HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Výplatní stroj KOMUSINA na palubě vzducholodi "Graf Zeppelin"

Výlatní stroj KOMUSINA na palubě vzducholodi LZ 127 "Graf Zeppelin"

 

Ke svému velkému překvapení jsme nedávno v literatuře narazil na zajímavou informaci. Firma Luftschiffbau Zeppelin Co. přijala na svou palubu vzducholodi "Graf ZEPPELIN" německý VÝPLATNÍ STROJ SOUSTAVY KOMUSINA k vyplácení zásilek na trase New York - Friedrichshafen. Psal se rok 1929. V renomovaných katalozích Michel a Sieger jsem o tomto stroji a jeho otiscích nenašel ani zmínku. Literatura uvádí, že stroj nesměl vážit více jak 3 kilogramy, což byla podmnínka výrobce vzducholoidi a Říšského ministerstva pro pošty a telegrafy, který provoz výplatního stroje povolil. K provozu došlo na obou trasách. První se uskutečnila v době od 11. do 15. 10. 1929. Kromě vyplácení strojem se zachovala i řada celistvostí vyplacené známkami a oražená příležitostnými razítky, které byly na palubě. ty již katalogy zachycují a kótují. Nebylo jich více jak čtyři stovky.

 

Zeppelin 002

  I další dvě vzducholodě měly s výplatním otiskem mnohé společného, buď vzducholodě či lety a k vyplácení došlo buď ve vzduchu anebo na souši. Katalogy již tyto otisky zachycují. Jednalo se o výplatní stroje německé provenience Francotyp.

Vzducholoď LZ 129 "Hindenburg"

3 verze otisků s dohlédací poštou Frankfurt (Main) 9 s daty 3. 5. 1937 (text 1. Reise LS Hindenburg nach Nordamerika 2. Mai 1937", 3. - 6. 5. 1937 s textem "In 2 Tagen nach Nordamerika" a třetí s datem od 6. 5. 1937 v několika verzích (jako druhý, bez reklamního textu či s textem "Deutsche Zeppelin-Reederei").

 

 

Třetí vzducholodí, která je spojená s výplatním strojem a otiskem je vzducholoď lZ 130 "Graf zeppelin". Firma Deutsche Zeppelin - Reederei Frankfurt (Main) pouzžívala k tomuto letu dv otisky s různými označeními uživatele (první s obrázkem vzducholodi a druhý s hangárem pro LZ 130, data 3/1938 a 9/1938).Výrobce výplatního stroje firma Francotyp.

 

Obrázky vzducholodií a výpatních otisků jsou ke shlédnutí v katalozích Sieger (Zeppelin Post Katalog - Sieger-Vrelag, 1981, Michel Zeppelin Specialized Catalogue 2003)

 

 

 

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.