HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

NĚKOLIK POHLEDŮ (200) - CENTROKOMISE // KOOSPOL

Už jsem se zmínil, že v přechodných obdobích se vysykytla celá řada solitérů - výplatních otisků v jednom provedení, které měly jepičí život z nejrůznějších důvodů.

Jedním z tajových otisků byl otisk uživatele CENTROKOMISE, československé dovozní a vývozní společnosti s ručením omezením pro potravináčské výrobky. Tato společnost byla předchůdcem Koospolu.  Vznikla již v roce 1935 za 1. republiky, ale výplatní tsroj neměla a zakoupila si jej až po vzniku zestátněné společnosti někdy v roce 1948. Vznik rychlý, zánik též. Po této společnosti zbyl jen jeden otisk a vzpomínka na Honzu Poulu, prvního generálního ředitele Centrokomise a později Koospolu, dělnického kádra, kterého nový režim dosadil na toto místo. Dlužno říci, že uspěl. Semlel ho až rok 1968 a 1969 pro jeho názor  zdravý selský rozum.  Měl jsme tu čest být jením z jeho kolegů po násilném sesazení do nižších pater ....

 

Otisk uživatele CENTROKOMISE Ltd. Praha

FR 8h - 5m - 2km. Otisk s datem 25 11. 1950. 

 

centrokomise 001

 

 

Po zániku Centrokomise byl zřízen podnik zahraničního obchodu Koospol Praha pro stejný druh činnosti jaký měl ve vínku podnik Centrokomise.  Otisk s datem 24. 1. 1963.

Výplatní tsroj Francotyp stejný s upravenou výpatní hodnotou a s novým označením.

FR 8h - 4m - 2km.

 

koospol 001

Naposledy změněnostředa, 25 květen 2022 19:17