HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - pátek, 17 leden 2020

CELISTVOSTI V RARITY PŘETVOŘENÉ (91)

Počešťování a poněmčování

 

Tyto dva jazykové procesy odpovídaly době a byly častým jevem až do etnického odsunu ve 40. letech.

Jedním příkladem za všechny může posloužit otisk uživatele bratří Girscheků, velkoobchod železem. s textem nebyl problém, v otisku se nevyskytoval ani za I. republiky (GIRSCHEK), jen během období zabraných území (objevil se německý název Eisengrosshandkung Gebr. GIRSCHEK).  Po roce 1945 nastala situace jiná, počeštění se vyžadovalo. Chtěla to i společnost a společenské prostředí. Na prvorepublikovém stroji se objevil štoček se jménem počeštěným "GIRŠEK". Za odbornou zajímavost ještě stojí, že bylo odstraněno i počitadlo a uživatel se navrátil jednokruhovému prvorepublikovému denním rzítko (nyní jednojazyčnému), i když za říšské situace razítko bylo dvoukruhové s můstky...

 

GIRSCHEK 001

Číst dál...

CELISTVOSTI V RARITY PŘETVOŘENÉ (90)

Ojedinělé varianty v rámci rekonstrukce strojů

 

K ojedinělým variantám výplatních otiskjů docházelo v průběhu celého období, výrazně tento trend zesílil po roce 1945, kdy bylo nutno rekonstruovat straší výplatní stroje a to prostřednictvím náhradních dílů získaných v poválečném Německu. VZnikly zajímavé ž raritní zajímavosti, jak to otm svědčí dvě reprodukované celistvosti uživatelů Centrální hospodářské skladiště v Opavě a uživatele Českomoravské strojírny v Praze Vysočany. Jednalo se o otisky s novými vzory výplatního razítka z roku 1947 a 1948. U jednoho došlo k zasazení denního razítka nového vzoru a u obou k zajímavé kombinaci a tvaru tzv. altek - starých výplatních číslic, z nichž některé jdou duté, dost neobvyklý tvar pro náš poštovní provoz.  Neobvyklé jsou i výplatní znaménka (grafické symboly).

 

Ojedinělé varianty 001     Ojedinělé varianty 2 001

Číst dál...

CELISTVOSTI V RARITY PŘETVOŘENÉ (89)

Svět československých a českých výplatních otisků ve svém skoro stoletém období má mnoho zajímavostí, některé z nich se nedají lehce objasnit. Jednou z nich je střídaní barev výplatních otisků uživatele, které mu byl povolen výplatní stroj k vyplácení obchodních zásilek avýplatní stroj k vyplácení novinových zásilek. Příčina střídání pro vyplácení novinových zásilek dvěma barvami zůstane nevysvětlena.Modré barvě odpovídalo snížení výplatníého pro novinové zásilky. Uživatel stroje s otiskem FR 6h - 4m (nakloněná či tancující hvězdička) Československá strana národně - socialistická v Prazek ozesílání svého listu "Život strany" používala obě barvy, i když na noviny mohla použít jen barvu modrou.

Pro sběratele zbývá i odborná otázka. Jednalo se o dva stroje či o jeden. Verzi dvou strojů dokládá nedotisk u denního razítka (levá část) u otisku v modré barvě. Verze jednoho stroje je též možná, i když změna barva a dokonalé vyčištění stroje z modré na červenou a naopak muselo být velmi pracné. Navíc nejsou zřetelné smíšené barevné mutace. Tak k čemu se přiklonit? Každopádně se jedná o zajímavost v předmětné době (1947 plus mínus).

 

Modré a červené 001

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS