HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

ZANIKLÉ A ZAPOMENUTÉ - CHOMUTOVSKÉ SOLNÍ PRŮMYSL A KÁVOVINY (1) Doporučený

Za uplynulých skoro 100 let, kdy nás provázejí výplatní stroje a jejich otisky, se v našich končinách toho událo hodně. Doba byla bohatá na události a převratné změny. Výplatní otisky přesně zachytily to, co se u nás dělo.

Dnešní pohled patří dvěma otiskům, které vyplácely zásilky v 50. letech v Chomutově. Existují již jen na celistvostech, pokud se zachovaly. Patří nenávratně historii. Zavádějí nás do doby, která už neexistuje a její artefakty patří definitivně do minulosti. Jako připomínka starých časů a sběratelství výplatních otisků slouží tyto artefakty víc než dobře.

 

SOLNÍ PRŮMYSL N.P. CHOMUTOV

OTISK S DATEM 22. 4. 1958

OTISK FRANCOTYP, SBĚRATELSKY FR 8 - 0 - 4m - 1k, DOHLÉDACÍ POŠTA  CHOMUTOV 1

 

zanikle 002

 

O Solném průmyslu n.p. toho z veřejných zdrojů moc nevíme, snad časem.

 

FRANCKOVKA N.P:, též KÁVOVINY N. P. Chomutov

Otisk s datem 18. 4. 1950

OTISK FRANCOTYP, SBĚRATELSKY FR 8 - 0 - 4m - 1k, DOHLÉDACÍ POŠTA CHOMUTOV 1

 

zanikle 004

 

O n.p. Franckovka resp. Kávoviny n.p. víme více. Chomutovský závod byl filiálkou slavného závodu na výrobu kávových nahrážek a přísad do těsta, který založil Johann Heinrich Franck v Pardubicích v roce 1880. Ve stejném roce přibyly i dvě filiálky - v Chomutově a v Košicích. V roce 1870 byla v Chomutově již továrna na cukrovinky. Tyto firmy patřily do roku 1919 akciové firmě Jinřicha Francka synové v Linci. V roce 1920 byla vytvořena akciová společnost v Praze, která dodávala polotovary svýmn továrnám v Německu a ve Švýcarsku. Firmy byly znárodněny v roce 1948. 

Do dneška sběratelé opatrují vkusné krabice či červené balíčky s nápisy Franckovka, Enrilo, Rosilka, Perola. Firma měla řadu zapsaných ochranných obchodních značek - prostý kávový mlýnek, dále to byla čajová konvice a třetí kráčející lev nesoucí na zádech šálek s kávou a lžící. Vyskytly se i další varianty reklamy.  

Naposledy změněnostředa, 19 říjen 2022 13:10