HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - úterý, 05 listopad 2019

CHECKPOINT CHARLIE

CHECKPOINT CHARLIE

 

V rozděleném Berlíně (k rozdělení a stavbě berlínské zdi došlo 13. srpna 1961) se zřídil přechod mezi východním a západním Berlíně, který vstoupil do dějin a do turistického podvědomí jako Checkpoint Charlie.Využívali jej zejména vojáci a diplomaté v tehdejším Verlíně. Vážě se k němu řada událostí a historek.

 

Po změně a pádu berlínské zdi jej obsadili šikovní byznysově orientování  falešní muži převlečení do amerických uniforem s tím, že fotografování, koupě falešných dokladů něco turisty stálo. Již nestojí. Jedna z nejznámějších berlínských atrakcí se již nebude pyšnit vojáky v uniformách. Berlín v listopadu 2019 tuto turistickou atrakci zakázal.

 

DSC02542     DSC02544     DSC02546     DSC02549    DSC02550     DSC02556     DSC02554    DSC02568     DSC02569     DSC02572    

Číst dál...

CELISTVOSTI V RARITY PŘETVOŘENÉ (28)

Výplatní otisky se objevily na poštovních zásilkách u nás v roce 1926. Byly používány jen komerčními subjekty, různými organizacemi a institucemi. Pošty tuto moderní novinku do svého provozu tehdy neuvedly. Stalo se to od dvacet let později, v roce 1946. Stroje využívají pošty dodnes. Na zobrazené celistvosti (ústřižek složenky) je zapraven poplatek yýplatním strojek anglického výrobce Universal Postal Frankers (model MultiValue), a to prvním strojem (označen - 1 - ) dovezeným k nám počátkem roku 1947. Zatím je tento otisk jediným známým, a proto se stává raritou. Navíc poprvé došlo k očíslování stroje (nebylo zvykem u nás uvést číslo licence či číslo stroje do štočku, k tomu došlo až mnohem později při zavedení licenčních čísel...). Číslem se staly tyto stroje poznatelné (bylo jich u nás celkem 12, jsou typické i výplatními číslicemi). Další stroje měly označení U a příslušníé číslo v dolní prostoru výplatního razítka. Zajímavý je i tvar výplatních číslic. Zobrazuji i rub ústřižku poukázky.

 

upf 12 001

Číst dál...

CELISTVOSTI V RARITY PŘETVOŘENÉ (27)

CELISTVOSTI V RARITY PŘETVOŘENÉ (27)

 

Pod pojmem "celistvosti" nejčastěji rozumíme celistvosti, které prošly poštou a jsou sběrateli uchovány jako takové, nejlépe zachovalé a věrohodné, vzniklé přirozeným způsobem. Jednoduše řečeno zásilka odeslaná odesilatelem, přepravená poštou či dalším subjektem poštovnictví a přijatá adresátem. Jinak neupravovaná sestřihem či doplňujícími poznámkami. Na rubu si někdy označuje vlastník svou příslušnost k celistvosti (razítkem), najdeme i poznámky katalogizační, které by měly být vyznačeny obyčejnou tužkou. Dále jsemou celistvosti vytvořené filatelisty, ty při vší úctě nejsou věrohodné poštovně historické doklady, i když mnohdy je nutno přijmout argument "tvůrce", že jinak by se nejčastějí razítka či nálepky nezachovaly vůbec. 

Jak jsem řekl nejčastěji celistvosti jsou dopisy, pohledy, celiny. Mezi cleistvosti, i když někdy neprojdou poštou jsou i další doklady. Jsou to ústřižky poštovních poukázek (peněžních, balíkových a jiných), to jsou též hodnověrné či věrohodné poštovně  historické doklady. Mezi celistvosti řadíme i výrobní, archivní či další karty či listy, které se celistvostí stávají otiskem poštovně historického prostředku - razítka výplatního otisku apod. Slouží jako doklad dokumentace a jsou někdy nutné k zahájení provozu. Našly by se zcela jistě i další doklady.

Dnes přináším do této rubriky výrobní kartu k výplatnímu stroji POSTALIA a jeho produktu - výplatnímu otisku, kterou výrobce nazývá kontrolní kartou. Zaznamenává kromě výplatního otisku s nulovou hodnotou (!) i další kontrolní údaje týkající se stroje (identifikační čísla stroje, náhonu aj.), kterou zaznamenal výrobní závod,  a údaje o instalaci stroje (technici a pošta v místě provozu stroje). I tato celistvost, která neslouží přímo k přenosu zpráv od odesilatele k adresátovi, ale je nutná pro identifikaci a vyřešení nejasností spojených s provozem stroje. Proto patří do sbírky a měla by být uznávaná i při hodnocení soutěžních exponátů. Uživatelem je Velvyslanectví USA  Praze, knihovna Amerického velvysnaectví (pozor tento subjekt měl v tomto období Československa několik výplatních strojů, většinou zn. Postalia, poznatelných podle různých podsubjektů, dohlédací pošta PRAHA 011).

 

Výrobní karta POSTALIA 001

 

 

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS