HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

EFDÉCKY, KTERÉ ZAUJALY...

Mezi obálkami prvního (FDC) dne letošního roku , zvláštního a ušlechtilého fenoménu světové filatelie, s níž držíme krok, mne mezi doposud vydanými zaujaly dvě.

 

První obálka prvního dne  je se známkou Poštovní cesty (autor J. Maget), hodnota E s akčním razítkem (zeměkoule obklopená dvěma dopisy, domicilem a datem). Samotná známka  dynamicky přibližuje během jízdy  poštovní vůz tažený dvěma koni s dobovými postavami historického poštovního provozu. Přítisk nás zavádí skokem do současnosti a přibližuje současnou dopravu poštovních zásilek...Datum FDC 22. 4. 2020. V minulosti jsem obdivoval francouzské a jiné známky s nápisem Europe v podobném stylu a provedení, teď mám možnost obdiv vznést  i u českých známek. Poštovně historických témat není nikdy dost, zejména u naší země, která byla na poštovní historii více než bohatá. Máme být na co pyšní.

 

FDC 003

 

Druhá obálka prvního dne, která mne osobně zaujala,  je ošperkovaná překrásnou známkou hradu Kašperk u Kašperských Hor. Na kouzelné známce autora A. Absolona nás zavádí do milé a historicky bohaté šumavské krajiny. Úhel pohledu je zase jako u předchozí podobné známky hradu Rabí výrazný a hrad Kašperk, jakož i barevné provedení poštovní známky můžeme obdivovat v plné kráse. Razítko je vkusné a má svou "formu a normu". Ovál je též dobře doplňující. Vydáno 11. 3. 2020. Přítisková kresba má též vysokou uměleckou úroveň. Hodnota známky je 27 Kč. I tento motiv má svou sběratelskou a propagační hodnotu. Zejména v dnešní době.

 

FDC 2a 001

Naposledy změněnoneděle, 14 červen 2020 14:06

5 komentáře

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.