HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - pátek, 27 září 2019

ŃOVÝ HYBRID ČS. VÝPLATNÍHO OTISKU?

NOVÝ HYBRID ČS. VÝPLATNÍHO OTISKU?

Nedávno jsem objevil hybrid výplatního otisku z území Československa, kterých v téměř stoleté historii čs. výplatního otisku není moc.

Hybridem označujeme výplatní otisky, u kterých byly spojeny součásti minimálně dvou soustav výplatních otisků, a to z nejrůznějších důvodů. Jedním z nich je např. nedostatek náhradních dílů či součástí výplatního stroje. Vyskytly se např. otisky soustavy PITNEY-BOWES s tím, že byl použit rámeček z výplatního stroje POSTALIA apod.

Nyní objevený výplatní otisk je ve svém základě produktem výplatního stroje Universal Postal Frankers (model Multivalue), kterých dovezla z Velké Británie ve 40. letech do Československa celkem 13. První byl bez označení, dalších dvanáct byly označeny v dolní části výplatního razítka písmenem „U“ vlevo dole a příslušným číslem stroje. Byly použity na poštách v Hradci Králové, Praze (několik pošt), Brně, Plzni, Českém Krumlově, tehdejším Gottwaldově, Mělníku, Červeném Kostelci a v Kladně. Objevený otisk byl použit též na poště Brno 200, ještě v 80. letech. Je bez uvedeného označení. Otázkou zůstává, který stroj v pořadí to je, buď první (bez označení) anebo došlo k použití existujícího očíslovaného stroje a  odstranění číslic. Teoreticky je množná i třetí varianta, i když dle mého názoru nepravděpodobná. Pokud by to tak bylo, šlo by o 14. stroj. Co je zajímavé, jsou atypické číslice podobné číslicím z jiného stroje jiné soustavy (číslice Hasler či oválné číslice Francotyp). mOžná, že tato domněnka je lichá, a vše patří soustavě UPF. Většina číslic tohoto modelu měla jiný tvar. Číslice jsou pětimístné bez výplatního znaménka před číslicemi.

I kdyby se nejednalo o hybrid a vše bylo z dílny UPF, jedná se o nový výplatní otisk používáný na poště BRNO 200.

 

Hybrid BRNO 200 001

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS