HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

OTISK M. DUB DO MOZAIKY

Dne 17. 2. 2020 jsem zavěsil na tento  článek o výplatních otiscích firmy M. DUB z Jablonce nad Nisou pod názvem "Torzo výplatního otisku (2)". Otisky této firmy měly svou zajímavou historii, která by neměla uniknout zájmu specializovaného sběratele. Na závěr článku se zmiňuji, že tento otisk zmizel ze sběratelského obzoru po záboru a zatím neobjevil se ani po toce 1945.

V minulých dnech mne při hlubší probírce a studiu výplatních otisků z období Československa 1946 - 1992 (výplatní razítko ve tvaru zoubkovaného obdélníku). Čekalo  mne velké překvapení. 

Narazil jsem na celistvost s výplatním otiskem firmy  M. Dub, který měl prvorepublikovou podobu po aplikaci požadavků MPT. Výplatní razítko - zoubkovaný obdélník, denní razítko  - dvoukruhové bez můstků. Datum 15. 11. 1948. Pro mne dost cenný objev. Otázkou je, co se s tímto otiskem dělo po znárodnění ..... Další zajímavá historie.

Nicméně střípek do mozaiky, které se úspěšně zaplňuje..... Stále zůstává otazník u náplně činnosti. Kroniky považují tuto firmu za významnou pro Jablonec n. N. ( zaměstnával poměrně velký počet osob - do stovky). Že by podnikal v textilním průmyslu, pokud můžeme soudit podle adresáta zásilky? Odpověďi se snad dočkáme později.

 

DUB 001

Naposledy změněnopátek, 29 červenec 2022 16:17