HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

POŠTOVNÍ PROVOZ TROPÍ (NECHTĚ) HLOUPOSTI

Poštovní provoz mnohdy tropí hlouposti, Zcela jistě tropil, tropí a bude tropiti.

Ve sbírce jsem našel celistvost, jejímž odesilatelem je uživatel výplatního stroje FR 6h - 4m - Lidové noviny Fr. Borový, který zastřešoval i odesílání pošty filatelistického časopisu  Tribunu filatelistů. Znalci poměrů a reálií čs. filatelie 20. a 30. let jsou již doma. Pro ty, kteří se ještě nestačili seznámit s hlubokým nepřátelstvím dvoutehdejších  filatelisticky nesmiřitelných táborů -  zanícenců nového způsobu vyplácení pomocí výplatních na straně jedné (Lešetický, Jonáš, Pešák a další) a naprostých odmítačů výplatních otisků na straně druhé (Hirsch, Franěk, Leitenberger a další). Jedni prohlašovali, že "frankotyp je známka budoucnosti" (Pešák) a druzí oponovali a vyhlásili, že "budoucnost je na straně známky, nikoliv výplatního otisku" (Hirsch). 

O to více vynikne celistvost Tribuny filatelistů, která je vyplacena výplatním otiskem a ne poštovní známkou. Náhoda? Potměšilost? Omyl? Přehlédnutí? Nicméně i taková celistvost v současnosti přinese radost a zadostiučinění. Poštovní provoz ztropil absurditu. Anebo již rok 1935 přinesl prozření zastánců jen a jen poštovní známky? Každopádně viděno dnešníma očima: stálo toto i lidské a osobní nepřátelství za to?

Na obranu Tribuny filatelistů musím ale  konstatovat, že jako první v Československu přinesla detailní zprávu o výplatním stroji a výplatním otisku. A zasloužil se nejen o aktuální informoaci, ale i o propagaci tohoto nového sběratelství. 

Tehdy to byl boj na život i na smrt. Dnes se nad tímto "problémem" můžeme jen pousmát.

Podrobně se o této záležitosti rozepisuji ve své knize a dokláádm svědectví z dobových časopisů.

Žralok a frankotyp

Pohled do dvacátých a třicátých let dvacátého století, kdy se v Československu narodil výplatní otisk.

Memoárová kniha vyšla samonákladem v Praze  v roce 2017. Lze ji obejednat na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

A nyní pohled na zmiňovanou celistvost...

 

Tribuna 001

Naposledy změněnopondělí, 25 květen 2020 23:10

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.