HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

FALURÖD

FALUN - místo světoznámé barvy

FALUN 

 

Město Falun v kraji DALARMA na svereozápadě os Stockholmu je zapsáno ve Světovém dědictví UNESCO díky své těžební krajině měděného dolu jako významné světové dědictví (2001). Město vyrostlo kolem dolů na měď a obživa obyvatelstva byla dlouho na mědi závislá. Těžilo se zde přes tisíc let (snad již od 8. století) Legenda praví, že naleziště mědi objevil kozel, který se zatoulal k ložiskům mědi, poválel se v zemi a po návratu lidé spatřili, že jeho rohy jsou zbarvené jsou měděné. Geologicky je tato oblast více než zajímavá.  

Město prslavily měděné doly, další geologicky zajímavé nálezy, v současnosti sport (zejména sportovní areál Lugnet). Město proslulo svereskou kombinací, klasickým lyžováním, skoky na lyžích.

Nejznámnější věcí je jednoznačně zvláštní barva, kterou můžeme spatřit po celém Švédsku, ale i v zahraničí. Tato barva se jmnuje FALURÖD či FALURÖDFÖRG. Tmavočervená barva se používá na domy od 16. století. Je to národní barva domů a dodnes oblíbená. Spisovatel August Strindberg se podivil, proč má Švédsko žlutou a modrou jako své národní barvy a přiklonil se k barvě rudé a zelené....

Dalším pojmem je typický švédský párek FALUKORV. Pochází z Falunu a datuje se do 17. století. V té době bylo zaměstnáno v dolech mnoho německých horníků. Ti vymysleli postup zpracování masa. Název se datuje do roku 1830. Podobá sye českému točenému salámu. Krájí se nahrubo na chléb, jí se i s bramborovou kaší anebo je známý pod pojmem "FALUKORV STROGANOFF".

715     752     707    862     758733    740    788   873

Pro psaní komentářů se přihlašte