HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

OTISK S JONÁŠOVÝM RUKOPISEM Doporučený

Otisk fy. Krešl a spol, radiotechnické komanditní společnosti Praha

Firma Krešla spol.,která v Československu zastupovala za 1. republiky věhlasnou firmu Telefunken a její výrobky včetně rádií,  si v roce 1930 pořídila jako 345. čs. uživatel výplatní stroj B4 s horním číslem počitadla. Vznikl mimořádně výrazný a úspěšný otisk s označením, které splňovalo i estetické a reklamní požadavky. U zrodu firemního označení stál Albert Jonáš, významný architekt, výtvarník a ve velké míře sběratel a propagátor výplatních otisků. z archivních materiálů vysvítá, že byl ve spojení s touto firmou jako reklamní výtvarník a zasloužil se minimálně o dva, možná i tři označení uživatele ve výplatním otisku. Zejména druhý otisk (s typickou stužkou - viz též Ringhoffer) byl typický pro umění Alberta Jonáše. Tento, ale i další otisky od něj a dalších výtvarníků ukazuje, že i výplatní otisky byly výrazným uměleckým dílem, alespoň v dobách 1. republiky. I když obálky s otisky často končily v odpadkových koších na papír....

Uživatel si na základě Věstníku č. 45. z 25. 9. 1930 nechal zprovoznit povolený  výplatní stroj Francotyp s prvním otiskem a měl jej v užívání od 8. 9. 1930 do 16. 6. 1931. Označení bylo umístěno mezi denní a výplatní razítko,název firmy a adresa pod výplatním otiskem.

Výplatní otisk prvního dne (3. otisk v pořadí) a dopis z poštovního provozu.

Krešl 1 001

 

Druhý otisk už je výrazným dílem Alberta Jonáše, dle kterého byla změna označení provedena z estetických důvodů. Vzniklo minidílo,k teré má významnou uměleckou hodnotu. Otisk s tímto označením začal vyplácet 16. 8. 1931 a ukončil svou činnost 13. 9. 1933.

 

Krešl 2 001

 

Třetím otiskem firmy Krešl a spol. v tomto období byl další otisk se změněným označením. První otisk začal vyplácet 13. 9. 1933 a pravděpodobně vyplácel až do konce tohoto období. Během Protektorátu ČM se označení změnilo, ale to už je jiná historie (firma krešl zmizela a zvýraznila se značka Telefunken).

 

Krešl 3 001 

 

 

 

 

 

 

Naposledy změněnoneděle, 10 květen 2020 16:56