HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

ESTEPONSKÉ ORCHIDARIUM

ORCHIDEJE

Vstavačovité neboli orchideje je řeleď jdnoděložných rostlin z řádu chřěstotvaré.  Jejich název pochází z řeckého orchis - v překlau varle podletvarz podzemních hlíz rodu vstavač.

 

Tyto rostliny jsou zvláště ceněny pro své krásné květy všech odstínů i barev. Z tropických roszlin sem patří ale i hospodářsky ceněná vanilka uíslávaná z plodů vanilovníku. Sběratelsktvím porslul zejména český cestovatel, zahradník a botanik Benedikt Roezl.  Jeden rod Roezliella nese jeho jméno. Rostou zejména v tropech na stromových patrech tropických pralesů. V mírném pásmuto  jsou spíše pozemní rostliny. Některé parazitují anebo rostou pod zemí.

WikipediE

 

 

 

Ve španělské Andalúzii ve městě Estepona se nachází oficiálně největší orchidarium v Evropě. Veřejnost zde může vidět až 5000 druhů prchidejí ve třech krystalových dómech s obdivuhodnými vodopády.Abych byl přesný v Evropě je ještě větší orichidarium, kde se nachází 10000 druhů orchidejí. Toto místo je v držení Leidenské univerzity, ale není přístupné pro veřejnost tak jako orchidarium v andaluzské Esteponě.

Orchideje jsou zvoláštní květenou - každý z nich potřebuje jinou péči než druhá - sluneční svit, teplota a nadmořská výška určuje podmínky pro ten, který druh. Unikátnímrysem ptování orchidejí v Esteponě je to, že nerosotou v květináčích, ale

se daří se jim na  různých druzích povrchu.Některé vidíme na půdě, některé ve výšce na stromech. V orchidariu je dvancáct druhů mikroklimatu. Některé orchidehe potřebují teplo po celký rok, některé teplo vyžadují jen v létě a v zimě jim vyhovuje nižší teplota. Některé druhy majá rády celý rok chladnější teplotu. Orchideje se liší i velikostí.

 

ORCHID 11 001     ORCHID 2 001

Naposledy změněnopondělí, 27 duben 2020 19:08

110 komentáře

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.