HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - úterý, 29 prosinec 2020

CESTA VÝPLATNÍHO STROJE UŽIVATELE DR. A. WANDER

CESTA STROJE aneb OD WANDERA K ALBATROSU

 

Cesty strojů a jejich sledování je jednou z vysokých specializovaných přístupů ke sběratelství otisků výplatních strojů. Úkol značně složitý a těžký, přetěžký Záznamy se vedly, ale již nevedou, pamětníci odcházejí, archivy mlčí či jsou dávno ve sběrných surovinách. Takže je na sběratelích, aby něco vybádáli a a svým sběratelským úsilím něco zjistili. Občas se zadaří., i když badatelské výsledky mají hodně děr.

Výplatní stroj Bafra s otiskem FR 8h - 4m oslovil prostřednictvím prodejců firmy B. Jarolímek  i pobočku švýcarské firmy Dr. A. Wander v Praze. Stroj začal vyplácet zásilky 14. 8. 1933, jeho dohlédací poštou byla pošta PRAHA 22. Stroj se činil a poskytl službu svému uživateli až do znárodnění v roce 1948. Překonal období kapitalismu (1., 2., 3. republiku) a i těžké období Protektorátu Čechy  a Morava v letech 1939 - 1945. Osudný se jí stal rok 1948, kdy byla firma  znárodněna a byla nucena opustit Československo, i když její výrobky a léky byly víc než oblíbené (Ovomaltine se stal hitem nejen ve svět, ale iu nás) a zdravé. Firma se zkušeností od roku1865, kdy si dala do vínku se starat o výživu lidstva, skončila zde svou činnost.  Výplatní stroj přestal vyplácet zásilky této firmy a byl umístěn v podatelně nového uživatele. Tím bylo nakladatelství pro děti a mládež ALBATROS v Praze.

Ze sběratelstkého hlediska byl otisk nápadný jednou zvláštností, která byla vediná - výplatní znaménko u hodnoty výplatního razítka byla hvězdička. Nikoliv pěticípá, ale sedmicípá. Tím vybočovala z řady všech ostatních otisků soustavy Francotyp u nás. Proto její cesta byla lehce objevena a nepotřebovala příliš složitého zkoumání. I když nebýt sběratelského úsilí, nic nevíme a tento článeček by nespatřil světlo světa.

 

OTISK 1. A 2. REPUBLIKY 1933 - 1939

 

Wander 002

 

OBDOBÍ PROTEKTORÁTU ČM (1939 - 1945)

otisk si prošel podobou předběžného protektorátního otisku (československý vzor), a i obou poněmčených vzorů (otiskuji první a třetí

 Wander 003

 

OBDOBÍ 3. REPUBLIKY (1945 - 1948)

 

Wander 006

 

OBDOBÍ 4. REPUBLIKY (1948 - 1992)

Nový uživatele ALBATROS, nakladatelství pro děti a mládež Praha

 

Wander 007

A co bylo dál? To nikdo neví. S největší pravděpodobností se stroje ujal strýček ŠROT....

 

 

Číst dál...

AKCE VIKTORIA

V roce 1941 Německo prosadilo na území Protketorátu Čechy a morava silnou propagandistickou akci nazvanou akce VIKTORIA (Vítězství). byla to akceproti odmácímu odboji, ktrerý chtěl stejný symbol  (V) požít jako vzdor vůči nesvobodě v okupaci. Celá akce začala 17. července 1941 a dle německých orgánů"měla úspěch". V ranním tisku se objevilo písmeno "V". Propaganda však přinesla pocit hněvu. Řadě lidí přinesla i obveselení. Symbol V se objevil i světelně na Památníku národního osvonzení na Vítkově, symboly byly na dlažbách, ve výkladních skříních. Protektorát zejména Prahu zaplavily letáky, Ušetřeny nebyly věstníky, časopisy, noviny. Ke slovu se dostala i lidová tvořivost, ručně blo véčko doplňováno na formuláře a další doklady.  celou kaci zastavil v Praze magistrát dne 30. září 1941. Matka příroda a její působení většinu rzných výzdob zničila a propaganda splaskla...

Ušetřena nebyla ani filatelie a na jejích artefaktech se objevily i znaky a symboly této akce. Byla to gumová razítka v různých barvách a ve dvou jazycích s propagandistickým heslem. Ceůlistvostí s tímto razítka nebylo mnoho. Uživatel výplatního stroje Baťa ve zlíně usadil do něj písmeno "V" s ratolestí. Otisk byl používán i po datu ukončení akce (sbírka dokládá datum 7. 11. 1941). Jedná se o jediný případ ovlivnění touto propagandou.

 

Viktor 005     VIKTOR 004     VIKTOR 002

Číst dál...

VE ZNAMENÍ OBRÁZKŮ (P): 6. - LOGO s nápisem ASSECURARE NECESSE EST s letopočtem 1827

Obrázek: logo - kruh s nápisem ASSECURARE NECESSE EST a s letopočtem 1827 (pod výplatním razítkem)

Subjekt: První česká vzájemná pojišťovna (zal. 1827)

Adresa: Spálená 24, Praha II.

Činnost: pojišťovnictví

Výplatní stroj Francotyp, sběratelsky FR 6h - 4m

Dohlédací pošta: PRAHA 4, později PRAG 4/PRAHA 4

PRVNÍ OTISK

předběžný protektorátní otisk, československý vzor ( výplatní stroj u tohoto subjektu vylácel již od roku 1928, označení stejné jako za Protektorátu)

DRUHÝ OTISK

první protektorítní otisk, neúplný poněmčený vzor, otisk s datem 8. 11. 1939

EST 001

 

TŘETÍ OTISK - NOVÝ OBJEV

identický s druhým otiskem( viz shora) s výjimkou všech číslic a výplatního znaménka

EST 002

ČTVRTÝ OTISK

druhý protektorátní otisk, definitivní, úplný poněmčený vzor s datem 22. 5. 1940 (otisk 1. dne - R), hvězdička nepatrně nakloněna doleva

 

,EST 003

 

Poštou prošlý otisk (úplný poněmčený vzor) s datem 1. 10. 1941

 

EST 004

Číst dál...

VE ZNAMENÍ OBRÁZKŮ (P): 5. - lev držící název štít s rolemi papíru, pod ním název PAPCO

P

Obrázek: lev držící štít se třemi rolemi papíru, pod ním název PAPCO (mezi denním a výplatním razítkem)

Subjekt: Prodejna spojených papíren spol. sro

Adresa: Praha II., Národní 10

Výplatní stroj Francoytp:sběratelsky  FR 8h - 4m

Poznámka: v poštovním provozu již od října 1936 s identickým označením

Upozornění: podstavec s názvem PAPCO splývá s rámečkem okénka obálky

Dohlédací pošta: PRAHA 1, později PRAG 1/PRAHA 1

PRVNÍ OTISK

předběžný protektorátní otisk československého vzoru (1939)

DRUHÝ OTISK

první protektorátní otisk, neúplnýponěmčený vzor s datem 31. 10. 1939

 

Papco 002

TŘETÍ OTISK

druhý protektorátní výplatní otisk, definitivní, úplný německý vzor s datem 25. 6. 1940

Papco 003

 

 

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS