HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

ZANIKLÉ A ZAPOMENUTÉ (14) - ČESKOSLOVENSKÉ HUTĚ N. P., prodejna Runa PRAHA Doporučený

Hutní průmysl v Československu byl zestátněn dne 24. 10. 1945. Vytvořil se národní podnik ČESKOSLOVENSKÉ HUTĚ jako ústřední podnik. Dále se zřídily výrobní podniky coby druhá skupina hutního průmyslu.  Československé hutě n.p. měly čtyři odbory - technický, komerční, administrativní a zaměstnanecký. Ke zrušení tohoto subjektu došlo dne 1. 1. 1951, kdy se zřídilo Generální ředitelství coby vrcholný orgán hutního průmyslu. 

 

Období existence Československých hutí, prodejna Runa připomíná výplatní otisk ze stroje Francotyp s otiskem sběratelsky označeným jako FR 8 h - 4m - 2k.

Otisk s datem 24. 1. 47

Otisk je zajímvý třemi znaky:

- denní razítko - je bez můstků, i když v denním razítku jsou zbytky dolního můstku, který s horním zmizel vlivem fyzického opotřebení,

- výplatní razítko - výplatní znaménko ve tvaru plného kosočtverce,

- osová vzdálenost mezi středy denního a výplatního razítka je 76 mm, nikoliv 80 mm. Měřeno od bodu - pravého konce číslice "6" v datu k druhém konci výplatní číslice "2" + 1 mm. Z hlediska přehledné základní typologie i tento otisk se označuje jako FR 8 (rozhodnutí sekce otisků výplatních strojů KPHC SČSF převzata též  Stolní společností sběratelů výplatních otisků). na toto téma chystám speciální příspěvek na tento web. 

 

hute 001

 

Naposledy změněnoneděle, 04 prosinec 2022 18:01