HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

KOUZLO CELISTVOSTÍ (6) Doporučený

Dnešní celistvost připomíná rok 1938 po ztrátě části území Československé republiky po Mnichovské dohodě. Podobných celistvostí se neobjevuje běžně mnoho.  Jedna se však ve sbírce našla díky tomu, že se jedná o zachovanou vrácenou zásilku. 

Dopis odeslala dne 16. 11. 1938 firma Hubert Lamplota z Brna pravděpodobně do Špindlerova Mlýna. Adresát je neznámý, neboť k dopravě dopisu byla použita okénková obálka. Na ní zůstalo jen přeškrtnutí adresáta. 

Zásilka byla vyplacena výplatním strojem firmy Hubert Lamplota, velkoobchodu s dovozem kávy a čaje (Francotyp, model Bafra, otisk FR 8h - 4m - 1k).

Do Špindlerova Mlýna  (Spindlermühle) již ve Třetí říši došla dne 19. 11. 1938 (možná i dříve, s tím, že datum 19. je po prověřování dnem odeslání do Brna), jak dokládá úřední razítko pošty s vysekaným českým názvem a byla zaslána zpět do Brna s poznámkou "Überprüft zurück". Pravděpodobně adresát neznámý. O jeho osudu můžeme jen spekulovat. Další znaky dopravy (další razítka včetně příchozího) a zvláštní přepravy (eventuální cenzura) poštovní zásilky na celistvosti nejsou.

 

lamplota 005