HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

WILBER, české srdce Ameriky v Nebrasce

WILBER

Městečko Wilber se nachází v Salinském okrese ve státě Nebraska. V roce 2010 sčítání lidu zjistilo, že má 1855 obyvatel. Takových měst v USA je mnohem více, žádné však se nepyšní titulem "Oficiální české hlavní město v USA"., což dekretem stvrdil dne 10. 7. 1987 prezident Ronald Reagan. Žijí v něm potomci masivního českého disentu. Město Wilber založil v roce 1873 C. D. Wilber a místo bylo pojmenováno po něm. Domácností tu je 696 ,rodin 449  a skoro 26% obyvatel jsou mladí do 18 let, což jsem na vlastní kůži poznal při návštěvě tohoto města (viz fotka). Mladí se v krojích připravovali na tradiční srpnové slavnosti a á jsem si s mladými procvičil polku a valčík.

Nikde v cizině se nevidí tolik moravských krojů, ulic s českými názvy  nápisy PRAVDA VÍTĚZÍ. Lavičky lemují hlavní ulici a najdete na nich nápisy Vítáme Vás anebo Jak se máš. Výkladní skříně mají české překlady, obchod s potravinami nese jméno FOOD MĚSTO. Blízko radnice je muzeum, připomínka Čech a Moravy. I jelita se najdou v řeznictví a vynikající koláče (kolache). Nápisy v hotelu nesou česká jména - Zajicek Room, Kral Room, Fiala Room.

Pokud byste chtěli pohovořit česky, to je přece jen problém. Zkusil jsem to, ale nepochodil. Jen několik slov či frází, pak jme přešli na nagličtinu.

Ve Wilberu se konají Czech Days (České dny) . Během nich se volí i Česká Miss USA.Festival je přehlídkou české hrdosti - pojídání koláčů, koncerty dechovek, taneční soutěž, binga, a česká jídla. Nechybí vepřo - knedlo- zelo, kachnička, guláš, zabíjačkové speciality, hovězí polévka s knedlíčky.

Proč si při osidlování sverozápadu USA vybrali Češi tuto část - rozhodly dvě věci: málo lidí a přebytek volné půdy.

Kromě muzea najdeme ve městě i Sokolovnu.

Podobných měst a vesniček je po celých USA více, známé místo je např. West v Texasu, několik Praha či PPrague, i usedlosti s názvy připomínajícími Česko či Československo, nejkurioznější jsem našel v Texasu, čtyři domky (jedna z nich byla dnes již zavřená škola) s názvem KOMENSKY.

 

Ivan 3 001     Ivan 3 002

 

 

Naposledy změněnostředa, 01 duben 2020 21:45

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.