HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - neděle, 14 červenec 2019

NEZAPOMENUTELNÝ HARALD

NEZAPOMENUTELNÝ HARALD

 

Dne 10. 6. 2019 uplynulo 90 let od narození talentovaného Haralda Juhnkeho, německého herce, dabéra, zpěváka a  baviče (Entertainera). Ceĺý svůj život rozdával radost, pohodu, zábavu, které mu bohužel nebyly v jeho životě moc dopřány. Jeho skeče a písničky jsou nesmrtelné a  nezapomenutelné plné elegance a humoru. Harald Juhnke občanským jménem Harry Heinz Herbert Juhnke se narodil 10. 6. 1929 v Berlíně a zemřel dne 1. 4. 2005 v Rüdersdorfu u Berlína ve věku 75 let. Od svého mládí měl rád divadlo. Svůj život zasvětil též filmu a televizi. Přezdívalo se mu Frank Sinatra Německa. Byl špičkovým dabérem, do němčiny daboval Marlona Brando , Charlese Bronsona, Peter Falka, Peter Sellerse, Roberta Wagnera, Woody Allena a Stacy Keache. Svůj hlas poskytl i několika postavičkám disneyovek. Byl uměleckým partnerem mnoha hercům a herečkám. Byl oblíbemým televizním umělcem (spolupracoval zejména s ZDF). Role na divadle jsou nesmrtelné. Film byl též jeho vášní. Do paměti se vryl zejména rolí v Hejtmanovi z Kopníku. Úspěchem byl film Hanse Fallady "Pijan". Dokázal, že umí zahrát i charakterní role.

Problém bylo nadměrné pití alkoholu a provázející skandály a nezodpovědnost při nasmlouvaných pořadech.  Televize upustila od živých pořadů a zábavné bloky raději natáčela a vysílala zez áznamů. Poprvé byl u něj zaznamenán v roce 1959. Diagnoza koncem života byla přesná - Korsakovův syndrom. Dne 11. 12. 2001  jeho manažér Peter Wolf  byl nucen oznámit ukončení Juhnkeho kariéry.

Jeho diskografie, filmografie, seznam rolí, TV-show, audionahrávky jsou plné položek. Byl oceněn mnoha cenami za svého života - naposledy cenou "Goldene Kamera" v kategorii Čestné ceny v Berlíně. 

Společně sepsal s jinými autory několik životopisných knih, bylo o něm napsáno též několik autobiografií.

Byl to velký bavič národa, a  i dalších německy mluvícich diváků, navíc jeho role a písně včetně skečů jsou srozumitelné i pro neněmecké národy. Byl to pan herec, jeden z největších v německém i evropském měřítku, nejen mluvil, ale hrál obličejem a celým tělem.

Na jeho pořady se dívaly milióny diváků - na pořad Musik is Trumpf až 30,000.000,- diváků. Některé jeho televizní porady měly miliony diváků.

Řada jeho písní a skečů (zejména s Eddie Arendtem ) pro německé televizní kanály, jakož i záznamy insenací (Pijan, Hejtman z Kopníku) jsou na www.youtube.com. Profesionálními písněmi jsou zejména Berliner Luft (s Edith Hancke), Barfuss oder Lackshuh, Berlin, Berlin, My way, That´s lIfe a jiné.

Na youtube jsou dva záznamy, které se věnují životu a kariéře Haralda Juhnkeho:

1/ Legenden Harald Juhnke (History ZDF) - https://www.youtube.com/watch?=DXUkJcBxDgE

2/ Harald Juhnke, That´s Life 1965 - 1999 - www.youtube.com/watch?v=5Hna93XA7TM

Záznamy jsou v německém jazyce.

Jeden z největších hitů Haralda Juhnkeho Barfuss oder Lackshuh (Naboso či v lakýrkách) autorů Andrease Bärtelse (hudba) a Gregora Rottschalka (text) je ke zhlédnutí na adrese www.youtube.com/watch?=5vEXKnQb82I.

 Harald J. 001

 Zdroj: google.com

 

 

Číst dál...

KNIHY, které mne nedávno zaujaly...

KNIHY. které mne nedávno zaujaly...

 

KNIHY, KTERÉ MNE NEDÁVNO ZAUJALY

Na osobních stránkách jsem si vymezil i místo pro informace o knihách, které mne v nedávné době zaujaly. Nejsou všechny, jen ty výjimečné či něčím zajímavé. Na stránkách jsem se již u několika knih zastavil.

Dnes bych se rád zmínil o dvou knihách, které jsem si otevřel, přečetl a ke kterým se občas vracím pro moudrosti a zajímavosti v nich obsažené.

Karel Sedláček, Toulky s Karlem Amerikou

Tiskárna a vydavatelství 999 sro, Pelhřimov, 224 stran plus 40 stran barevné přílohy, první vydání, Praha 2018

Autor se na přebalu uvedl sám:

Kniha je vlastně cestopisnou causerií, sbírkou fejetonů, v nichž se dívám na USA českou optikou. Formou vtipných postřehů a příhod podávám osobní svědectví o životě a přírodních krásách a v autentických reportážích zavádím čtenáře i do míst, kam se běžný turista nedostane“.

Přesné, výstižně, pod tato slova se podepisuji. Je to můj styl, Sedláčkova kniha se hezky čte. Jsem příznivcem a přítelem této literatury. Při psaní se k ní též uchyluji. I mé zážitky by byly na knihu, ale poslání v současnosti se míjím s tímto úmyslem. Snad někdy. Autor má ještě jednu přednost. Je vidět rozdíl od ostatních podobných cestopisů nahodilých a často jednorázových cestovatelů a píšících o svých zážitcích. A o tom to je. Přesné postřehy a jasné závěry jsou velmi potřebné. Autor narozený v roce 1941 se stal v roce 1960 nejmladším hlasatelem Československého rozhlasu. Promoval na Fakultě sociálních věd UK v Praze. Byl činný v plzeňském studiu, poté byl mluvčím filmového festivalu Finále, redaktorem a též pracoval v deníku Svobodné slovo. Slyšeli jsme jeho hlas i z Rádia Svobodná Evropa, kde byl až do roku 2002 (ukončení). Byl spolupracovníkem různých časopisů a je autorem několika knih.

 KNIHY 1

 

 

 

Freddie Botur, Tennis and America, Thank you (Memoirs of a Czech Refugee, 1948)

AuthorHouse Bloomingtoon, IN, Vydáno v angličtině. Stran 256, řada obrazového materiálu v textu a na konci knihy. Vydáno v roce 2013.

Velmi zajímavá kniha československého rodáka Vratislava Botura (nar. 1922), který emigroval z Československa a popisuje v sedmi kapitolách svůj bohatý a dobrodružný života v Americe, již pod jménem Freddie Botur. Nesmírně čtivá kniha, zabíhající do všech důležitých detailů a navíc velmi poučná. Freddie Botur prožil dobrodružný život a stále jej na východě USA žije. Velká část knihy je věnována tenisu, jeho lásce, velkému zájmu a profesi. Otištěné fotografie dokládají, jakých úspěchů dokázal a v jakém čilém a úzkém styku byl s našimi „zámořskými“ tenisty. Fotografie přibližují, jak blízko byl našim dvěma prezidentům – Václavu Havlovi a Václavu Klausovi.

Má zkušenost s jeho osobností je velmi živá a prostá. Freddie je empatická osobnost, která si rozumí s dříve narozenými, ale i s mladými. Je srozumitelný a velmi zajímavý. Tak jako kniha vzpomínek, která se čte jedním dechem. Navíc, když zmíníte tenis v New Yorku, okamžitě uslyšíte jméno Freddie Botur a jeho kluby. Stal se ikonou tenisu v New Yorku a celé Americe (slova Johna McEnroea). Jeho Ranch je nejen za oceánem pojmem (velké „R“ není překlep).

BOTUR

 

 

Číst dál...

Z FOTBALOVÉ KRONIKY FT TRANSCO PRAHA

Z KRONIKY FOTBALOVÉHO TÝMU

V podniku, kde jsem pracoval, se stalo tradicí jednak chodit na turistické trasy (zejména oblíbená byla PRČICE), jednak hrát fotbal. Léta fungoval podnikový fotbalový tým, který kromě tréninků, byl součástískupiny "B" Poháru ministra FMZO v kopané. S pomocí kolegů z jiných instutucí a rodinných příslušníků (každý svého bratra má) jsme hráli pravidelně a v každém kole. Po odchodu dr. Karla Bavora, coby šéfa týmu, se hledal nový. V hospodě "U kocoura" na malé Straně padla volba na mně. Neumím odmítat a tak jsem sestal koučem týmu, který jsem přejmenopval na FT TRANSCO. Začalo se fest trénovat a pravidelně jsme se zúčastňovaly bojů v poháru ministra. Vyhrávali jsme i kontumačně, soupeř nepřišel.  REmizovali jsme, vyhrávali, ale i prohrávali - zejména s FMZV a spojeným týmem čs. bank. To byli silní sopupeři. Naši zlatí hoši měli morálku, vždy přišli, s tríéninkem to bylo horší. Takže jsem vymyslel, když už se lámaly ledy, zahraniční turnaje. Nejdřív přáteláky se spřátelenými firmami. První byl zápas s týmem firmy André z Lausanne. V květnu 1989 jsme je přivítali v Praze a na podzim jsme jeli do Lausanne. Pak následiovaly další zápasy\ různě ve světě. Morálka týmu sep ozvedla a moc nechybělo a z týmu se stal club. 

 

Několik snímků ze začátku týmu pod mým vedením. Zleva tým před zápaswem s týmem firmy ANDRÉ LAUSANNE v Praze - Tuchoměřicích v květnu 1989, rozpis skupiny B o pohár ministra FMZO, tabulka miniturnaje Koospol/Transakta/André, vlaječkatýmu a samolepka (já jako hrající-nehrající kouč a kapitán jsem měl i kapitánskou vlaječku), a první stránka Football Bulletinu,. který jsem vydával v angličtině pro potřeby klubu, propagace a informací zahraničním partnerům.

 

Tým 1   Tým 2Tým 3   Tým 4   Tým 5

 

Číst dál...

Katalog prvních výplatních otisků Neopost v letech 2014 - 2015 v České republice (modré) - 1

KATALOG  prvních známých modrých otisků NEOPOST 2014 - 2015 v české republice

1/ Katalog dle podacích pošt a abecedního řazení uživatelů (základní hledisko je poštovně historické),

2/ Doplněno o licenční čísla,

3/ Položky mají neúplné zobrazení,

4/ Některé ukázky byly převzaty z poštovního provozu bez označení uživatele (povoleno ČP a technicky možné),

5/ Jedná se jen o licenci L 87 (Neopost) přiřazené ČP,

6/ Katalog není zatím aktualizován, jedná se o jeho 1. verzi,

7/ Zaznamenány jsou jen výplatní otisky komerčních uživatelů (přišly později),

8/ Nejsou uvedeny ani další soustavy (přišly později) - Francotyp-Postalia, FRAMA, 

9/ Katalog zaznamenává - číslo skupiny otisků , číslo položky, dohlédací poštu, číslo licence, datum nálezu otisku,

10/Oproti předchozím otiskům z území Československa otisk nese název Česká pošta s logem a oficiální modrou barvu (souhlas UPU)

a další údaje (např. o zásilce). Vrací se číslování počtu vyplacených zásilek. Nově matrix. 

 

Pozn: Na str. 1 v záhlaví je reprodukována celistvost doposud známého prvního uživatele digitálního stroje s otiskem v modré barvě "Magistrát hl. m. Prahy Praha 1",první použití v druhé polovině roku 2014.

 

V tomto zavěšení první dvě strany Katalogu.

 

Ivan Leiš

Katalog prvních známých  výplatních otisků Neopost 2014 – 2015 v České republice (modré)

 Seřazeno abecedně dle poštovně historického hlediska

Praha 2015 

Náhrada     Druhá strana

 

 

 

Pokračuje 2. částĺ

 

 

                     

                 

 

             

Číst dál...
  • Zveřejněno v ZÁLIBY

LINGVISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI - SLOVO "OK"

LINGVISTICKÉZAJÍMAVOSTI - slovo "OK"

LINGVISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI (1)

TISÍC A JEDNO VYSVĚTLENÍ PRO VZNIK SLOVA “OK = Okay či Oukej“

Na počátku sedmdesátých let minulého století jsem se z důvodů nízkého platu podrobil zkouškám z pedagogického minima a výukovým testům z jazyka anglického na tehdejším Institutu zahraničního obchodu (IZO), abych si jednak udržel získané jazykové znalosti či je rozšířil a přilepšil si k platu absolventa vysoké školy s nástupním platem Kč 1200 (hrubého). Zkoušky jsem udělal u špiček tohoto Institutu a hlavní zkoušku jsem s výsledkem „1“ udělal u profesorky K. Spálenské, na což jsem do dneška hrdý. Na jednu z úvodních hospitací mého počátečního kursu se paní profesorka osobně dostavila, na což jsem hrdý též. Sklidil jsem pochvalu. Angličtinu jsem učil v sektoru zahraničního obchodu dvacet let a byl jsem i předsedou různých zkušebních komisí. Jedním z kursů, které jsem každý rok vedl byl kurs konverzace. S tím, že bylo na mne si vymyslet osnovy a náplň dvouhodinovky. Za hlavní pro své posluchače (žáky bych asi nepoužil, mezi nimi byli i postarší osoby) dvě věci – identitu s jazykem anglickým a reáliemi anglicky mluvících zemí a pravidelný výběr zajímavostí z oblasti reálií, anglického a amerického tisku a též i lingvistické zajímavosti. Mezi zajímavosti byly i rozbory neobvyklých zkratek, slangů, žargonů, regionálních zajímavostí včetně výslovnosti. Mým velkým kamarádem byl magnetofon Sonet Duo a další značky s pásky, které jsem získal ještě na vysoké škole od dr. Till Gottheinerové, další velké experty v oblasti výuky angličtiny. Vlastně je třeba vzpomenout další osobnosti, které mi pomohly s výukou – Libuše Reichertová na střední škole SVVŠ dnes Akademické gymnázium ve Štěpánské) a Anička janská z proslulé rodiny Janských na Vysoké škole ekonomické v Praze. Dodnes vzpomínám.

Ale pusťme se do rozboru jednoho slova, které je snad světově nejužívanější. V anglicky mluvícch zemí rozhodně a nebudu daleko od pravdy, že i jedinci nemluvící anglicky toto sdlovo užívají velmi často po celém světě.

OK znamená souhlas v hovoru – znamená „v pořádku“, „dobře“, „ujednáno“. Čili souhlasíme, tolerujeme, respektujeme, kvitujeme s povděkem, nejsme v rozporu s něčím, co slyšíme, stavíme se pozitivně, a proto používáme slovo „oukej“.

Záhadou zůstává etymologie tohoto slova. Pro původ slova je tisíc a jedno vysvětlení. Které je správné? Čert ví. Tak aspoň některé výklady. Zabývají se jimi laici, ale i velevážené kapacity.

Slovo „Ola Kala“ (česky vše je v pořádku). Údajně je používají léta řečtí učitelé ve Spojených státech. Používali je i řečtí námořníci. Od konce 18. století se zkratka „OK“ začal objevovat i na některých lodích s tím, že je vše v pořádku. I Finové mají slovo „oikea“ (´“správně“).

Mohlo dojít ke zkomolení slov „all correct“ (vše je v pořádku) na „oll korrect“. První zmínka o tomto zkomolení je z roku 1839. Slovo se objevilo hlavně v novinách (např. Boston Morning Post). Že by jeho redaktor Charles G. Green, který toto slovo užíval často.

Nebo že by se o užívání tohoto slova zasloužil americký prezident Martin Van Buren, narození v Kinderhooku, stát NY? Užíval přezdívku „Old Kinderhook“. Volební kampaň byla tehdy mohutná (proti soupeři Williamu H. Harrisonovi) a tato přezdívka se často zkracovala na OK.

Od roku 1812 vyšlo ve známost užívání indiánské slovo „oke, okeh“ (znamenající „to je dobře”).

I Afrika zná slovo „waw-kay“ pro souhlas. I další jazyky mají slova znějící foneticky podobně – např. slovo „ o ke“ v mandajských jazycích. Zmínka je z roku 1615.

K rozmachu užití slova pomohly i knihy (např. I´m OK – You ´re OK), filmy, muzikály a další komunikační média.

Slovo OK se používalo i ve vojenském slangu – např. při komunikací rádiem. Zkracovala se slova „zero killed – žádní mrtví). Vyslovovovalo se jako „O“ (anglicky !ou“ nikoliv zero). Někdy ve vysílačkách zaznělo „o killed“.

Užívání (asi ne vznik) přinesla do anglkického jazyka kosmonautika. V roce 1969 zaznělo z Měsíce slovo „OK“.

Hodně se používá slovo „A-Okay“ v kosmonautice, tedy ve vesmírném věku, jehož jsme součástí. NASA jím je proslulá. Jeho použití proslul mluvčí NASA John Powers. Slovo OK měl ve svém slovníku velmi často. Výrazů NASA je více : „all systems go“, „countdown“, „burnout“ a jiná. Je to OK? Určitě. Slova se tvoří, když jsou potřeba Slovo „OK a další potřeba jistě jsou a protonás provázejí.

Nebo že by to byly krekry značky „Orrin Kendall“ ? Nebo kmen „Old Keokuk“. Jsme zase u slov „oke“ či „okeh“, které v indiánských jazycích znamená „je to tak“.

Zkratka pro daný význam vznikla v letech 1838 – 1839. to je jisté.

V našich reáliích slovo OK označuje označení Československa (zkratka CS nám utekla – vybrali si ji Španělé na počest krále Carlose) a i značku pro československé aerolinie. To nám závidí snad celý svět. Říká se, že na mezinárodní konferenci určující tyto značky, byla i československá delegace, jejímž vedoucím byl Otakar Koudelka, ten měl údajně NAVRHNOUT POČÁTEČNÍ PÍSMENA SVÉHO JMÉNA.

Ať je to tak či onak. Slovo existuje, je krátké, jasné, výstižné. Používá se dodnes.. Je to tak správně? Omlouvám se, je to OK?

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS