HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - neděle, 04 říjen 2020

ZAJÍMAVOSTI OTISKŮ UŽIVATELE CHEMICKÉ ZÁVODY ZÁLUŽÍ V KRUŠNÝCH HORÁCH

Výplatní otisky patří mezi jedny z nejzajímavějších filatelistických artefaktů. Z mnoha důvodů. Na příkladu výplatních otisků uživatele Chemických závodů v Záluží v Krušných horách (dnes nese název ORLANDO) se těch zajímavostí dokumnetuje více. Zaměřuji se jen na období let 1945 - 1972). Zcela jistě i období záboru a období po roce 1972 (otisk s výplatním razítkem ve tvaru zoubkovaného obdélníku)  by bylo neméně zajímavé.

Předně je to jeden ze subektů, který se neusále přejmenovával, a to ve s objevilo na výplatních otiscích.O  výstavbě chemických závodů se začalo uvažovat po záboru Sudet v roce 1938- V roce 1930 vznikl hospodářský subjekt pod názvem SudetenländischeTreibstoffwerke AG Oberleutendorf (STW - Sudetská továrna na pohonné hmoty). Začal se zde vyrábět synteticiký beznín zejména pro potřeby německé armády a produkty z hnědého uhlí. Posléze  se objevil název H\drierwerke Brüx.Po osvobození v roce 1945 se začal měnit výrobní program (na zpracování ropy). Změnil se název, to byl ještě odborný - Českomoravská továrna na motorová paliva. Dne 24. 3. 1946 se název zpolitizoval - objevily se Stalinovy závody. Po objevení kultu osobnosti se zívody opět pžejmenovaly na Chemické závody Československo - sovětského přátelství. To bylo dne 24. 2. 1962. Později to byl Chemopetrol, Unipetrol, nejnověji Orlando. Tak to jeprvmní aspekt výplatních otisků tohoto subjektu, který se projevil zejména v označení oprávněného uživatele. S názvem souvisí i  zajímavost, která vznikla v roce 1968 po 21. 8. 1968) odpilováním či vysekáním části názvu: "Československo - sovětského přátelství".   U toho nezůstalo dlouho. Nastala normalizace v Československu a název se vrátil zpět. Štoček označení byl vyryt znovu v původním znění., 

Další zvláštností je použití výplatního stroje Francotyp (FR 8 - 0 - 3m (g), který byl původnímu uživateli z dob Sudet pořízen z Říše  čili stroj Francotyp s otiskem se vzdáleností 8 cm mezi denním výplatním otiskem, bez čísla počitadla výplatních otisků a s gotickými výplatními čísly. Denní razítko bylo atypicky jednokruhové (použité z jiného dříve československého stroje?).

Třetí zvláštností, kterou dnes zmiňuji, že výplatní otisk soustavy Postalia s datem 16. 6. 1970. Byl to druhý používaný stroj souběžně s výplatním strojem Francotyp.Na tom by nebylo nic zvláštního. Zajímavostí je to, že při rytí štočků označení a denního razítka vznikly chybotisky. Jednak v označení chybí pomlčka  mezi slovy "Československo" a "sovětského" a v denním razítku chybí háček nqa "Z" ve slově ZÁLUŽÍ, i když jakýsi náznak tam je, a další háček nad písmenem "S" ve slově "KRUŠNÝCH".

Jeden uživatel, dva stroje, a hned několik zajímavostí.

 

Záluží 1 001

 

DSC00186

 

Záluží 3 001

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS