HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

V HLAVNÍ ROLI KROCAN

Není slavnější pták na světě než je krocan (anglicky turkey).  Na severoamerickém kontinentě je spojen s Dnem díkůvzdání Thanksgiving Day.  Tento tradiční sevreroamerický svátek patří k období dožínek. Historicky je jedná o náboženský svátek, kdy lidí vzdávají díky Bohu. Poprvé jej slavili Pilgrims (Otcové poutníci) spolu s přátelskými domorodci v Plymouthu na severovýchodě USA. Poutníci přijely v roce 1620 na území Severní Ameriky. Uídlili se někde, ke je dnes stát Massachusetts. Dlouhá cesta přes oceán, málo jídla, studené počasí zabilo mnoho z nich. Ale jaro s pomocí Indiánů přineslo změnu - lidé zaseli, postavili domy, naučili se chytat ryby a zvěř. Vše s pomocí Indiánů.  Na podzim sklízeli a rozhodli se vzdát díky. To jesou kořeny tohoto svátku. To byl njšˇatsnější den Pilgrimů. Do dneška existuje řada obrazů a rytin s tímto motivem.

Svátek se slaví vždy v pondělí (Kamada), hodovat lze více dní či čtvrtý čtvrtek v listopadu (USA) Slaví se v rodinném a přátelském kruhu. Hlavní událostí je tradiční velkohostina, kde se podává dozlatova upečený nadívaný krocan. K tomu brusinková omíčka, šťouchané či zapečené bramboty a dýňový koláč. Oblíbené jsou doplňkové aktivitxy - sport, rekreace, oddech, klutura, turistika, nákupy, rybaření a posez u televize při sledování amerického fotbalu. V uSA tento svátek ustanovil zákon v roce 1941. V uSA se spotřebuje 50 000 000 krocanů, Je zvykem, že prezident USA ušetří jednoho či dva krocany jak symbolické gesto.Svátek doprovázejí i modlitby.

Rituální svátek však nekončí tímto dnem či dny. Po Díkůvzdání následuje Black Friday (černý pátek - den nákupů). je provázen selvami v obchodech. Obchody otevírají několik málo hodin po půlnoci (čtvrtá ranní nebývá výjimkou). I to je americká tradice.Krocan tak je po dlouhou dobu národním ptákem USA.

 

Krocan 2 001    

Zdroj: wikipedia

Teď k historii a ligvistice.

Lze původně označit krocana jako národního ptáka USA? Co například orel? Krocan určotě lépe chutná a navíc se dápe chytit.

Když přišli do dnešních USA první settleři, v přírodě našli mnoho velký ptáků. Vypadaly jako první krocani, které Evropané vozili z Turecka (Turkey). Takže název pro tyto velké práky byl jasný - turkey podle země původu.Sloco "turkey" v angličtině postupně však dostalo i jiné významy. Slovem lze označit i špatný film nebo divadelní hru. Jak k tomu došlo? Krocan, když vidí samičku, tak napne prsa, stává se z něj důležité zvíře, a vydává jene jeden zvuk. Člověk vypozoroval, že se jedná o show bez smyslu..... Tomu zvuku rozumí asi jen samička. 

Toito slovo se objevuje i v další sousloví : "talk turkey". . Znamená to, že mluvíte přímo, čestně, nic neskrýváte. Není pochyb, že to, co říkáte je pravda.

 

Naposledy změněnostředa, 29 duben 2020 14:34

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.