HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Dopisy z Prahy 1939 - 1941 Doporučený

Vždy mne lákají knihy a publikace, které se věnují   dopisům, jejich obalu, ale i vnitřním sdělení. Důvodem je u obalů poštovně historická vášeň, důvodem u vnitřního sdělení to je touha po poznání osudů adresátů a pisatelů. V poslední době podobných publikací přibývá, i když by jich mohlo být více.

V letošním roce vyšla zajímavá kniha pod názvem „Dopisy z Prahy 1939 – 1941“. uspořádaly je Raya Czerner Schapiro a Helga Czerner Weinberg. České vydání připravila Kateřina Čapková. Vydala iRENE z.s., ve své edici Irene Press. Stran 200, řada ilustrací.

Pokud vám připadá, že vám jméno z jedné autorek známé, nemýlíte se. Jedná se o matku Andrewa Schapira, emeritního velvyslance Spojených států amerických v České republice v letech 2014 – 2017.

Kniha, která doslovně reprodukuje 63 dopisů psaných v těžké době, kdy se bojovalo o život, jak píše pan Schapiro, „…vypráví příběh těch, kterým se podařilo dostat pryč a těch kterým se to nepodařilo. Příběh o útěku naší rodiny před holocaustem – a o ztrátách, které v něm utrpěla – znám již od útlého dětství“ a dále „Tato kniha však nevypráví pouze osobní příběh….“.

Těmito slova je řečeno vše, není třeba něco dalšího dodávat. je to skoro detektivní příběh plný smutku a naděje. Někomu se vyplnila, někomu ne. Hrůzný obraz doby, kdy jedna část našich spoluobčanů byla v nebezpečí likvidace. jedna velká rodina, několik desítek dopisů, velký osud.

dopisy z prahy

Naposledy změněnoneděle, 20 srpen 2017 10:43
Více z této kategorie: « DOPIS Muzeum komunikací v Norimberku »