HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - neděle, 02 únor 2020

  • Zveřejněno v ZÁLIBY

KOUZLO CELISTVOSTÍ

Jsem velkým příznivcem celiustvostí, výstřižky uznávám jen, když to je absolutně nutné, spíše pro dokumentaci. Kdysi jsem pro Filatelii napsal článek "Celistvost budiž pochválena", autocenzura jej změnila na "Kouzlo celistvosti". Snad jsme se nakonec sjednotili s redaktorem snad na "Chvála celistvosti", to už si nevzpomínám. O název nejde, jde o obsah. Popisoval jsem jednu celistvost vyplacenou výplatním otiskem, která podle slova Franze Kalckhoffa řvala. A dost hlasitě. Tolik zajímavostí, tolik úkonů a znaků  poštovního provozu. Přímo studnice poznání. 

Tato zásada mne doposud ani po padesáti letech nepopustila. Nedávno se mi do rukou dostala celistvost vyplacená, jak jinak, výplatním otiskem z I. čsl. republiky. Uživatele St. J. Macháček proslul coby speciální závod elektropřístrojů a ohebných hřídelů. Jeho elektrické břitvy VIBRO-SHAVE byly proslulé. Sídlo měl v Praze 1, v Palackého 8.  Výplatní stroj s otiskem FR 8h-4m začal vyplácet již v roce 1931 a svůj vzhled v tomto obdsobí změnil jen jednou v prosinci roku 1932. Oba otisky reprodukuji.

Zajímavá je první celistvost, kdy otisk posloužil ptavděpodobně i manželce St. J. Macháčka, paní A. Macháčkové, respektive její společnosti A. Macháčková a spol., výroba jemných uzenin k vyplacení její zásilky Úřadovně Všeobecného pensijního ústavu. Pro úplnost uvádím i durhý otisk na celistvosti. tehdejší poštovní správa nedovolovala vyplácení zásilek  jednoho schváleného uživatele i druhému, i když zpřízněného tak, jak je to v dnešní době. Buď si dohlédací pošta této skutečnosti nevšimla, anebo všimla a přčihnouřila oči. Rozhodně zajímavost hodná naší pozornosti a uložená do sbírky. A to už nemluvím o poznání reality tehdejšího českého prostředí.

 

 

Celistvosti 001     Celistvosti 002

 

Číst dál...
  • Zveřejněno v ZÁLIBY

KANADA

Názvy zemí jsou zajímavé zejména z hlediska svého vzniku. Nejinak je tomu i u rozlohou druhé největší země světa v severní části Severní Ameriky - Kanadě.

Jak název vznikl? Tradují se dvě základní historky, je jich jistě více.

 

Název CANADA pochází z řečí prvních národů , příslušníků kmene Hurobů. Zní kANATA. Ve svém významu znamená "vesnici", "uskupeníé vesnic", "osídlení".Traduje se, že od Indiánů uslyšel toto slovo jeden z prvních francouzských objevitelů Jacques Cartier. Plul po řece Sv. Lawrence a dozvěděl se od místních obyvatel, že to je cesta do "Kanaty" - vesnice. Nikdo z místních kmenů nebyl ale nazýván jako Kanata. Cartier pravděpodobně přeslechl správnou výslovnost a nazval tuto zemi Kanadou (Canada). To je jedna historka o původu jména této země. To se psal rok 1535. Stalo se v okolí města Québec  City.

Od roku 1547 se toto označení začalo objevovat na mapách a toto jméno zůstalo nejen na mapách, ale i v běžném a oficiálním životě dodnes.

Druhá, možná pohádka. méně populární zahrnuje Španěly. Příběh popisuje kolonizátory, jak hledají bohatou zem v Amerikách.Když nic takového nenalezli, označili navštívená místa jako " aca nada" nebo "ca nada". To znamenalo "nic tu není". Když přijeli o něco později Francouzi, místní na ně voalal "aca nada!". 

Jednoduše - nic pro kolonizátory. Franvouzi si mysleli, že to je název země, a název "Canada" přijali.

Canada 2 001

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS