HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

FALURÖD

FALUN - místo světoznámé barvy

FALUN 

 

Město Falun v kraji DALARMA na svereozápadě os Stockholmu je zapsáno ve Světovém dědictví UNESCO díky své těžební krajině měděného dolu jako významné světové dědictví (2001). Město vyrostlo kolem dolů na měď a obživa obyvatelstva byla dlouho na mědi závislá. Těžilo se zde přes tisíc let (snad již od 8. století) Legenda praví, že naleziště mědi objevil kozel, který se zatoulal k ložiskům mědi, poválel se v zemi a po návratu lidé spatřili, že jeho rohy jsou zbarvené jsou měděné. Geologicky je tato oblast více než zajímavá.  

Město prslavily měděné doly, další geologicky zajímavé nálezy, v současnosti sport (zejména sportovní areál Lugnet). Město proslulo svereskou kombinací, klasickým lyžováním, skoky na lyžích.

Nejznámnější věcí je jednoznačně zvláštní barva, kterou můžeme spatřit po celém Švédsku, ale i v zahraničí. Tato barva se jmnuje FALURÖD či FALURÖDFÖRG. Tmavočervená barva se používá na domy od 16. století. Je to národní barva domů a dodnes oblíbená. Spisovatel August Strindberg se podivil, proč má Švédsko žlutou a modrou jako své národní barvy a přiklonil se k barvě rudé a zelené....

Dalším pojmem je typický švédský párek FALUKORV. Pochází z Falunu a datuje se do 17. století. V té době bylo zaměstnáno v dolech mnoho německých horníků. Ti vymysleli postup zpracování masa. Název se datuje do roku 1830. Podobá sye českému točenému salámu. Krájí se nahrubo na chléb, jí se i s bramborovou kaší anebo je známý pod pojmem "FALUKORV STROGANOFF".

715     752     707    862     758733    740    788   873

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.