HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Úplné a neúplné eseje čs. výplatních otisků

čÚplné a neúplné

 

Eseje se mohou vyskytnout buď úplné, připravené k tomu, aby byly regulérními otsky poštovního provozu, anebo neúplné, kdy zbytdou jen některé části budoucího otisku, který se k vyplácení vůbec nedostane. Typickými příklady jsou následující otisky

Úplný otisk

Uživatel J. Hložek Praha

Této firmě byl schválen k provozu výplatní stroj s otiskem sběratelsky označeném jako FR 6h-4m. Schválen na základě Věstníku č. 10 z 29. 3. 1928. Otisk byl připraven k provozu. Nastala však komplikace. Vůbec nepřišel do provozu a zůstal esejí. MInisterstvo pošt a telegrafů odmítlo schválit tyto stroje pro vyplácení novinových zásilek. Stroj s otiskem byl vrácen firmě B. Jarolímek.Další využití je zatím neznámé.  Tento otisk byl současně chybotiskem, nebyl vyryt háček nad "C" v nápisu státu. Viz šipka. Vznikla esej s chybotiskem (R).

 

ESEJE 001

 

Neúplná esej

Uživatel: Družstevní tiskárna v Hradci Králové

Družstevní tiskárna v Hradci Králové obdržela od ministerstva pošta a telegrafů povolení uvedeném ve Věstníku č. 13 ze dne 23. 4. 1928. Do stroje A s horním číslem počitadla se zamýšlelo vložit denní razítko Hradec Králové 1 a označení uživatele (viz ilustrace níže). Mělo k tomu dojít 20. 7. 1928. Nedošlo. Subjekt odmítl převzít stroj a  vrátil jej firmě B. Jarolímek. Důvod: ministerstvo nepovolilo vyplácet novinové zásilky . Zůstalo u eseje, jejíž vzhled je neznámý. Popsal jej jen slovy Albert Jonáš. Ve sbírce mám neúplnou esej, kterou zobrazuji (RR).

 

ESEJE 002 

 

 

Naposledy změněnosobota, 04 duben 2020 18:55

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.