HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

CO VÝPLATNÍ OTISK, TO OBČAS PŘEKVAPENÍ

Když jsme s M. Bouškou v 70. a 80. letech dokončili dva základní katalogy výplatních otisků Československa, domnívali jsme se, že máme dostatek materiálu a informací (zejména díky usilovné práci K. F. Pešáka, A. Jonáše, J. Lešetického, F. T. Winklera a M. Marka) a že dodatky se objeví jen ojediněle. Tento stav skutečně nastal, za za čtyřicet let se skutečně objevilo jen minimum dodatků. Podrobnější pohled a nové akvizice způsobily to, že jsem v minulých dnech objevil několik desítek nových údajů a zajímavostí, o které je třeba původní katalogy doplnit. Je to přirozené, odstup let a otisky z neznámých sbírek k doplnění údajů a nových otisků značně přispěl. V současnosti jsem se hlouběji pustil do studia a bádání přineslo ovoce. I dnes přispívám s další troškou do mlýna. Týká se 335. uživatele výplatního stroje Francotyp B4 s horním číslem počitadla (sběratelsky FR 8h - 4m , dohlédací pošta PRAHA 1). Firma TEX závod se suknem obdržel povolení publikované ve Věstníku č. 45 ze dne 25. 9. 1930.

Do této chvíle jsme žili v domnění,že prvním otiskem tohoto uživatele bylo datum 25. 7. 1930 (údaje dle AJ, který obdržel pravděpodobně od firmy B. Jarolímek a jeho kontaktů uvnitř této firmy). Překvapením je nález nového otisku s datem 10. 7. 1930. To byl první den použití? Anebo otisk na celistvosti vznikl při dokončení montáže otisku a byla esejí, která nebyla ve své době takto označena. Patnáct dní se čekalo ma "druhý" první den otisku? Co vše zpozdilo? Co tedy považovat za 1. den života otisku? 10. anebo 25. 7. ? 

 

 

TEX 001

Další osud tohoto otisku, ať již byl první den jakýkoliv, byl zajímavý. Jak píše Albert Jonáš:

 

"Při namontování štočku pod známkou porušil mechanik závity přídržného šroubu a poněkud špatně tiskl. Firma TEX žádala opravu, kterou mechanik na svůj náklad přislíbil. Po několikátém upozornění (posledním 19. 8. 1930), nechala fma Jarolímek rýti na svůj )čet pod známku štoček nový. Původní štoček měl charakteristické znaky: široké H ve slově Praha. Dolní R vybíhá skoro z průsečíku obloučku a svislé nožky. Dolní dvě řádky nízkým písmem."

 

Další otisky byly ve stejném stroji. Pouze označení bylo změněno. Reprodukuji originální popis změn ze Studií A. Jonáše a nechávám je na celistvosti.Otisk začal tisknout v srpnu 1930 a dále vše probíhalo beze změn (viz druhá celistsvost).

TEX 2 001

 

 

 

Naposledy změněnosobota, 25 duben 2020 23:46

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.