HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

DVOUKRUHOVÉ DENNÍ RAZÍTKO PŘEDSTIHLO RAZÍTKO VÝPLATNÍ Doporučený

Pokud se zabýváme výplatními otisky 3. republiky (období od roku 1945 do komunistického převratu v roce 1948), upoutá naší pozornost změna, která nastal ve výplatních otiscích z rozhodnutí tehdejší správy. Koncem roku 1946 se rozhodlo, že se opustí podoba výplatního razítka čs. otisků - větrná růžice či motýlka. To byla hlavní změna, která se týkala státnosti výplatního otisku. K těmto změnám se přikročilo již začátkem roku 1947 a řada strojů starých a nových měly v sobě  nový symbol výplatního razítka - zoubkovaný obdélník či pseudoznámku. Zároveň se rozhodlo o druhé změně otisku a  podobě denního razítka podle německého vzoru. Československý jednokruhový vzor se opustil otisk  a přistoupilo se k dvoukruhovému dennímu razítku. Velmi krátce nato se přidaly do denního razítka i můstky. Soudě podle rychlosti změn denního razítka, tato druháí změna nebyla příliš důležitá a hlavně byla pomalá. Jednokruhoví denní razítka se hojně zůstala v otiscách ještě v 80. letech (týká se to zejména výplatních strojů Francotyp).

Zajímavým úkazem byla skutečnost, že změna denního razítka přeskočila změnu výplatního razítka. Slovy sběratele, dvoukruháč předstihl motýlka. Zachovala se několik desítek takových otisků. Proč tomu bylo tak, těžko po tolika letech zjistit. Důvodů mohlo být několik. .

Jedním z příkladů popisovaného předstihu je i výplatní otisk uživatele KOVOSBĚR PODMOKLY. Výplatní stroj Francotyp, Bafra, otisk sběratelsky FR 8 - 0 - 3m (g) - 2km. 

Předchozí uživatel stroje byla firma Karl F. Jahnel, pozdější firma se nazývala Československé hutě n. p., závod Podmokly. Hlavní činností +ěchto subjektů byl sběr odpadových surovin (Karel F. Jahnel se soustřeďoval hlavně na železo a    kovy,Jeho závod po válce v národní správě byl závodem pro úpravu hutních a slévárenských surovin. 

 

Otisk s datem 24. 6. 47

Averz s výplatním otiskem uživatele KOVOSBĚR.

 

podmokly 001

 

Reverz s dokladem o dřívějším uživateli a pozdějším uživateli před a po Kovosběru.

 

podmokly 002

 

Naposledy změněnosobota, 04 březen 2023 12:23