HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - pátek, 25 prosinec 2020

KONEC STARÉ ŠUMAVY

KONEC STARÉ ŠUMAVY

 

Motto: „Tuto knihu jsem vydal na památku všech obyvatel Šumavy bez rozdílu národnosti a náboženského vyznání, kteří padli ve Velké válce v letech 1914 – 1918 nebo zemřeli v důsledku utrpěných zranění v pozdějších letech“.

                                      

                                       Martin Leiš, Slovo autora (úvodní věta)

 

Leiš Martin, Konec staré Šumavy, vydal Mgr. Petr Plášil – BARON, Hostivice, 1. vydání 2020, 312 stran, bohatě ilustrováno, k dostání ve všech renomovaných knihkupectvích nebo na adrese mechov@volny.

 

Koncem roku 2020 vydal Martin Leiš již svou pátou publikaci, která je věnována Šumavě prostřednictvím pohlednic, jejichž sbírání se stalo jeho hlavní zálibou. V jejich sběratelství dosáhl významně a značně profesionální úrovně. Jeho předchozí publikace byly věnovány třem nezapomenutelným fotografům Šumavy 20. století – Wolfovi, Seidelovi a Pospíšilovi. Tyto tři podrobné monografie doplnila i útlá knížečka o zaniklých šumavských noclehárnách.

 

Čtenářská obec dostává nyní do rukou výpravnou publikaci značného rozsahu, která snad doposud nebyla do současného okamžiku vydána. Konců zažila Šumava hodně. Každá generace zažila nějaký svůj konec. Do orku 1918, kdy skončila Velká válka, to byly konce vztahující se jen na oblast či na skupinu obyvatel, větší či menší. Nic nebylo ničivější s úplným koncem než Velká válka, která postihla celou Šumavu. A nejen jí, celé země, regiony, kontinenty. Velká válka byla velkým koncem, ale ty další měly ještě přijít v letech 1938, 1945 – 1946, 1948… Všechny tyto roky zatočily se životem obyvatel a krásnou přírodou šumavskou. Díky pohlednicích, ale i jiným dokumentům si přiblížíme, jak se zde žilo, pracovalo, osidlovalo, zalesňovalo, odlesňovalo… Vše chtěl autor publikace zachytit a přiblížit čtenáři.

 

Kniha samotná má několik kapitol. Autor začíná obdobím let 1867 – 1918 a všímá si všech zasílaných artefaktů, skládaných dopisů s pečetí, korespondenčních lístků, dopisů. To vše obyvatelé využívali pro psaní svých písemností a krátkých vzkazů či sdělení. Pak přišly pohlednice. To bylo koncem 19. století, které se staly oblíbenými s nástupem turistického ruchu v šumavské oblasti. A zachytily i ten nejzapadlejší šumavský kout a obyvatele Šumavy při práci či zábavě. Nenahraditelný archiv. Čtenář se dostane do období, které nám je dost vzdálené. V tom jsou pohlednice a další doklady, o které v knize není nouze, nenahraditelné. To krásné období, kdy si tu lidé žili svými radostmi a starostmi, skončilo rokem 1918. Nebýt Velké války, další léta by pokračovala v tomto duchu. Nestalo se tak. Přišly horší věci.

 

Dalšími kapitolami jsou časové úseky po vzniku Československa v roce 1918. A to od tohoto roku až do dnešních dnů. Poslední kapitolkou je vznik České republiky 1. ledna 1993. Zde teprve souhrnně uvidíme, co se za toto období se Šumavou stalo a k jakým událostem zde došlo. A opět pohlednice jsou němým svědkem, který nelže a věrohodně ukazuje, co zde probíhalo. Nastalo období 1. republiky, nastoupila hnědá ideologie, přišel krutý konec II. světové války, období třetí republiky, další republiky, kdy nastoupila rudá ideologie a kdy „ zvítězil socialismus“, a dalších období před a po rozdělení Československa. To vše pohlednice a další historické doklady a artefakty přesně bez lží dokládají. A to obsah autorovy publikace.

 

V knize najdeme pohlednice z autorovy rozsáhlé sbírky, každá ilustrace je popsána poutavě a čtivě na základě archivních informací a údajů, které autor svým dlouhodobým pobytem v této oblasti získal od pamětníků anebo sám prožil. Kronika, která se jen tak nevidí.

 

V knize jsou nejen averzy pohlednic., ale i jejich reverzy. Pohlednice jsou doplněny fotografiemi či reprodukcemi artefaktů vztahujícími se k Šumavě a jejím lidem. Každá pohlednice, a též každé místo má svůj příběh, a na řadu z nich na stránkách publikace narazíme. Reverzy pohlednic ukazují i poštovní historii, většina razítek je prvotřídní kvality. Poučí se i poštovní historik a filatelista. Na své si přijdou i sběratelé turistických razítek a kašetů. Otištěné artefakty jsou též oplentené dobovými doklady, které nás vtáhnou do té či oné doby. Dozvíme se i leccos o osobnostech Šumavy.

 

Reprodukce a zobrazené artefakty jsou vysoké kvality a činí čtenáři potěšení a estetický zážitek při jejich prohlížení. O to jsou větším šokem závěrečné stránky, kdy na fotografiích uvidíme realitu Šumavy na řadě míst, které jsou zobrazeny. Kde jsou ta léta tvrdého života, kdy ještě Šumava byla funkční oblastí s pulzujícím hospodářským a společenským životem …. Změna je neprospěchu nás všech a těch, kteří zakotví či navštíví Šumavu v dalších letech. V tom je též publikace poučná a velkou výzvou. Ještě je snad čas zastavit konec staré Šumavy, i když žírná léta bohatého života , které nám tato kniha Martina Leiše přibližuje, jsou již mnoho let ty tam.

 

Nezbývá než tuto knihu všem, kteří mají Šumavu rádi, než doporučit.

 

                                                                                                                           Eduard Rehberg

 

 

Konec 001

 

 

 

Číst dál...

HISTORICKÝ SPOLEK SCHWARZENBERG OCEŇOVAL SVÉ ČLENY

Historcký spolek Schwarzenberg vznikl v roce 1990 a letos (2020) oslavil 30 let svého trvání a aktivní činnosti. Při této příležitosti ocenil své členy za věrné členství  pamětní listem v tomto spolku. Ocenněí jsme měl tu čest převzít i já, za což z celého srdce Spolku děkuji.

 

 

 

Svarc 001     Svarc 002      Svarc 003     Svarc 004

 

 

Současně s Pamětním listem jsem obdržel i 62. číslo spolkového zpravodaje Obnovneá tradice a brožůru Celoživotní práce Antonína Nikendeye Biografie - Bibliografie.

 

Svarc 005     Svarc 006

 

 

Číst dál...

JERRY LEE LEWIS - 85 LET

JERRY LEE LEWIS OSLAVIL 85 LET ŽIVOTA

 

s přezdívkou „The Killer“, muž divokého a turbulentního života, vynikající pianista (zakladatel piano rocku), skladatel, zpěvák, pionýr rokenrolllu

 

 

Časová osa Lewisova života a kariéry (hlavní milníky):

 

1935

narozen 29. 9., Ferriday, Louisiana

1949

začíná svou kariéru

1954

nahrává první demo

1955

hraje po barech v Nashvillu, současně hraje i na kytaru

1956

přichází do Mephisu, první nahrávky rokenrollu v Mephisu („Crazy Arms“)

1956

Elvis Presley navštívil  Sun studio (Sama Phillipse) , kde potkal další přátele Perkinse a Cashe s J. L. Lewisem. Jejich jam session nahrál Sam Phillips. Million Dollar Quartet byl na světě.

1956-1957

Sun Records nahrál jeho první písně

1960

Sam Phillips otevírá nové nahrávací studio v Mephisu Zde nahrál J. L. Lewis své největší hity (např.“ Sweet Little Sixteen“)

1963

končí éra Sun studia aj. L. Lewis se připojuje k Smash Records („I´m on Fire“)

1964

nahrává album Live at the Star Club, Hamburg (s Nashville Teens)

1968

přerod na country hudbu („Another Place, another Time“)

1973

hraje v Grand Ole Opey v Nashvillu (20. 1.)

1986

uveden do Síně slávy rokenrollu (je uveden i do The Rockabilly Hall of Fame a The  Memphis Music Hall of Fame)

1989

je natočen film o jeho životě (Great Balls of Fire!), za svůj příspěvek v nahrávacím průmyslu je jeho hvězda usazena na Hollywood Boulevard (Hollywood Walk of Fame)

1993

přesídlil z USA do Dublinu v Irsku (v roce 1997 se vrací zpět)

1998

Evropské turné společně s Chuckem Berrym a Little Richardem

2004

navštěvuje Prahu a hraje v Lucerně

2006-2007

vydává několik alb (last Man Standing Live – nejlépe prodávané album všech dob) J . L. Lewis žije na ranči v Nesbitu, Mississippi

2008

turné v Evropě, vystupuje v TV shows

2009

zahajuje koncert The Rock and Roll Hall of Fame 25th Anniversary Concert v Madison Square Garden v NYC (29. 10.), podruhé koncertuje v Praze

2013

v květnu otevírá nový klub na Beale Street v Mephisu

2020

v březnu nahrává další album gospelů, objevuje se poprvé po mozkové příhodě (28. 2. 2019), ze které se zotavil

 

Během svého života byl sedmkrát ženatý. Třetí manželství bylo kontroverzní (s třináctiletou sestřenicí v roce 1957). Přivedl na svět šest dětí.

 

Na klavír začal hrát již v dětsví, byl ovlivněn rhytm and blues, boogie woogie, gospelem a country. Vyvinul vlastní styl hraní. Patří mezi špičky, které proslavily rock and roll. Jeho skladby se objevují na deskách a nosičích Sun – Smash – Mercury – Sire – Warner Bros – MCA. Prlsul různými žánry: rock and rollem, rockabilly, country, gospelem, honky – tonkem, bluesem.

 

Prohlédnout si řadu neznámých a netradičních fotografii doporučuji na adrese: https://eu.tennessean.com

 

Oslavu narozenin v podání mladého pianistyJacoba Tollivera doporučuji si prohlédnout na adrese:

 

https: //1funny.com/jacob-tolliver-jerry-lee-lewis-85th-birthday-celebration/?

utm medium=email&utm source=getresponse&utm content=Jacob+Tolliver+%E2%80%93+Jerry+Lee+Lewis%E2%80%9

 

Pěkný zážitek!

 

 

 

Číst dál...
  • Zveřejněno v ZÁLIBY

CESTA DO ZEMĚ SNŮ: GALVESTON, TEXAS (95)

Galveston, TX je pobřežní město v Texasu na stejnojmenném ostrově. Pojmenováno po španělském vojevůdci Bernardu de Galvézovi. První osídlení Evropany se datuje rokem 1816. V roce 1825 vybudován Mexičany přístav (po získání samostatnosti na Španělsku). V roce 1900 zachvátil Galveston silný hurikán, který připravil o život 12000 obyvtael tohoto města.

 

Galveston 007      Galveston 001      Galveston 002     Galveston 003     Galveston 004      Galveston 005     Galveston 006

Číst dál...

KAŠET VE ZNAMENÍ VĚTRNÉ RŮŽICE

Od roku 1926 se na místě výplatného objevily výplatní otisk, jejichž výplatní rauzítko bylo ve znamení větrné růžice (sběratelé začali též  otisky pojmenovávat jako frankotypy nebo motýlky). Výplatní razítko v tomto tvaru se v nemalé míře zasloužilo o velkou popularitu otisků nejen v Československu, ale i ve svět zejména v Německu. Známé je vyznání významného německého sběratele moderních artefaktů poštovní historie Helmuta Dierse o kráse a esetičnosti československých výplatních otisků.

Nedávno jsem zachytil celistvost, kde je krásně oražen kašet  s nápisem "odesláno z města chmele Žatce v němčině". Na tom by nebylo nic zajímavého či prozoruhodného, kdyby tento propagační nápis nebyl "zarámován"  v  kašetu přesně kopírujícího tvar výplatního razítka československého výplatního otisku - větrné růžice. Kašet je gumové razítko v barvě fialové. Doplnil údaje na obálce, která byla odeslaná novinaimi Saazet Hopfen- und Brauer-Zeitung, Saaz (Böhmen) do Prahy dne 2. V. 1935.

Traduje se legenda, že tvar výplatního razítka vymyslel jeden z vlivných a významných  mužů ministerstva pošt a telegrafů, který stál u zrodu tohoto způsobu vyplácení - odborový rada JUDr. Otakar Růžička. Zlí jazykové tvrdí, že své jméno Růžička spojil s razítkem ve tvaru větrné růžice a do oficiálních dokumentů si prosadil svou . Obávám se, že tato bajka zůstane v říši bajek ....

 

kašet 001

 

Růžice 5 002

 

 

Číst dál...

VE ZNAMENÍ ADRES (P): 13. - XII WOCEL. STR. 3./VOCELOVA 3.

P

Adresa: XII Wocel.str. 3/Vocelova 3. mezi denním a výplatním razítkem

Subjekt: Elektrotechnický svaz československý

Adresa: Vocelova 3, Praha XII.

Výplatní stroj Francotyp, sběratelsky FR 8h - 4m

Dohlédací pošty: PRAHA 16 , později PRAG 17/PRAHA 17

Zajímavost otisku:

a/ V otisku bylo slovo "československý" u předběžného protektorátního otisku, a u prvního neúplně poněmčeného protektorátního otisku (poslední mnou zachycené datum  16. 11. 1939 - !, R)

b/ Toto slovo bylo později vysekáno, z názvu zbylo jen " Elektrotechnický svaz ........." (první zachycené datum ve sbírce 12. 12. 1939 v druhém úplně poněmčeném otisku),

c/ Od 4. 1. 1941 název instituce z otisku úplně zmizel včetně loga (s písmenem "Č") a otisk tvořila jen výše uvedená adresa.

 

PRVNÍ OTISK

Předběžný protektorátní otisk - identický s 1. republikou, československý vzor, rok 1939

 

DRUHÝ OTISK

 

první definitivní protektorátní otisk, neúplně poněmčený vzor s datem 6. 11. 1939 (v názvu stále slovo "československý" a v logu iniciála "Č" - R, i po protektorově rozhodnutí o ostranění názvů připomínající Československo)

 

Woc 001

 

TŘETÍ OTISK

druhý definitivní protektorátní otisk, úplný poněmčený vzor s datem 12. 12. 1939 (dle archivů a údajů sbírky otisk 1. dne - R), v logu stále písmeno "Č" - poštou neprošlý

Woc 005

Poštou prošlý otisk s vysekaným názvem "československý" s datem 11. 3. 1940 (R)

 

Woc 008

ČTVRTÝ OTISK

změna označení - název s logem odstraněn, vytvořena dvojjazyčná adresa - otisk 1. 4. 1. 1941 (R)

Woc 007

 

Poštou prošlý otisk s dvojjazyčnou adresou v označení s datem  23. 9. 1941 (na obálce dva otisk v celkové hodnotě 30 haléřů)

 

Woc 006

 

 

 

 

 

 

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS