HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

CELISTVOSTI V RARITY PŘETVOŘENÉ (25)

Celstvosti v rarity přetvořené (25)

 

Celistvosti s výplatními otisky, ale i celistvosti jiné, adresované slavným osobnostem  jsou vždy hledané a přitahují pozornost sběratelů. Jsou vždy okrasou sbírky, zejména, když se jedná o celistvosti věrohodné, prošlé poštou, nevytvořené sběrateli. Jednou z takových celistvostí je i celistvost vyplacená uživatelem KNIHA n. p. hl. m. Prahy ze dne 16. 2. 1967 (poměrně raný otisk, kdy se ještě organizovaně nesbíraly otisky) a adresovaná významnému československému sběrateli Miroslavu Bouškovi.

Tento sběratel prolulý širokým sběratelským rozsahem, nejen ve filatelii. Jednak z jeho hlavních oborů byly výplatní otisky. V únoru 1976 se stal vedoucím sekce otisků komise poštovní historie a celin a vytvořil pro toto sběratelství základní typologii  otisků   z území Československa a podílel se na dalších základních dokumentech (terminologie, typologie aj.) a je autorem či spoluautorem  řady katalogů, seznamů a základních studií a článků. Právem patří do řady významných sběratelů vedle Jaroslava Lešetického, Alberta Jonáše, K. F. Pešáka, F. T. Winklera a řady pozdějších, kteří se zasloužili o rozvoj tohoto oboru poštovní historie.

Výplatní otisk této celistvosti je na svou dobu kvalitní a výrazný.  Je produktem výplatního stroje Francotyp (FR 8h - 4m). I když působí dojmem běžného otisku, otisky z této doby v této kvalitě jsou velmi řídké (až na výjimky).  Pozornost přitáhnou oválné číslice ve výplatním razítku, které firma Francotyp na přání ministerstva pošt a telegrafů pro stroje dodané do Československa za 1. republiky byly vyhotoveny jen pro naše území - říkalo se jim československé oválné číslice (firma fRancotyp vyhověla přáním i jiným poštovním správám ve světě). Gotické či novogotické číslice byly pravděpodobně z důvodů odmítnutí těchto číslic veřejností. To je však jen domněnka, nicméně dnes již nedokázatelná.

 

Celistvost Bouška 001

 

 

 

 

Naposledy změněnoúterý, 17 prosinec 2019 19:34

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.