HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - úterý, 04 únor 2020

  • Zveřejněno v ZÁLIBY

KŘEST JÍZDNÍHO POSLA

V pondělí dne 3. února 2020 proběhla Výstavka známkové tvorby, která se vžila mezi filatelisty jako "křest poštovní známky a dopisnic". Konala se na tradičním místě budovy Hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze 1 (na ochoze nad dvoranou) za účasti výtvarníků, pracovníků oddělení známkové tvorby, představitele tiskárny, pracovníků Poštovního muzea v Praze, filatelistů mezi nimiž nechyběli představitelé SČf a  sběratelé poštovní historie a specializovaných oborů z Klubu filatelisrů 00-15. 

Představení nových dvou známek a dopisnice doprovázela i výstavka artefaktů spojených s jejich tiskem. Následovala tradiční autogramiáda.

Vyšly dvě známky  a jedna dopisnice (s písmenem B). Vše bylo psojeno s novým aktem České pošty, která od 1. 2. zavedla tzv. dvourychlostní doporučování zásilek :

1/ Doručení druhý den po podání (pracovní dny) - tarif A (nově Kč 26,-) s označením D+1,

2/ Doručení obden po podání (pracovní dny) - tarif B (původní tarif Kč 19,- bez označení na obálce, nazvaný též EK). 

Jedna se  o novum v českém poštovním provozu. Objevila se nová písmenová známka - B (dodatkem k A, E, Z)

 

Vystaveny byly původní návrhy známek, FDC, razítka,  nátisky a jiné artefakty.

 

Kromě jízdního kola  (autor Petr Ptáček) vyšla i připomínka bohaté poštovní historie z území Československa - jízdní posel na koni v historické uniformě. Známka je samolepící a několik kusů je součástí známkového sešitku. Dále byla vydána dopisnice se stejnou známkou. Vše tarif B (momentálně Kč 19,-) - určeno pro ty odesilatele, kteří netrvájí na dodání v limitu D + 1.

Autorem obou cenin je Karel Zeman (na snímku druhý zleva za ing. B. Janíkem).

 

DSC00790     DSC00751      DSC00754     DSC00756     DSC00760     DSC00762     DSC00770     Posel 001

 

 

Číst dál...

AUTORSKÉ ČTENÍ

Čtení textů  autorem z knihy "Frankotypisté"

 

Dne 29. ledna 2020 se ukutečnilo autorské čtení vybraných textů z knihy I. Leiše "Frankotypisté". Posluchači byli dva - Miroslav Bouška, významný sběratel poštovní historie a zejména výplatních otisků, a jeho anděl strážný manželka paní Jana Boušková. Autorské čtení se událo při předání výtisku této knihy.  Byly přečteny pasáže, které mají přímý vztah k M. Bouškovi. Sám by si je nemohl přečíst vzhledem k jeho fatálnímu zrakovému hendikepu, který jej odřízl od jeho sbírek a další aktivity na poli sběratelství a publicistiky. Autor alespoń touto formou přiblížil Mirkovi B.  výňatky z memoárové literatury o době, kterou M. Bouška prožil a byl přímým účastníkem a hybatelem.  

 

     DSC00739     DSC00738Frankotypisté 001

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS