HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - čtvrtek, 12 prosinec 2019

CELISTVOSTI V RARITY PŘETVOŘENÉ (71)

SJEDNOCENÉ čs. výplatní otisky (3)

Třetím územím  obnoveného Československa  se stal  zaniklý Protektorát Čechy a Morava v roce 1945

 

Těchto otisků beze změn bezprostředně po osvobození bylo poměrně dost, s přibývajícími dny však jejich počet slábl. Jednak bylo těžné provést demontáž a montáž, mnohdy se těžko hledaly předchozí součástí dřívějších otisků a nové bylo zdlouhavé je vytvořit podle nových skutečností a pravidel. Jedny z doložených  posledních otisků jsou otisk reprodukovaný (FR 8 h - 4m, dohlédadcí pošta PRAHA 1, uživatel F. Pavlišta) s datem 14. 6. 1945.

Zatím jsou však dokladovány i o něco pozdější otisky - z července 1945 (!). Jedním z posledních je  otisk KOH - I - NOOR České Budějovice, který ještě 14. 7. 1945 vyplácel v protektorátní verzi dokonce s nápisy BUDWEIS 1/BUDĚJOVICE 1, kde chybělo slovo "ČESKÉ".

Zde na druhém místě reprodukovaný otisk má dokonce datum 21. 7. 1945 (!). Uživatel Carborundum Elektrit, dohlédací pošta Benátky n. Jiz. , otisk FR 8 H - 4m. 

 

 

 

Hraniční Protektorát 2 001    Hraniční Protektorát 001

 

Pro zajímavost přikládám ještě třetí celistvost s výplatním otiskem uživatele s novým vzorem (vysekané denní razítko a usazení výplatního razítka s názvem státu ČESKOSLOVENSKA). Sběratelsky se podařilo zachytit dvě celistvosti, které byly blízko sebe - původní protektorátní s datem 21. 7. 1945(blízký konci) a "nový" s datem 27. 7. 1945 (blízký začátku). Obě celistvosti v tomto spojení mají raritní charakter.

 

Hraniční Protektorát 002

 

Číst dál...

CELISTVOSTI V RARITY PŘETVOŘENÉ (70)

SJEDNOCENÍ čs. výplatních otisků (2)

Z filatelistického hlediska a zajeté terminologie se v minulém, dnešním a příštím pokračování tohoto seriálu o celistvostech jedná o předběžné československé výplatní otisky období 1945 - 1948.

Říší zabraná území 

V tomto období je znám jen jediný výplatní otisk, který vyplácel zásilky říšským vzorem zavedeným na zabraných územích, pochopitelně ne v úplně původním vzhledu, ale s odpilovaným/vysekaným symbolem Říše - německou orlicí. Německý název DEUTSCHE REICHSPOST však zůstává (?).  V denním razítku je přítomen a přemístěn německý název AUSSIG 1 do dolní částí denního razítka, a chybí český název dohlédací pošty (?!). Natištěný název firmy v němčině CARL Dürschmidt je přetištěn gumovým razítkem firmy KAREL Dürschmidt.  Datum otisk uje 21. 6. 1945. Zatím jediný doložený otisk tohoto vzhledu.   Zajímavé je i němé denní razítko bez textu. 

 

Hraniční Říšský vzor 001

 

 

 

 

Číst dál...

CELISTVOSTI V RARITY PŘETVOŘENÉ (69)

 Sjednocení čs. výplatních otisků (1)

V období po osvobozeni Československa a ukončení  válečného konfliktu v roce 1945 začalo i sjednocování výplatních otisků se znaky tří územních celků, které vznikly v období 1938 - 1945.  Zde jde o první stát, v následujících dvou pokračováních uvádím další dva státy, které se zanikají a vracejí pod Československo.

SLOVENSKO opět součástí Československa

Jedním ze tří případů je ukončení výplatních otisků SLOVENSKO. Poslední zatím dokladovaný  s tímto názvem státu je otisk FR 8h - 4m uživatele Družstvo pre sber textilných a iných odpadkov z Horního Kamence, dohlédací poštaa ZEMIANSKE KOSTOLANY. Hraniční datum 17. 8. 1946. Zatím jediný doložený velmi ojedinělý  otisk s označením RR.

 

Hraniční Slovensko 001

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS