HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - pondělí, 06 leden 2020

CELISTVOSTI V RARITY PŘETVOŘENÉ (74)

LOVOSICKÁ SPECIALITA

 

V Lovosicích na zabraném území v době od roku 1938  do 1945 došlo k k zajímavé specialitě. Firma Francotyp GmbH dodala dne 16. 12. 1938 k výplatnímu stroji C 8017 uživateli Böhmische Glanzstoffabrik, Lobositz výplatní otisk s upravenými částmi. Jednak v porovnání s otiskem z I. republiky došlo k těmto změnám:

1/ Denní razítko: vysekán český název LOVOSICE z horní části a nebylo vyryto nové razítko. Ponecháno jen vysekané denní razítko s německým názvem dohlédací pošty, Takto "upravený otisk" vyplácel celou dobu existence zabraných území

2/ Označení uživatele: vyryto nově (z I. republiky známo označení s názvem Glanzstoff - viz Katalog Bouška - Leiš L 26 Česká továrna na umělé hedvábí - od roku 1932),

3/ Výplatní razítko: dodán nový vzor pro otisky na zabraném území (říšská orlice v rámečku). Za pozornost stojí, že původní výplktní stroj byl zachován, a to s typickými číslicemi vyrobenými speciálně pro Československa na základě žádosti její poštovní správy).

Tento otisk Katalog Bouška - Janů otisků ze Sudet neregistruje. Registruje zato další podobný otisk z Lovosic uživatele Lovosická  a.s., výroba rostlinných olejů z roku 1944. Případ je stejný: výplatní razítko změněno, "nezávadné" označení ponecháno z dob I. republiky, ale denní razítko jako u předchozích případu vysekáno - čský název není, jen němcký ve spodní části otisku.(viz Katalog, záznam L8).

 

U dalších registrovaných otisků firma Francotyp (a též i Postalia)  již  stroje dodala dvoukruhové denní razítko s můstky (uživatelé  Fruta, DELI - u Postalie (uživatel Městský úřad).

 

Rozhodně zajímavost. Důvod? Neznámý. můžeme se jen domýšlet.

 

Lovosická specialita 001

 

 

Číst dál...

DVĚ PŘÁNÍ

Každé přání, které jsem loni či na začátku roku 2020, ať již bylo papírové či elektronické, potěšilo. Zejména zmiňuji dva filatelistické vinše. Jednak od mého klubu filatelistů 00-15 a dále od přátel z Badatelské spolčnosti otisků výplatních strojů z Německa. Přání byla  milá a navíc hezky filatelistická. Zveřejňuji list od patnáctky podepsaný členy výboru včetně kouzelné obálky a dále "otisk v otisku" z Německa, mé oblíbené formy prezentace.... Díky oběma entitám.

 

Novoročenka 2020 001     Obálka novoročenky 2 001     Badatelská společnost 001

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS