝCH VÝPLATNÍCH OTISKŮ (4)

B. JAROLÍMEK a BRNO 1

Ministerstvo pošt a telegrafů ve svém Věstníku č. 19 z 3. 5. 1929 udělilo firmě B. Jarolímek další povolení k užívání výplatního stroje v prostorách její filiálky v Brně. Povolení se dočkal stroj B3 s horním číslem počitadla. Začal vylácet zásilky dne 26. 3. 1929, nicméně jsem zachytil dopis, který byl  již 17. 3. 1929 odeslán z této filiálky do pražské centrály (R). Označení uživatele bylo klasické jako u pražských výplatních strojů a otisků: kurentem název Francotyp/pod tím velkými písmeny B. JAROLÍMEK..

 

JAR 100 001

 

Otázkou zůstává, dolkdy tento stroj se zobrazeným otiskem vyplácel. O tom sezatím  nezachovala žádná data, ani celistvost. Usuzuji, že někdy do začátku roku 1931. Svědčí o tom druhý otisk stejného stroje (sběratelské značení FR 8h - 3m) , jenž jsem zachytil s datem 16. 4. 1931. Označení se dostalo zásadní změny, kromě výplatních strojů propagovalo i další výrobky ,které firma  B. Jarolímek prodávala (psací stroje, sečítačky apod.). Tento otisk vyplatil poslední zásilky 20. 5. 1931 a stroj  svou činnost ukončil (viz Věstník MPT 36 z 13. 8. 1931). Povolení bylo v něm  zrušeno. Jedná se o jediný "reklamní" výplatní otisk této firmy, osttaní označení uživatele byla velmi strohá a úsporná. ČEkal bych barnumskou reklamu po vzoru uživatelů v Německu a v jiných zemích, nenastala. Viz zajímavá publikace o této problematice německého autoqa a sběratele Bernda Rosolského.

 

JAR 100 002

 

Zajímavé jsou i reverzy obálek, které B. Jarolímek svým klientům posílal. Vynikla zejména reklamní zálepka kruhovitého tvaru propagující výplatní stroje. Zde je vidět vliv syna B. Jarolímka (stjeného jménqa jako otec) , který svůj život ukončil při letecké havárii na vysočině.

 

JAR 7 001

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS