HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Muzeum komunikací v Norimberku

Muzeum komunikací (Museum fúr Kommunikation Nürnberg) vzniklo z Královského baviorského poštovního muzea, které vzniklo v roce 1902, a nyní je součástí Muzea Německých drah (DB Museum – dříve Dopravní muzeum).Muzeum se nachází v blízkosti Hlavního nádraží v Norimberku v centru města. Webová adresa: www.mfk-nuernberg.de.

Historicky Bavorské poštovní muzeum vzešlo ze Zemských výstav v Schaustückenu (1882 ) a Norimberku ( 1869). K nim přibyly exponáty dalších institucí z různých míst. Město Norimberk věnovalo v roce 1899 prostory pro muzeum. Mezi lety 1914 a 1925 zodpovědné instituce se spojily v úsilí podpořit konečnou podobu muzea. Na současném místě bylo muzeum otevřeno 22. 4. 1925.

Po II. světové válce jsou sbírky majetkem Bavorska, zodpovídá za ně Vrchní poštovní ředitelství v Norimberku. Sbírky nebyly přístupné až do 50. let.

Poštovně historická část představuje více jak pětisetletou historii pošty a přenosu zpráv od středověku až po současnost v Bavorsku. Expozice je stabilní a představuje čtyři úseky – KOMUNIKACE ZVUKEM – KOMUNIKACE PÍSMEM – KOMUNIKACE OBRAZY – KOMUNIKACE INERNETEM. V rámci expozic je řada exponátů, mnohé též z poštovního provozu. Fotografie jsou více než přibližující a výmluvné.

Ve středu pozornosti jsou exponáty vývoje poštovní přepravy, cestování, pošty, telegrafie a telefonu. Vystaveny jsou i dopravní exponáty – poštovní kočáry a nákladní auta, technické přístroje (dálnopisy, telefonní ústředny atd.). Můžeme vidět i výplatní stroje, různé automaty na prodej známek, razítkovací strojky a stroje,

Muzeum pořádá i příležitostné výstavy.  Další muzea komunikací na německé půdě jsou v Berlíně a ve Frankfurtu, Archiv pro filatelii je v Bonnu (přináleží Muzejní nadaci pošty a telekomunikací. V Německu jsou i další místa vztahující se k německému poštovnictví, jak státní, tak soukromé.

Naposledy změněnoneděle, 20 srpen 2017 10:55

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.